„Nesmírně si vážíme podpory Zastupitelstva hlavního města Prahy, jež je pro směřování projektu klíčová. Dneškem je Vltavská filharmonie opět o krok blíže svojí realizaci,” komentuje Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy. „Díky úspěšné změně územního plánu a podpoře Zastupitelstva nic nebrání výstavbě tohoto moderního hudebního centra. Od Vltavské filharmonie studia BIG si slibujeme návrat Prahy na mapu moderní světové architektury, ale i nastartování proměny území Bubny-Zátory.“

V pondělí 13. června 2022 podpořila projekt také Rada hlavního města Prahy, dnes v noci potvrdilo toto rozhodnutí i Zastupitelstvo hlavního města Prahy, čímž navázalo na své rozhodnutí z března 2021.

Vítězný návrh Vltavské filharmonie ateliéru BIG počítá s vybudováním tři sálů, nacházet se zde bude hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze, návštěvníci budou moci využívat edukační prostory, v plánu je také kavárna či střešní restaurace. Střecha bude v případě Vltavské filharmonie pokračováním veřejného prostoru náměstí, vystoupat na její vrchol a užít si tak panoramatický pohled na Prahu bude moci každý, a to bez nutnosti vstupu do budovy. Nově bude přístupný také břeh řeky Vltavy. Investice do výstavby budovy Vltavské filharmonie podle vítězného architektonického návrhu aktuálně vychází na 9,4 miliardy korun.

„Nová filharmonie promění Vltavskou s její komplikovanou dopravní a urbánní situací na kulturní centrum celostátního i celoevropského významu. Autoři vítězného návrhu skvěle pochopili, že si Praha 7 přála místo k setkávání lidí, od mezinárodních orchestrů až po dětské sbory či základní umělecké školy,“ říká Jan Čižinský, starosta městské části Praha 7.

„Vltavská filharmonie bude soudobým hudebním centrem světových standardů, které potvrdí pověst Prahy jako kulturní metropole. Město si od projektu slibuje maximální využití potenciálu lokality Vltavská, poslední volné sociálně-kulturní parcely podél řeky v blízkosti pražského centra,“ připojuje Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro oblast kultury.

Mezinárodní architektonickou soutěž o podobu Vltavské filharmonie vyhlásilo hlavní město Praha společně s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) na konci srpna 2021. Do soutěže se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí, k účasti bylo předem vyzváno také 5 renomovaných architektonických ateliérů. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty – ti odevzdali 19 soutěžních návrhů, ze kterých v květnu 2022 vzešel vítěz. Mezi umístěné patří kromě vítězného ateliéru BIG také Barozzi Veiga + Atelier M1, Bevk Perović Arhitekti, Petr Hájek Architekti, Snøhetta.

Finální etapa budování nové hudební síně by měla začít výběrem zhotovitele stavby během roku 2026, se zahájením stavebních prací se počítá o rok později. Vltavská filharmonie by měla být dokončena v roce 2032.

Na podzim 2022 zapojí IPR do dopracování podoby návrhu také veřejnost. Ta bude mít slovo při zpřesnění veřejných prostranství a veřejných části budovy, vyjádřit se bude moct například k zeleni.