/Zpráva z 41. jednání Rady hl. m. Prahy 14. prosince 2010/

 

Rada hl. m. Prahy dnes schválila Deklaraci o klimatických změnách. Tato deklarace byla vypracována v rámci asociace evropských měst EUROCITIES jako dokument, který má poukázat na provázanost evropské, národní a regionální politiky v oblasti životního prostředí, mobility, územního plánování a energetiky. Cílem deklarace je dosáhnout lepší koordinace při zmírňování nežádoucích projevů městského klimatu, redukci skleníkových plynů a zlepšení kvality ovzduší, mobility a energetické bezpečnosti na místní úrovni.

 

„Schválení připojení se hlavního města Prahy k této deklaraci představuje symbolické politické gesto, z něhož nevyplývají žádné právní závazky nebo hrozba sankcí, mělo by naopak přispět ke zviditelnění Prahy jako odpovědného a aktivního partnera v oblasti zvyšování kvality života, a to v evropském i globálním kontextu,“ uvedl první náměstek primátora, který má nyní ve své gesci mimo jiné oblast životního prostředí, Karel Březina.

Deklarace vyzývá k mezinárodní spolupráci v rámci výzkumu informování veřejnosti o aspektech, které přispívají k prevenci klimatických změn v městském prostředí, jako diverzifikace energetických zdrojů a obnovitelné energie, snižování energetické náročnosti budov, snižování účinku tepelného ostrova města rozšiřováním zeleně a lepší organizace územního plánování a dopravy, prevence povodní a příprava na vliv klimatických změn na zdraví citlivých skupin obyvatel. Deklarace byla prezentována jako iniciativa měst v oblasti místní a regionální politiky v návaznosti na evropskou a národní legislativu na Konferenci OSN v Kodani koncem r. 2009.

Navrhované zásady jsou v souladu s cíli a prioritami formulovanými Strategickým plánem hl.m. Prahy, a to především v environmentální a infrastrukturní oblasti. Deklarace odkazuje také na některé cíle a opatření, jež odpovídají tradičním prioritám české, resp.  pražské politiky, (např. energetická bezpečnost či prevence povodní), případně jsou v souladu s již existujícími závazky Prahy, kupříkladu v oblasti energetické úspornosti budov.


Stručně o EUROCITIES:

EUROCITIES je nejdůležitějším uskupením velkých evropských měst. Sdružuje samosprávy více než 140 municipalit ze 30 zemí, včetně všech klíčových metropolí kontinentu (Londýn, Paříž, Madrid, Brusel, Berlín, Řím), významných měst v ČR (Praha, Brno, Plzeň) i jejím okolí (Mnichov, Frankfurt, Vídeň, Drážďany, Bratislava, Budapešť, Lublaň, Krakov, Varšava).

Síť zajišťuje dialog mezi evropskými velkými městy a institucemi Evropské unie (připravuje společná stanoviska k návrhům politiky soudržnosti, užití finančních fondů EU, unijní legislativě apod.). Cílem Eurocities je utvářet názory zainteresovaných stran v Bruselu a tím ovlivňovat klíčová rozhodnutí a evropskou legislativu tak, aby  pomáhaly samosprávným orgánům měst čelit strategickým problémům EU na lokální a regionální úrovni. Velká část práce je zaměřena na posílení role a významu, které by místní samospráva měla mít v systému víceúrovňové struktury veřejné správy.

Aktivity organizace zahrnují širokou škálu politik týkajících se hospodářského rozvoje a politiky soudržnosti, poskytování veřejných služeb, klimatických změn, energetiky a životního prostředí, dopravy a mobility, zaměstnanosti a sociálních věcí, kultury, vzdělávání, informační a znalostní společnost, stejně jako veřejné správy a mezinárodní spolupráce.  Jejich obecným cílem je péče o kvalitu života.

Organizace vznikla v roce 1986, Praha je přidruženým členem od roku 1993, řádným členem od roku 2004. Jejím oficiálním zástupcem je primátor hl.m. Prahy. V roce 2003 byla Praha hostitelským městem jednání fóra Eurocities pro životní prostředí.

Ústředí sítě sídlí v Bruselu. Řídí ji výkonný výbor, hlavním politickým reprezentantem Eurocities je prezident. V současné době tuto funkci vykonává primátor Haagu, pan Jozias van Aartsen. V čele bruselského úřadu stojí výkonný ředitel. Aktivity organizace jsou realizovány v rámci 6 odborných fór (pro ekonomický rozvoj, kulturu, životní prostředí, znalostní společnost, mobilitu a pro sociální záležitosti), řízených vždy jedním z členských měst. Fóru pro životní prostředí (EEF) momentálně předsedá Vídeň. 

 

 

V Praze 14. 12. 2010