V loňském roce bylo na území hlavního města Prahy nainstalováno 138 nových cyklostojanů. Příznivci jízdy na kole se z nich mohou těšit na několika místech v Praze 4, 5, 6 a 10. V roce 2009 se počítá s umístěním dalších přibližně tří set kusů.

 

V loňském roce bylo na území hlavního města Prahy nainstalováno 138 nových cyklostojanů.„V následujícím období předpokládáme instalaci například v Praze 7, 13, a 19. Nové cyklostojany budou umístěny také v Dolních Počernicích, Lipencích, Lochkově nebo v Přední Kopanině,“ řekl radní Petr Štěpánek, který má ve své gesci oblast životního prostředí v Praze. „Praha je moderní velkoměsto včetně dopravy. Zatímco pražská městská hromadná doprava je v Evropě na absolutní špici, v cyklistice máme dluhy. Už je ale začínáme splácet. Dopravní systém města se vyvíjí staletí, moderní dopravní systém desetiletí. Z tohoto pohledu je cyklistika ještě v plenkách, řešíme ji jednotky let, ale za poslední čtyři  roky se kilometry tras, stezek a dalších řešení několikanásobně zvýšily na dnešní stav 330 km cyklotras, 120 km cyklostezek a zatím 5 km integračních řešení,“ popsal situaci v hlavním městě radní.

Cena jednoho cyklostojanu ve zpevněné ploše (tedy i se zabudováním a úpravou okolí stojanu – asfalt, zámková dlažba atd.) se pohybuje kolem 8 000  Kč, instalace do nezpevněné plochy je o několik set korun levnější.

 

 Příloha 
Cyklostojany - zabudované k 31.12. 2008  Excel

 

V Praze 22. 1. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.