ROZHOVOR: Adam Scheinherr

Praha se rozhodla významně omezit provoz aut v centru ve prospěch MHD a pěších, zejména na nábřežích částí Prahy 1, 2 a 5. Proč vlastně a jak se to projeví na dopravě v metropoli, vysvětluje náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Město chce vystrnadit tranzitní dopravu z centra města – konkrétně z nábřeží od Národního divadla až po Křížovnickou a na Malé Straně od Újezdu až po Klárov.

 

Při obhajobě omezení vjezdu do centra operujete s čísly a prognózami. Jsou vaše, nebo jste si je nechali dělat?

Zadali jsme si studii. Čísla říkají, že 80 procent dopravy tam připadá na pěší a MHD, tranzit je 5 až 10 procent. Něco dělalo ČVUT, větší část pak TSK a sčítače dopravy. Tedy spolupráce napříč městskými a externími organizacemi. Nám jde o omezení zbytné tranzitní dopravy v centru, nikoli uzavření pro dopravu a zavedení výhradně pěších zón – tedy něco jako Václavské náměstí, to vážně nehrozí.

 

Odkdy s tím řidiči mají počítat?

Omezení tranzitní dopravy na Smetanově nábřeží a na Malé Straně začne buď na podzim, nebo na jaře příštího roku, je to spojeno s výstavbou zastávek tramvají.

 

Tam tedy bude úplný zákaz vjezdu?

Ne, úplný zákaz vjezdu nikdy nebude. Ovšem jsou to zároveň místa, kde bude vjezd významně omezen. Poblíž nich budou smyčky, po nichž se auta budou moci pohybovat, aby mohla vyjet z oblasti toutéž trasou, kterou tam vjela. Omezení se nebude vztahovat pouze na rezidenty, tedy řidiče, kteří tam mají bydliště, nebo ty, kdo si koupí krátkodobé parkování. Projedou i jednostopá vozidla, samozřejmě integrovaný záchranný systém, policie a zásobování. Navíc osm hodin denně, od 22 do 6 hodin ráno tam bude volno i pro všechny ostatní. Omezení vjezdu pro tranzitní dopravu navíc neznamená, že tam vznikne výhradně pěší zóna. Víkendové pokusy z minulosti, kdy oblast byla kompletně uzavřena, ukázaly, že to vlastně bylo jak k nelibosti místních, tak i projíždějících.

 

Není ale na takové změny moc brzy, když město nemá dobudovaný vnitřní okruh?

Podle mě vnitřní pražský okruh víceméně funguje už nyní. Jediná část, která ještě chybí, to je zbývajících 30 procent – úsek z Malešic do Libně.

 

Kompletně bude ale hotov až po roce 2030, je to tak?

To ano, ale sedmdesát procent z něj funguje, jak má. A zbytek už dnes odvádí průmyslový okruh, který tu zátěž mezi Libní do Malešicemi nějak zvládá.

 

Podle nás ale docela obtížně, zácpy tam jsou na denním pořádku. Nezdá se vám?

Není to nic, co by bylo nějak spojeno s dopravou od Národního divadla po Rudolfinum. Tam pořád platí, že omezení jsou jen přes den a pouze pro dvoustopá vozidla. A ten, kdo tam bude chtít dojet, vždycky se tam i tak dostane.

 

To ano, ale budou tam muset parkovat. Tedy platit. Jak to bude vypadat?

Pro lidi, kteří tam pojedou za nějakým účelem, to znamená, že budou chtít v té oblasti i parkovat. Tedy zóna bez tranzitní dopravy je vlastně postavena na systému, kdy přijedete, zaparkujete, uhradíte krátkodobý poplatek a vyřídíte třeba doktora nebo návštěvu a pojedete dál. Nebudete se tak muset vracet toutéž cestou zpátky. Tedy ne jako rezidenti, kteří přijedou třeba od Vinohradské a budou se zase tímtéž směrem vracet – třeba cestou z víkendu nebo práce.

 

Údajně se chystáte vjezdy do oblasti i sledovat. Pokud je to pravda, jak to chcete dělat?

V oblasti budeme mít kamery, které budou sledovat registrační tabulky, a pokud tudy někdo bude jenom projíždět, doloží to snímek a řidiči pak přijde pokuta.

 

Kde kamery budou?

Počítáme s nimi nejen na Malostranském náměstí a u Křížovnické. Zatím není rozhodnuto, zda to budou stávající zařízení, nebo se budou pořizovat jiná.

 

Kam tedy chcete odkloněnou dopravu směřovat?

Tunely a magistrála by měly všechny tyto vozy pojmout.

 

Ale třeba Strahovský tunel bude brzy vyžadovat rozsáhlé opravy a budou potřeba objízdné trasy. A to nebude pro oblasti, kam doprava nahrne, úplně jednoduché. Jak to chcete obhájit?

Rekonstrukce Strahovského tunelu je ještě daleko. Teprve se zpracovává podrobná dokumentace, zatím je k dispozici pouze studie proveditelnosti, dokončuje se diagnostika, takže zbývá ještě tak čtyři až šest let do zahájení. Nepředpokládám ale, že 80 000 až 90 000 aut převedeme na levý břeh Vltavy.

 

Mysleli jsme to jinak – jestliže bude uzavřen jeden tubus tunelu a zároveň i Malá Strana, bude to peklo. Vy si to nemyslíte?

Do zahájení prací ve Strahovském tunelu, jak jsem řekl, zbývá spousta času, nejsou tedy ani stanoveny objízdné trasy, ani nevíme, jak to bude rozfázované. Jestli se bude uzavírat jeden tubus, nebo ne. A v té době se tomu může přizpůsobit i doprava na nábřeží. Není dogma, že dopravu po nábřežích v centru pro tranzit uzavřeme a zůstane to tak navždy. Pokud nastanou nějaké obtížné situace, třeba uzavření Blanky, bude se muset zvážit centrum třeba znovu otevřít pro všechny.

 

Vy tedy zásadní nárůst dopravy na objízdných trasách nečekáte?

Nárůsty dopravy, a to v pouze jednotkách procent, nastanou hlavně na kapacitních komunikacích typu magistrály. Proto připravujeme zlepšení průjezdnosti křižovatky na I. P. Pavlova, která je problematická již dnes – budeme tam zkoušet jiné dopravní režimy. Například zkrácení cyklů křižovatky, aby se auta z Ječné mohla rychleji odbavit. A to samé předpokládáme na levém břehu – třeba hned na navazující komunikace za Barrandovským mostem či vjezdy do tunelů.

 

Ale co když třeba v Blance bude zastaven či zpomalen provoz, jak se občas stává?

Doufám, že tyto situace budou i tak ubývat. Nejkoliznější místo je na nové Povltavské a nájezdu do ulice V Holešovičkách. A pokud tam dochází ke kongescím, dispečeři uzavřou vjezdy do Blanky, než se výjezd uvolní. Několik desítek miliard drahá stavba tam vlastně trpí tím, že nemá dostatečně kapacitní výjezdy.

 

Nebylo by proto lepší s omezováním dopravy ještě pár let počkat, až bude kompletně dokončený vnitřní okruh?

Naším cílem není to odkládat a odkládat. A třeba nikdy nerealizovat. To, že budou někdy v budoucnosti nějaké rekonstrukce a při každé z nich se bude volit nějaký zvláštní režim, je nepopíratelný fakt. My třeba u rekonstrukce Barrandovského mostu volíme podobný model, otevřeme uzavřené sjezdy z Pražského okruhu u Písnice, abychom mohli vylepšit objízdné trasy. Něco, co je dlouhodobě uzavřené, tak otevřeme pro konkrétní čas. Takto se to dělá u každé jiné rekonstrukce.