Dva roky v nejistotě čekal, jak dopadne jeho trestní oznámení na možnou korupci v pražském dopravním podniku. Uklidněním pro náměstka pražského primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě) byla středeční razie policie, po níž je obviněn mimo jiné jeho kolega z vedení metropole – Petr Hlubuček. Ten už rezignoval na post náměstka primátora i na členství v dozorčí radě dopravního podniku. Z představenstva městské firmy pak už byl odvolán Matej Augustín, jenž je také vyšetřován.

HN: Můžete popsat, na koho jste trestní oznámení podával?

Omlouvám se, nebudu to popisovat. Slíbil jsem to i policii, že detaily nebudu sdělovat veřejnosti, abych nenarušil průběh vyšetřování.

HN: Byl mezi těmi osobami bývalý náměstek Hlubuček?

Nebudu specifikovat. Týká se to okruhu lidí, který byl včera zmiňován v médiích.

HN: Kvůli kterým trestným činům jste trestní oznámení podával?

Bylo to obvinění z korupce.

HN: Korupce na dopravním podniku?

Přesně tak. Šlo o žádost o úplatek na dopravním podniku.

HN: Jak jste se o tom dozvěděl?

Dostal jsem indicie a důvěryhodné informace, proto jsem pojal podezření, že se něco takového mohlo udát. Na základě toho jsem ihned kontaktoval policii tenkrát a podal jsem trestní oznámení. Dva roky jsem pak byl s vyšetřovateli v kontaktu a spolupracoval s nimi.

HN: Jaké konkrétní indicie a informace jste měl?

To nebudu říkat, protože bych narušil průběh vyšetřování.

HN: Jaké procesy a vztahy byly uvnitř dopravního podniku v poslední době?

Jedna z těch nejzávažnějších věcí je žádost o úplatek v rámci rozvoje stanice Nádraží Holešovice. Měla být podána tak, aby se proces nějakým způsobem urychlil. K tomuto zjištění pomohlo i to, že jsem k projektu přizval dvě externí advokátní kanceláře, aby ho kontrolovaly. I proto jsem pak podal trestní oznámení.

HN: Deník N ve středu popsal, že Hlubuček společně s podnikatelem Michalem Redlem měli požádat společnosti Nové Holešovice Development o pětimilionový úplatek. Můžete tohle potvrdit?

Můžu potvrdit, že někdo si měl požádat o úplatek u pana developera.

HN: Byl to Hlubuček?

Nebudu to specifikovat.

HN: V středu se objevily informace, že Hlubuček protahoval rekonstrukci nádraží a chtěl po developerovi úplatek, aby rekonstrukci urychlil. Je to tak?

Ano. Spolu s Augustínem celou přípravu protahovali a tím si asi získávali čas.

HN: Mluví se také o korupci kolem IT zakázek kromě jiného i v dopravním podniku. Můžete specifikovat, o jaké zakázky v tomhle případě šlo?

Nemůžu o tom říct nic víc než jen to, že tohle podezření je součástí vyšetřování.

HN: Souvisí to s vaším trestním oznámením?

Ne. Ale můžu vám říct, že jsme s představenstvem dopravního podniku odstavili takzvaně na překážky vedoucího jednotky informační technologie Luďka Šteffela a budeme iniciovat jeho odvolání, jakmile budeme vědět víc od policie. To samé se týká šéfa Technické správy objektů Martina Vejsady a šéfa právního oddělení Dalibora Kučery.

HN: Během středeční noci jste oznámil, že dopravní podnik čeká audit. K čemu směřuje a na jaké zakázky se zaměří?

Bude to hloubkový externí audit. Nyní ho projednává představenstvo, později ho bude projednávat i dozorčí rada dopravního podniku. Audit bude zaměřen na všechny okolnosti kauzy, které se objevily v médiích, a i těch, které objevili policisté. Víc vám k tomu říct nemůžu.

HN: Je to v rozmezí několika let další velká korupční kauza, která se týká dopravního podniku. Proč tato městská firma přitahuje korupční kauzy v takovém rozsahu?

Je to jedna z největších firem v Česku, má jeden z největších rozpočtů. Třeba pražská opozice se snaží říkat, že dopravní podnik je semeniště korupce, ale když to říká ODS a ANO, tak právě oni jsou ti, kteří posledních deset let na dopravním podniku vládli, a to semeniště zasáhlo. Jsem rád, že nejspíše i díky mé zásluze nyní odkrýváme složitou strukturu. Vidíme, že se to tahá napříč městem i kraji – včera policie zasahovala celkem na 40 místech. Chobotnice je velice široká, a jsem proto rád, že se to povedlo. Byl jsem i netrpělivý, že se to tak dlouho táhne, dva roky po podání trestního oznámení se nic nedělo, a teď jsem pochopil proč. Bylo to neuvěřitelně složité a provázané napříč různými obory a organizacemi.

HN: Má generální ředitel pražského dopravního podniku Petr Witowski nadále vaši důvěru?

Určitě. V žádné kauze nefiguruje, v jeho kanceláři policie nezasahovala. Není mezi obviněnými ani vyšetřovanými.

HN: Když byl Matej Augustín před třemi lety jmenován jako ekonomický ředitel, již tehdy o něm kolovaly informace, že není úplně spolehlivý, právě kvůli jeho minulosti, kdy figuroval jako šéf poradců bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. Petr Hlubuček se i přes tuhle minulost o něm vyjadřoval pozitivně. Vy jste byl proti němu už v roce 2019, je to tak?

Ano, proti jeho jmenování jsem dlouhodobě vystupoval. Je důležité říct, že to místo v představenstvu, na které pan Augustín nastoupil, patřilo TOP 09, nikoliv panu Hlubučkovi. Nevím, co tam proběhlo a proč se Jiří Pospíšil (lídr koalice TOP 09 a STAN) a Petr Hlubuček dohodli, že bude jmenován Matej Augustín. Pak jsem s tím už nakonec nic nemohl dělat. Mé pochybnosti vyplývaly ze dvou věcí – jeho napojení na bývalého slovenského premiéra a zároveň z jeho působení jako šéfa společnosti Cargo Slovakia, kterou dostal do ztráty 127 milionů eur.

HN: Jaký jste měl vztah s Hlubučkem na magistrátu?

Občas velice vypjatý, občas normálně kolegiální. Vypjaté vztahy se týkaly třeba osobnosti pana Augustína a jeho působení v dopravním podniku.

HN: Petr Hlubuček ale zůstal ještě pražským zastupitelem.

Ano, z této pozice ho nemůžeme odvolat. Musí sám odstoupit.

HN: Budete na něho tlačit, aby odstoupil i z této funkce?

Podle mě je důležité, že už nebude mít žádné exekutivní funkce, což jsou náměstkovské pozice a místa v dozorčích radách.