Moderátorka Pavla Kosíková:

Vítězný návrh nové podoby železničního mostu na pražské Výtoni vyvolal mezi odborníky a veřejnou velkou diskuzi, a to i na sociálních sítí. Z původní konstrukce má zůstat jen její spodní část. Ocelové oblouky chce Správa železnic využít jinde. Přestavba mostu za 2 miliardy korun má začít za 4 roky.

Autor Andrea Grubnerová:

Netypický svou ocelovou konstrukcí s oblouky. Železniční most na pražské Výtoni patří dnes už pro většinu Pražanů neodmyslitelně k panoramatu české metropole. O zachování památkově chráněného mostu z přelomu 19. a 20. století se v Praze dlouho jen diskutovalo. I z toho důvodu překročil hranici své životnosti o přibližně 30 let a je ve špatném technickém stavu. Konstrukce je zkorodovaná a zhruba z 75 %. Jinými slovy, podle Správy železnic neopravitelná. Potřeba je také přidat další kolej. Denně po mostě totiž projede asi o 100 vlaků více, než na co je trať optimálně navržená. Původní železnou konstrukci nahradí nová. Vítězný návrh vybrala po náročných diskuzích jedenáctičlenná komise minulý týden. Debaty ale teď ve velkém pokračují. Pro změnu ve veřejném prostoru.

Roman Krýsl:

Proč starý opravovat, udržovat, protože z toho nejsou peníze.

Katerina Bryce:

Pokud můžeme někde podepsat petici na záchranu stávajícího mostu, dejte prosím vědět, kde.

Sylvie Anna:

Stávající most je novým návrhem esteticky nenahraditelný.

Jan Nevola, mluvčí, Správa železnic:

My vnímáme to, že to vyvolalo určitou veřejnou diskuzi. Tady ale potřeba si říct, ani tento most, který je teď na Výtoni a je památkově chráněný, není úplně původní mostem. Důležité je také zmínit, že ten most je byl ocelový nebo teď je ocelový a bude znovu ocelový, a dokonce bude stát i na původních pilířích, i ty oblouky jsou do značné míry podobné.

Zdeněk Lukeš, historik architektury:

Je to tak asi půl na půl. Jak jsem zjistil, jeho polovina prostě chce radikální moderní řešení a ta druhá říká ne, ta stopa minulosti, byť je jen symbolická v podobě těch parabol, má tady svůj smysl, má tady svoje místo.

Adam Scheinherr /Praha sobě/ náměstek pražského primátora pro dopravu:

Jednání o záchraně mostu byla jedna z nejnáročnějších a bohužel z mé strany neúspěšných. Od začátku si myslím, že koncepce měla být odlišná. Soutěž měla být zadána jako mezinárodní architektonická na zastávku a nový jednokolejný most, který by maximálně respektoval vztah k původní cenné konstrukci.

Autor Andrea Grubnerová:

Správa železnic chce na začátku příštího roku uspořádat veřejnou diskuzi společně s architekty vítězného návrhu, aby podle nich lidem měli možnost vysvětlit, jak a proč při tvoření postupovali.