Informaci, že se plánuje zdražení pražské hromadné dopravy, jsme si přečetli v médiích už v polovině července. To, že by měl stát roční kupon místo 3650 dokonce 5500 korun, způsobilo pokles brady asi nejednoho čtenáře.

Tuto informaci řekla serveru E15 Hana Marvanová s tím, že je plán provázán s návrhy na zdražování parkování vmodrých zónách. Zatím se ale oficiální návrh neobjevil, i když se očekával v srpnu.
Zda, kdy a o kolik se jízdné zdraží, a ještě na další otázky k situaci v pražské dopravě jsme chtěli položit přímo dlouhodobě uvolněnému členovi Zastupitelstva hl.m. Prahy Adamovi Scheinherrovi.
Náměstku primátora hl.m. Prahy pro oblast dopravy, tedy nejkompetentnějšímu člověku, který může informovat Pražany o tom, jaké změny se plánují v nejbližší budoucnosti. Chtěli jsme přinést konkrétní ověřenou informaci, aby se nešířily fámy a nepravdy a nezavdávaly příčinu k dezinformacím. Jeho asistenta Ondřeje Chlupáčka jsme žádali od 4. 9. opakovaně o termín schůzky nebo o zprostředkování odpovědí. Přes ujišťování, že to zvládneme a nastínění termínů kdy, nakonec doslova pět minut před dvanáctou přišla odpověď, že rozhovor dostaneme, až bude vše černé na bílém, protože situace zkrátka není jednoduchá a kolující informace absolutně nepomáhají politickému vyjednávání.
V další zprávě jsme si přečetli, že zatím nemůžeme dostat ucelené faktické odpovědi, protože je to stále na úrovni politického projednávání. Přesto však ve stejný den vydala náměstkovu informaci ČTK, ve které jsme našli odpovědi téměř na všechny naše zaslané otázky.

Netradiční rozhovor

Abychom splnili naše předsevzetí, že rozhovor přineseme, vyhledali jsme publikovaná vyjádření Adama Scheinherra v tisku a ve zprávách ČTK a připravili jsme tak poněkud netradiční rozhovor.

* V červenci jsme se dočetli, že se připravuje razantní zdražení pražské MHD – můžete tuto informaci potvrdit nebo vyvrátit, a jaké změny v ceně jízdného jsou ve vašem návrhu?

Jízdenky v pražské MHD by mohly v příštím roce zdražit o osm korun. Třicetiminutová jízdenka by stála místo 24 korun 32 a devadesátiminutová by zdražila z 32 na 40 korun. Zvýšení cen se má týkat takřka všech tarifů. To, že by měl stát roční kupon 5500 korun, ale popírám.

* Proč se vůbec o zdražení uvažuje, když měl DPP Praha loni dobré hospodářské výsledky? Jak moc jsou čísla za letošní první pololetí ovlivněna situací spojenou s covidem-19, kdy se doprava velmi omezila?

Dopady pandemie a opatření vlády na DPP i Prahu jsou významné, výpadky příjmů registrujeme vmiliardách korun. Je naší povinností hledat řešení a úspory. Proto Praha s dopravním podnikem intenzivně diskutuje různé varianty a scénáře. Předpokládáme, že to ve finále bude kombinace různých opatření.

* Zdražení jízdného musí odsouhlasit Rada Magistrátu hl. m. Prahy. Jaký na něj mají názor vaši koaliční partneři?

Na změnách jízdného se dosud koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) neshodla. Materiály (týkající se změn ceny jízdného) se ještě dodělávají a jednání v koalici pokračují. V podstatě ještě na ničem není stále shoda.

* Je zdražení skutečně nutné, nemá DPP žádné rezervy?

Zdražení je podle vedení města nutné, protože podíl tržeb z jízdného na nákladech na provoz pražské MHD každý rok klesá. Letos měl být kolem 19 procent, v důsledku propadu daného pandemií koronaviru možná klesne až na 12 procent. Cílem zdražení je proto zvýšit příjmy dopravního podniku z jízdného, které se nyní pohybují okolo čtyř miliard ročně. Praha ročně dotuje celou MHD částkou okolo 20 miliard korun. Cílíme na to, aby byl očekávaný přínos zdražení všech jízdenek a kuponů do pokladny DPP půl miliardy.

* Je tedy zřejmé, že se jízdné skutečně zdraží. Kdy si myslíte, že budou vyšší ceny jasné a kdy ke zdražení městské dopravy v Praze dojde?

Až skončí koaliční jednání. Pokud se strany domluví, tak by zdražení mohlo přijít na konci prvního pololetí příštího roku.

* Jen pro zajímavost, kolik by stál roční kupon, kdyby byla MHD v Praze financována jen z jízdného?

Pokud by měla být MHD financována pouze z jízdného, cestující by za roční kupon zaplatil 18 000 korun. Těšíme se na přislíbený osobní rozhovor s panem náměstkem. Zatím mu tedy dáme více času a věříme, že se pak dozvíme ještě další podrobnosti.