Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) trestním oznámením pro možnou korupci pravděpodobně rozjel policejní šetření, na jehož základě chce policie obvinit 13 lidí včetně náměstka pražského primátora a šéfa pražské organizace vládního hnutí STAN Petra Hlubučka. Scheinherr nyní pro Právo přiblížil dění v pražském dopravním podniku (DPP), kterého se případ týká nejvíc.

■ Vypadá to, že celou kauzu spustilo před zhruba dvěma lety vámi podané trestní oznámení. Kdy a jak jste se dozvěděl, že se okolo DPP děje něco nekalého?

Poté, co si zástupci TOP 09, STAN a KDU-ČSL prosadili do vedení dopravního podniku Mateje Augustína (nyní obviněný ekonomický náměstek DPP, pozn. red.), jsem se začal jeho činností hodně zabývat. Po asi čtyřech měsících se ke mně dostaly informace, po kterých jsem pojal podezření, že došlo k žádosti o úplatek. Ihned jsem to tedy nahlásil na policii a podal trestní oznámení.

■ Proč jste se začal tak důsledně zajímat zrovna o Augustína? Bylo to třeba kvůli jeho minulosti, napojení na bývalého slovenského premiéra Roberta Fica?

Přesně tak. Matej Augustín, jak známo, je spolupracovníkem slovenského expremiéra Fica. Přivedl také slovenské Cargo do několikamiliardové ztráty. Z těchto důvodů to pro mě od začátku nebyla důvěryhodná osoba. Nechtěl jsem, aby v dopravním podniku fungoval.

■ Jestli se nepletu, tak vy nebo vaši kolegové jste se opakovaně snažili o odvolání Augustína z vedení DPP, je to tak?

Ano, tyto snahy byly v podstatě poslední dva roky. Vyvrcholilo to někdy v lednu, kdy jsem to opět vznesl na koaličním jednání, bohužel jsem nebyl vyslyšen koaličními partnery za Spojené síly (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

■ Týkalo se vaše podezření již medializované schůzky bývalého ředitele DPP Martina Dvořáka s developerem Sergem Borensteinem, kde Dvořák jako prostředník měl říci o úplatek? Nebo těch důvodů bylo víc?

Týká se to i tohoto.

■ Takže tam toho bylo víc, nejde pouze o revitalizaci Holešovic?

Je to jedna z věcí.

■ Věděl jste už tehdy, že může být nějaké trestněprávní napojení na vašeho kolegu z vedení města, náměstka Hlubučka?

Věděl jsem, že je to spojeno s Augustínem. A to je nominant Spojených sil, potažmo Jiřího Pospíšila (TOP 09) a Hlubučka. Takže to spojení tam bylo takovéto. Nic víc jsem nevěděl.

■ Tedy trestní oznámení mířilo spíše na Augustína než na nějaké politiky a koaliční partnery?

Obsahovalo informace, které jsem se dozvěděl – a ty se týkají i té zmíněné žádosti o úplatky.

■ Ve středu jste předtím, než jste ho odvolal z představenstva DPP, s Augustínem mluvil. Řekl vám, že je mimo Českou republiku a podle vašich slov se neplánuje vrátit. Můžete být konkrétnější, kde je? Odjel třeba kvůli tomu zátahu?

Ptal jsem se ho, kde je. Říkal, že je doma na Slovensku a má prý horečku.

■ Takže jeho nepřítomnost je spíše ze zdravotních důvodů, není to tak, že by se nechtěl vrátit kvůli snaze vyhnout se trestnímu stíhání?

Čistě interpretuji, co mi řekl.

■ Je Augustín jediným z vedení podniku, kdo byl obviněn? Jsou podezřelí další členové představenstva? Podle mých informací by se policie měla zajímat také o vedoucího odboru technické správy objektů DPP Martina Vejsadu či vedoucího právního odboru Dalibora Kučeru…

Z představenstva byl obviněn pouze jeden člověk, Matej Augustín. Současné představenstvo je bez kohokoli, kdo by byl obviněn. Můžu říct, že ve čtvrtek představenstvo postavilo na základě informací, které máme od policie, na překážky (tj. nemohou do práce, protože jsou obviněni, pozn. red.) tři zaměstnance, a to Martina Vejsadu, Dalibora Kučeru a vedoucího jednotky IT Luďka Šteffela.

■ Ředitel DPP Petr Witowski totiž ve středu uvedl, že v podezření jsou čtyři z pěti členů představenstva. Proto se na to ptám.

Podle informací, které mám, tak pouze jeden člověk z bývalého představenstva byl obviněn, a to byl Augustín. Někteří další byli na výslechu, tím mohlo vzniknout nedorozumění, ale obviněn je čistě jen jeden.

■ Co se týče Witowského, jste spokojen s jeho prací, nebo budete požadovat jeho odvolání kvůli nějakému případnému manažerskému selhání poté, co vyšlo najevo dění v podniku, který řídí?

Jsem s ním naprosto spokojen. Stejně tak jako já není mezi obviněnými. Je vidět, že vykonává svou práci dobře a poctivě.

■ Neberete tedy jako určité selhání, že nevěděl, že jeho spolupracovníci a zaměstnanci jsou zapojeni do takto rozsáhlé věci?

Dlouhodobě vystupoval pro to, aby byl Augustín odvolán, a zároveň jeho kroky byly z jeho strany velmi pečlivě kontrolovány.