Moderátor Jana Peroutková:

Spor o restaurační zahrádky v centru Prahy. Dvěma desítkám z nich zrušil magistrát povolení. A chce úpravy, aby na nich stály pouze stoly, židle a slunečníky a úzké ulice byly průchodnější. Majitelé podniků oponují, že požadované zmenšení je pro ně nedlouho po covidových restrikcích likvidační.

Autor Pavel Schrötter:

Do Prahy letos jezdí desetkrát méně turistů než před pandemií koronaviru. Během ní provozovatelé restauračních zahrádek sice nemuseli městu platit nájem. Dvacet jich ale podle rozhodnutí magistrátu mělo od září skončit.

Dana Křivánková Klisáková, vedoucí restaurace Taverna Toscana:

Pro nás by to bylo likvidační. S těmito prostory, který máme, tak by to bylo absolutně likvidační.

Adam Scheinherr /Praha sobě/ náměstek primátora Prahy:

Situace v historickém jádru byla neudržitelná a byla ostudou pro celé město. V minulých funkčních obdobích to fungovalo tak, že i ty nejcennější části památkové rezervace UNESCO byly bez jakékoli koncepce pronajímány stánkům s klobásami a trdelníky a vyrostly tu desítky zahrádek, které se proměnily v samostatné domky ve veřejném prostoru.

Autor Pavel Schrötter:

Restauraci Dany Křivánkové Klisákové Praha nabídla novou smlouvu, musela by zahrádku výrazně zúžit a odstranit podlážky nebo markýzy.

Dana Křivánková Klisáková, vedoucí restaurace Taverna Toscana:

Povrch v Praze celkově je celkem členitý, stoly na tom nebudou držet bez podlážek. No, myslím si, že je to těžko realizovatelný bez těch prvků, které máme teď.

Autor Pavel Schrötter:

Na radu města míří kvůli výpovědím i trestní oznámení. Podle právníků, na které se restauratéři obrátili, mělo výpovědi schválit pražské zastupitelstvo, protože šlo o nájmy v desítkách milionů ročně.

David Zámek, právník, spolek Transparentní stát bez korupce:

Rada může rozhodovat do částky pěti milionů korun. A zdá se, že tato částka je mnohem vyšší.

Autor Pavel Schrötter:

Magistrát to odmítá a odkazuje na rozhodnutí Nejvyššího soudu, že o pronájmech může rada rozhodovat bez zastupitelstva.

Adam Scheinherr /Praha sobě/ náměstek primátora Prahy:

Provozovatelé se jen snaží celý proces výpovědí z nájmu zpochybnit a zatáhnout Prahu do soudních sporů tak, aby mohli svůj byznys provozovat co nejdéle.

Autor Pavel Schrötter:

Od příští sezóny chce vedení Prahy do všech nájemních smluv zapracovat jednotná pravidla pro mobiliář a vybavení zahrádek. Ty pak budou muset podnikatelé v centru dodržovat.