Dosluhující náměstek pražského primátora Jiří Vávra v rozhovoru pro LN popsal své kontakty s politickými šíbry.
V Praze podle něho nelze vládnout, aniž by člověk věděl, jak jednají.

* LN Po Praze se vypráví vtip: „Roman Janoušek a Miroslav Kalousek mají dítě. Jaké mu dali jméno?“

Nevím.

* LN Vávra.

(smích) To jsem ještě neslyšel.

* LN Sám sebe popisujete jako pragmatika. Když jsem před rokem hovořil s Romanem Janouškem, označil vás za svého favorita na primátora. Přitahujete pozornost lidí zpoza politiky?

Předesílám, že s podobnými lidmi nechci ani spolupracovat, ani obchodovat. Ale pokud chcete v Praze fungovat, musíte se bavit s řadou lidí. Pokud to neuděláte, nemáte informace. Ve chvíli, kdy vstoupíte do systému, který tu funguje přes 20 let, bez informací z toho kolotoče zase rychle spadnete. Já jsemměl na starosti investicea městské firmy. To je oblast, kvůli které za vámi zkrátka přicházejí banky i podnikatelé. Nicméně ona slavná pochvala od pana Janouška je spíše rafinovaný polibek smrti.

* LN Nemáte pocit, že se zákulisí a taktika změnily? Dnes kmotři nemají páky na ovládnutí větší části některé ze stran. Proto založí množství malých stran, zamlží scénu a vezmou procenta těmvětším. Je pak těžší sestavit koalici, zato lehčí „ochočit“ si vybrané politiky.

Přesně tak je to dáno. Dnešní dobu zasáhl fenomén nových hnutí a stran. I TOP 09, která existuje teprve pět let, je už brána za zavedenou starší stranu. Uškodila nám celostátní aféra Nagyová, která nás vrhla do škatule zprofanovaných stran. V Praze nás to oslabuje. Nepomáhá nám ani to, že jsme dostatečně neidentifikovali nástrahy pražské politiky, což vychází z toho, že neznáme hráče na druhé straně. Nicméně jsem rád, že jsme se poučili a podařila se řada věcí: koupili jsme Pražskou plynárenskou, máme vyrovnaný rozpočet. Se svým působením na magistrátu jsem spokojený.

* LN Nepodařilo se ale dotáhnout nákup podílu v Pražských službách. Před dvěma lety byloměsto blízko, ale selhalo a předběhla ho kyperská firma. Co bylo příčinou? Mimochodem z této doby pochází legenda o magnetické tabulce, na kterou prý někdo napsal výši provize za zajištění transakce. Slyšel jste o ní?

Pražské služby jsou jedinou věcí, kterou se mi nepodařilo dotáhnout do konce. Což mne mrzí, ale udělal jsem maximum pro to, aby Prahaměla stoprocentní kontrolu nad svozem a likvidací komunálního odpadu a nebyla v budoucnu vydíratelná a la Palermo. Bohužel, řada současných politiků více naslouchá oligarchům než zájmům města a vyvinuli maximální úsilí, aby tuto pro město životně důležitou transakci zhatili. Možná někde v pozadí té snahy byla i ta vámi zmíněná tabulka. Prý se jí mezi zasvěcenými říká pražský iPad. (smích)

* LN Poté, co jste nastoupil do funkce prvního náměstka, začalo se spekulovat, jací lobbisté a poradci se kolem vás pohybují. Ať už jde o bývalého pracovníka BIS Jiřího Rušikvase, Lubora Kohouta, či Pavla Dovhomilju, o němž se říkalo, že je vaším výběrčím. Je pravda, že se vysoce postavený politik bez takových osob neobejde?

Pánové Rušikvas a Dovhomilja nikdy nebyli v mém týmu. Ano, znám je, neboť mi byli za minulé koalice představeni. To je vše. A Lubor Kohout je bývalý novinář, který stejně jako já pracoval svého času v Českém deníku. Známe se tudíž přes 20 let a jsme kamarádi.

* LN Jste považován za Kalouskova muže. Zklamalo vás, že se za vás nepostavil a neprosadil vaše umístění na kandidátní listinu?

V TOP 09 panuje takové nepsané pravidlo, že Prahu má na starost Karel Schwarzenberg a zbytek republiky Miroslav Kalousek. S Prahou si Karel opravdu „hraje“ a má funkci jakéhosi ideologa. Je to jeho pole působnosti. Mirek to respektuje a programově neměl ani zájem vstupovat do Karlova hájemství. Křivdu necítím, na to jsem velký kluk.

* LN Jste spojován s konkurenční pražskou stranou Restart 2014, která má poměrně viditelnou kampaň a údajně je vaší pákou na vyjednavače TOP 09. Řekněte - je to vaše strana, nebo ne?

Můj projekt to není, ale nezastírám, že mě zajímá jakákoliv strana, která se skládá z normálních lidí. V Praze se v rámci politického spektra bavím s každým vyjma KSČM. Hlavní město je samostatně fungující organismus, a tak mě zajímají všechny strany, které tu vznikají. Ano, stýkám se a znám se s jejími představiteli. Jsou to zkušení úředníci nebo politici, kteří nemají nic společného s podezřelými pány. Restart sice začal pozdě s kampaní, v těchto dnech je ale hodně vidět. Byl by to dobrý koaliční partner.

* LN Nakolik byl boj o moc vyostřený? Hovořilo se o tom, že jednotlivé skupiny se držely v šachu sledováním detektivními agenturami. Vaší kanceláři se prý na radnici říkalo „U Vodopádů“, protože na chodbě bylo slyšet šumění rušiček.

(smích) Svatá pravda. Nebyl to jen souboj vnitrostranický, ale spíše plošný. Zájem o to, co se projednává - podotýkám na řádných poradách v mé kanceláři -, byl enormní. Protože jen v případě nákupu Pražské plynárenské se jednalo o obchod v řádu desítek miliard. Vodopád, jak říkáte, byl tedy namístě. Teď jde o to, jestli vítězové tohoto zákopového boje zvítězí i ve volbách.

* LN Co máte nyní ve straně v plánu? Balíte to?

V žádném případě, mám určité dohody s předsedou amístopředsedou strany za to, že jsem ustoupil v pražském sporu. Může se stát, že to bude mimo Prahu. Mě ale zatím Praha stále baví, je to má preference a především moje rodné město. Když o mě bude zájem v příštích volbách do sněmovny, nebudu se bránit.