Náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek má ve vedení metropole na starost oblast financí a rozpočtu. Nedávno se vyjádřil, že hlavní město má prostor pro další zadlužování. Jak to myslel? Kolik a kde by si Praha na investice mohla a měla půjčit? Jakou má reputaci u poskytovatelů úvěrů? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot.

Jaké jsou hlavní parametry investičního plánu hlavního města?

Peníze, o kterých rozhodujeme, nám byly svěřené Pražany a my jsme odpovědní za to, že také budou na zkvalitnění života Pražanů vynaloženy. Z rozložení letošního rozpočtu, kdy jde na investice nejvyšší částka, jakou kdy Praha v novodobých schválených rozpočtech vyčlenila, je vidět, že plníme, co jsme slíbili. Peníze nebudeme projídat v běžných výdajích, ale investujeme je do budoucnosti. Nejvyšší podíl investic, téměř třetina, půjde na dopravu. Chystáme se za ně pohnout s velkými a dlouho odkládanými projekty, jako jsou metro D nebo Pražský okruh.

Ze strany opozice byl kritizován rozpočet na letošní rok i z toho pohledu, že v něm nebyly konkretizovány výdaje na velké investice? Stojíte si i s odstupem za tímto přístupem k sestavení rozpočtu?

Rozpočet na rok 2019 jsme schválili v nejbližší možné době, abychom neblokovali rozpočty městských částí, které jsou na ten celopražský navázaný. Investiční akce jsme vybrali v momentě, kdy jsme zmapovali potřebnost a připravenost projektů. Určitě je dobrá zpráva, že se nám podařilo vyhnout se rozpočtovému provizoriu, nezdržovat městské části a zodpovědně se v krátké době rozhodnout o účelu investic.

Jaké jsou současné finanční závazky Prahy a jakým tempem budou spláceny?

Současný dluh Prahy je 20 miliard korun a při stávajícím nastavení tempa splácení klesne zadlužení do roku 2024 na úroveň 5 miliard korun. Polovinu závazků tvoří úvěry, polovinu dluhopisy. Také tyto závazky značí, že Praha je v dobré kondici.

Nedávno jste řekl, že díky splácení a současné výši závazků vzniká prostor pro další zodpovědné zadlužování Prahy. Lze se zadlužovat zodpovědně?
Praha si odpovědné úvěrové financování může dovolit. Těžíme z příznivé ekonomické situace a vysokých příjmů, současný zhruba dvacetimiliardový dluh v termínu nebudeme mít problém splatit. Jen když se podíváme na dluhový strop daný zákonem, který je navázaný na příjmy, město by se mohlo již nyní zadlužit zhruba dvojnásobně. Úvěrové financování nám pomůže pracovat na velkých stavbách, které jsou nutné, ale jednorázově bychom je nikdy nezaplatili – nebo za cenu toho, že se ostudně zanedbá údržba. Pamatujeme si to všichni. Praha sice postavila Blanku, ale další majetek nechávala chátrat. Jen na infrastruktuře máme dluh v opravách okolo 20 až 30 miliard korun.

Kolik a kde by si Praha na investice mohla a měla půjčit?

Současný dluhový strop daný zákonem je pro Prahu 40 miliard korun. Za naprosto bezpečnou úroveň zadlužení považujeme my i analytici úroveň zhruba 60 miliard korun. Volili bychom kombinaci úvěrů u komerčních bank a velkých institucí, jako je například Evropská investiční banka. Primárně ale budeme jednat u projektů, které využívají vysokou měrou i mimopražští, o spoluúčasti státu.

Jakou má Praha reputaci u poskytovatelů úvěrů?

Aktuální hodnocení ratingové agentury Moody’s je A1 / Pozitivní, Standard & Poor’s AA-/ Stabilní/ A-1+. To je velmi dobré hodnocení, které Prahu řadí k městům s nezpochybnitelnou schopností dostát finančním závazkům a zároveň umožňuje Praze získání úvěrů za velmi výhodných podmínek.

Budete se státem jednat o navýšení možnosti maximálního zadlužení?
Ano, tato diskuse je na místě s ohledem na blížící se velké investice do infrastruktury, jako jsou například metro D nebo Pražský okruh.

Předseda finančního výboru pražského zastupitelstva Radek Vondra nedávno řekl, že další zadlužování Prahy je současné situace dokonce žádoucí. Souhlasíte?

Náklady na velké stavební projekty je rozumné a spravedlivé financovat formou úvěrů, aby náklady nenesla jen současná generace. Odpovědným zadlužováním také předejdeme neodpovědnému vyčerpání rozpočtu, kdy jeden velký projekt vysaje peníze z potřebné údržby a řady dalšího. Věřím, že nikdo z Pražanů už nechce opakovat časy, kdy se katastrofický stav mostů stal pomníkem Blanky.