Jan VARGA, redaktor
Praha si nechala zpracovat scénáře drastického omezení městské hromadné dopravy. Počítá například s omezením provozu některých linek nebo dokonce jejich úplným zrušením. Reaguje tak na debatu kolem zdražování a budoucího fungování Dopravního podniku. Podle vedení města se ale Pražané těchto změn obávat nemusejí. Město chtělo zjistit, kolik může ušetřit, a jaký dopad by změny měly na celý systém dopravy.

Pavel VYHNÁNEK, náměstek primátora /Praha sobě/
Pokud vedeme diskuzi, tak musíme mít nějaké analytické podklady, takže pokud zaznívaly návrhy, ať se ruší linky a spoje, tak se vypracovalo na papír, co by to v praxi znamenalo, aby si každý mohl, mohl podívat, co znamená, když se chce ušetřit 100 000 000 Kč v té obslužné síti.

Jan VARGA, redaktor
Vedení Prahy chce jít spíše cestou zdražení jízdného, které by pomohlo zastavit negativní ekonomické dopady. Prozatím se hovoří o zdražení ročního jízdného o korunu na den.

Adam SCHEINHERR, náměstek primátora hl. m. Prahy /Praha Sobě/
Za roční kupon platíme 10 Kč, my jsme chtěli zvýšit od 1. 1. na 11 Kč a postupně takhle každý krok, aby se to valorizovalo, tím si myslíme, že to nastavíme tak udržitelné, abysme nemuseli rušit spoje a udrželi komfort městské hromadné dopravy.

Pavel VYHNÁNEK, náměstek primátora /Praha sobě/
Nevyřeší to dlouhodobě financování Dopravního podniku, ale minimálně to zastaví ten negativní trend, který už několik let pozorujeme, kdy MHD je stále dražší, stále zabírá více a více procentz rozpočtu hlavního města Prahy. A naopak ty výběry jízdného jsou stejné, nebo dokonce klesající.

Jan VARGA, redaktor
Pokud by bylo nutné některá opatření zavést, metro by po deváté hodině večer jezdilo jen co 10 minut, tramvaje pak co 20 minut. U autobusů by se večer interval prodloužil na 20-40 minut. Některé autobusové linky by pak byly zrušeny úplně. Město by tak ušetřilo 300 000 000 Kč. Se zapojením všech scénářů až 1,5 miliardy. Jan Varga, televize Praha.