Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Pražští zastupitelé na mimořádné červnové schůzi projednali dopady pandemie koronaviru na hospodaření města. Podle předběžných odhadů dojde k propadu o 12 miliard korun.

Pavel VYHNÁNEK, náměstek primátora /Praha sobě/
Ta částka se skládá ze sníženého výběru daní, skládá se z propadu příjmů příspěvkových organizací, z nákladů na řešení, na nákup ochranných pomůcek například a bohužel také z toho, že vláda financuje část svých záchranných programů z peněz českých samospráv. Takže ta částka je významná. My se nevyhneme určitým škrtům, na kterých aktuálně pracujeme, neumíme je zatím specifikovat, ale nevyhneme se jim, ale zároveň není důvod k panice.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Praha podle náměstka primátora Pavla Vyhnálka přijde například o 3,2 miliardy korun ze sdílených daní. Opoziční politici z hnutí ANO to ale vidí jinak.

Radomír NEPIL, zastupitel hl. města Prahy /ANO/
Těch 3,2, to pan náměstek tvrdí, že to z toho kompenzačního bonusu co v uvozovkách sebrala vláda, my už jsme si to tady vysvětlili, že to není 3,2, ale že to bude odhadem zhruba 2,5. 1,5 miliardy vykompenzuje vláda České republiky a zbytek hlavní město Praha může získat od jednotlivých ministerstev na dotacích, takže Praha, věřím, že nepřijde v tomto směru o nic.

Pavel VYHNÁNEK, náměstek primátora /Praha sobě/
My jsme pracovali s odhady Svazu měst a obcí, Ministerstva financí, ty hovořily o 3,2 miliardy korun. Pokud to nakonec bude méně, tak jenom dobře. Nicméně zatím to skutečně nevypadá tak, že by Praha o nic nepřišla.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Nejhůře zasaženou oblastí je podle vedení města turistický ruch a dramatické ztráty v souvislosti s koronavirem pocítili také podnikatelé ve službách či v kultuře.

Jiří POSPÍŠIL, předseda zastupitelského klubu /Spojené síly pro Prahu/
Pandemie zasáhla Prahu výrazně. Za prvé je velmi poškozen cestovní ruch, kultura, v zásadě ten terciární sektor, který Prahu dělá Prahou. Tato oblast je poškozena, téměř zničena. A bohužel je třeba říci, že vláda vůbec v této oblasti českého podnikání nepomáhá. Znám příklady pražských podnikatelů, kteří nedostali žádné covidové půjčky na své restaurace, na své hotely, protože ty půjčky byly velmi špatně nastavené. Takže tedy konstatuji, že dopad na pražskou ekonomiku bude větší než dopad na ekonomiku v jiných krajích.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Schválený pražský rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 60,7 miliardy korun a podle původních plánů měl být vyrovnaný. Vzhledem k propadu hospodaření města je už ale není jisté, že magistrát bude muset začít šetřit. Ve kterých konkrétních oblastech se ale zatím neví. Podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka se ale škrty nebudou týkat investic, které jsou podle něj pro metropoli stěžejní.