Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Pražští radní schválili zrušení veřejné zakázky na stavební dozor pro dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Důvodem je stížnost jednoho z uchazečů, firmy Inženýring dopravních staveb, podle které byly podmínky zakázky silně diskriminační.

Pavel VYHNÁNEK, náměstek primátora hl. m. Prahy
Já se s tím názorem plně ztotožňuji. Znovu tedy opakuji, že šlo o zakázku vyhlášenou ještě v minulém volebním období, proto jsme přistoupili ke zrušení této zakázky. Všechny bych chtěl ujistit, že to nebude mít žádný vliv na zahájení stavby samotné.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Zrušení veřejné zakázky na stavební dozor není první změnou, kterou vedení magistrátu ve věci dostavby vyhořelého křídla Průmyslového paláce podniklo. Už loni v říjnu zrušilo hlavní zakázku na samotnou dostavbu. Důvodem bylo to, že minulé vedení města ji odsouhlasilo, aniž by mělo hotový projekt. Ten byl dokončen loni v létě. Nyní se podle vedení magistrátu čeká na to až skončí nouzový stav.

Pavel VYHNÁNEK, náměstek primátora hl. m. Prahy
My tu hlavní zakázku na stavební firmu, na rekonstrukci a na dostavbu toho levého křídla a na rekonstrukci celého paláce, máme již připravenou, pouze jsme ji nemohli vyhlásit s ohledem na ten nouzový stav, který panuje. Nicméně jsme připraveni ihned jakmile ta, řekněme, nejtěžší období poleví, tak jsme připraveni ji vyhlásit.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Jak tedy bude Průmyslový palác po dostavbě vypadat?

Tadeáš PROVAZNÍK, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy
Projekt dostavby Průmyslového paláce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891. Postavena by nově měla být v zásadě replika levého křídla s novým zázemím či technickými prostory. Novinkou bude například podchod pod palácem, kterým se bude možné dostat ke Křižíkově fontáně. Co se týče interiéru budovy ten je řešen rozdílně pro levé křídlo, kde bude dána přednost původní podobě, zatímco v ostatních částech bude vnitřní část repasí Smetanových interiérů.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
A změní se také okolí paláce. Lidé se tak mohou těšit na nové chodníky, zeleň a městský mobiliář. Celkem vyjde Prahu dostavba Průmyslového paláce na 2 miliardy korun.