Moderátor:

Jak dopadne na rozpočty měst a obcí a také krajů válka na Ukrajině? A jak už konkrétně dopadá? To proberu právě teď s Pavlem Vyhnánkem, pražským radním pro finance. Hezké ráno.

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

Dobrý den.

Moderátor:

Jaké jsou ty výdaje právě na zvládání teď asi té migrační vlny právě z Ukrajiny?

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

My jsme na samotném začátku, proto je těžké mluvit o výdajích. Pokud bych měl mluvit za hlavní město Prahu, tak bych je odhadnul zhruba na desítky milionů korun. Ale potřeba skutečně zdůraznit, že jsme na samotném začátku. A další věc, kterou bych rád zdůraznil, je, že náklady bezpochyby budou, ale my to slovy Angely Merkel zvládneme. Musíme to zvládnout. Je to naší morální povinností se o uprchlíky z Ukrajiny postarat. My jsme na to připraveni a jsme odhodláni tak učinit.

Moderátor:

Vláda připraví novelu státního rozpočtu, která nejspíš bude také počítat právě s válkou nebo s konfliktem na Ukrajině a také s tou migrační vlnou. Budete po státu nebo po Zbyňku Stanjurovi jako ministru financí požadovat více peněz právě pro samosprávy?

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

Tak my samozřejmě předpokládáme, že nás stát podpoří v té péči o uprchlíky. Budeme potřebovat určitě pomoci významně v oblasti školství, kde nás ty výdaje teprve čekají. Ale určitě budeme potřebovat pomoci i s ubytováním, s péčí o samotné uprchlíky. Jsme připraveni zapojit i prostředky pražského rozpočtu. Ale věříme i jménem ostatních obcí samozřejmě, že nás v tom stát nenechá.

Moderátor:

Možná ještě vysvětlete, jakých konkrétních rozpočtových kapitol nebo obecně čeho se to vlastně týká? Vy jste zmiňoval školství, které tam budou ty vysoké výdaje, také sociální vlastně oblast. Tak jaké jsou třeba ty další výdaje?

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

Možná hned z kraje zdůrazním, že v Praze samozřejmě ta péče je rozdělená mezi hlavního Prahu, městské části, které jsme připraveni podpořit rovněž. Dneska na zastupitelstvu budeme schvalovat prostředky pro městské části. Já ty výdaje největší očekávám ve školství, kde ten tlak bude samozřejmě velký na kapacity, které už takto jsou poměrně omezené v Praze. A další výdaje předpokládám v oblasti sociální, právě v péči o osoby, které se u nás ocitly a třeba si nebudou vědět rady, co si se sebou počít a my jim v tom musíme pomoct.

Moderátor:

Právě kvůli válce na Ukrajině tak také z českého trhu odchází banka Sberbank. Konkrétně hlavní město Praha tam mělo právě u Sberbank 160 milionů. Tak klidně připomeňte, je to běžné, že takhle má hlavní město účty u všech možných bank a právě u Sberbank třeba i?

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

To je paradox, že vlastně největší výdaje zatím, celá ta krize na Ukrajině je spojená právě s prostředky, které měly samosprávy ve Sberbance. Těch 160 milionů korun, které jste zmiňoval, představují pouhý opravdu malý zlomek finančních prostředků hlavního města Prahy. Jsou to necelá dvě promile. Hlavní město Praha začalo spolupracovat se Sberbankou v minulém volebním období a my jsme v tomto volebním období už tu spolupráci postupně omezovali. Takže jsme vlastně skončili spolupráci v oblasti dlouhodobých úložek, což nám umožnilo, a taky jsme tak učinili, těsně před tou krizí většinu prostředků, přes 600 milionů korun, poslat do jiných bank, do bezpečí. Ty prostředky, které jste zmínil, jsou tedy bohužel vázány na spořícím účtu. Ty nešlo poslat pryč. Ale samozřejmě nijak neohrožují fungování Prahy. Jak už jsem zmínil, jedná se o nějaké necelé dvě promile našich peněz. A my samozřejmě počítáme s tím, že se přihlásíme s tou naší pohledávkou likvidátorovi banky a zatím máme taková opatrná pozitivní očekávání v tom, že města a obce, tedy nejen Praha, budou v uplatnění té pohledávky poměrně úspěšní.

Moderátor:

Právě na to, jak vlastně očekáváte, že celá ta kauza Sberbank dopadne, tak jsem se chtěl také zeptat, jak to konkrétně probíhá? Vy se přihlásíte a budete vymáhat právě po Sberbance tu likvidaci nebo přibližte prosím, jak konkrétně to funguje? Jaké jsou ty kroky, které musíte udělat, aby Praha nebo obecně vlastně další městské části nebo třeba Kraj Vysočina o ty finanční prostředky nepřišly?

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

Těch samospráv a obcí bude samozřejmě celá řada. Je řada obcí, které tam měly opravdu významné prostředky, vlastně skoro všechny prostředky, které měly. Tím jim vzniká nyní nějaká pohledávka a tu budou uplatňovat v průběhu té likvidace u likvidátora, na jehož jmenování zatím čekáme. Takže ten proces nebude krátký. Bude trvat bezpochyby řadu měsíců, možná i rok, dva. A až na jeho konci budeme schopni tedy posoudit, jak jsme dopadli. Já jsem u toho rozhodnutí začít spolupracovat se Sberbankou nebyl na hlavním městě Praze. Ale musím se svých předchůdců a možná i ostatních obcí v České republice částečně zastat, protože ono bylo v minulých letech velice těžké někam ty prostředky obcí a měst umístit. Protože banky měly přebytek likvidity a často ty úložky odmítaly, nechtěly přijímat další úložky. Takže bank, teda pardon obce, města hledaly a kraje hledaly možnosti, kam je umístit. A Sberbanka v mnoha případech pravděpodobně byla jedna z mála, která je chtěla přijmout a třeba nějakým aspoň minimálním způsobem úročit. Takže ta situace objektivně nebyla snadná. Nám se naštěstí ty škody podařilo minimalizovat.

Moderátorka:

Ekonomové teď varují před narůstáním cen, obecně se taky mluví o stagflaci. Tak jak je důležité mít v rozpočtu třeba hlavního města nebo jakékoliv obce vysoký poměr investic? Proč je to důležité právě v době, kdy se ekonomicky nedaří?

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

Investice jsou důležité obecně vlastně v každé době pro rozvoj města, obce, kraje. Samozřejmě známá poučka, když se nedaří, když je krize, přestává investovat soukromý sektor. To je ten správný moment, kdy má začít investovat veřejný sektor nebo kdy má ty své snahy v investicích napnout o to více. Praha měla, co se týče investic, opravdu co dohánět v minulých letech. Já jsem rád, že se nám nyní to daří napravovat. Máme rozjeto hned několik, zahajujeme několik miliardových akcí. Počínaje metrem, na které jsme obdrželi teďka stavební povolení a začínáme s tou stavební činností. Dále zmíním třeba Průmyslový palác, zmíním výstavbu tramvají, zmíním výstavbu mostů. Máme podepsanou rekonstrukci Libeňského mostu, chystáme výstavbu Dvoreckého mostu, stavíme lávku Holešovice – Karlín. Takže těch investic i celá řada. Aktuálně se rozjíždí. My budeme samozřejmě čelit celé řadě výzev s tím spojených, ať už a právě spojených nebo vyvolaných i částečně tou agresí ruskou na Ukrajinu, kdy bude nedostatek stavebního materiálu, nedostatek dělníků na stavbách. Ale holt se s tím budeme muset nějak poprat a jsme opravdu připraveni ty investice maximálně podpořit.

Moderátor:

Poprosím jen velmi ve stručnosti, jak konkrétně ovlivní právě městské rozpočty nebo měst a obcí právě ta vysoká inflace 11,1 %, nejspíše bude ještě vyšší, jak konkrétně se to propíše do rozpočtu?

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

Významně nám narostou výdaje. Je potřeba si uvědomit, že s každou korunou, o které se zdraží nafta jen Dopravnímu podniku narostou roční výdaje na o 30 milionů korun. Takže opravdu tam budeme svědky v případě Prahy stamiliónových, mnohasetmilionových nárůstu ve výdajích. Paradoxně počítáme i s tím, že ta inflace trochu podpoří daňové výběry, protože samozřejmě se zvýší ceny, zvýší se výběr DPH. Ale já počítám, že minimálně v případě měst, v případě Prahy ty výdaje budou vyšší. Ale jsme na to připraveni, rozpočteme velice konzervativně, takže to zvládneme. Jak jsem řekl už na samotném začátku.

Moderátor:

Říká Pavel Vyhnánek, pražský radní pro oblast financí. Hezké ráno.

Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro rozpočet a finance (Praha Sobě):

Hezké ráno.