Radko Kubičko, moderátor

Stále čekáme na vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Už to vypadalo, že se k ní blížíme, když tu vypukl spor o ministra zahraničních věcí. Nominant ČSSD, poslanec Evropského parlamentu Miroslav Poche nebyl akceptován prezidentem republiky. Výhrady má i Andrej Babiš, designovaný premiér, KSČM i někteří členové samotné ČSSD. Včera prezident Miloš Zeman přesvědčoval Pocheho, aby od kandidatury sám ustoupil. Vadí mu prý jeho názory na otázku migrace, na Izrael a také mu vadí dávná aféra, kdy Poche prý rozepisoval na menší částky dary od pražských firem pro pokladnu ČSSD. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale od jeho nominace neustupuje a připustil i variantu, že by dočasně řídil Ministerstvo zahraničních věcí sám. Spekuluje se, že by pak jmenoval Pocheho náměstkem, i když on ve zprávách nyní nabízel, že bude bezplatným poradcem. Ve skutečnosti by asi tomu ministerstvu stál v čele. U telefonu je Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky za ČSSD avelmi viditelná tvář pražské ČSSD. Pane náměstku, varianta, kterou jsem naznačil a kterou naznačil i pan Poche, o které se tady mluví, je ve vzduchu. Vážně by ČSSD mohla sáhnout podle vás k takové, dá se říci, variantě chytré horákyně – ani ministr ani neministr? Není to trochu výsměch veřejnosti, pokud o tom opravdu ČSSD uvažuje? To nám vysvětlete.

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Je potřeba říct, že ČSSD o tom neuvažuje. Ale sociální demokracie, respektive pan předseda Hamáček je tlačen koaličním partnerem a částečně prezidentem republiky, aby nějaké řešení našel, ale v situaci, kdy si myslím, že tato řešení nejsou potřeba. Ale přesto se snaží Jan Hamáček ho odpovědně nalézt. Musíme si uvědomit, že stále nic nebrání premiéru Babišovi, aby dodržel to slovo, které dává jako koaliční partner sociální demokracii, a to je, aby vzal pět nominantů za naši stranu a odnesl je na Pražský hrad jako návrhy na ministry. A jak jsme se dnes mohli dočíst v rozhovoru s panem Rychetským, předsedou Ústavního soudu, on sám zastává názor, jakožto předseda nejvyššího soudu v těchto věcech, že prezident musí konat, že ústava neumožňuje nekonat. Takže v tuto chvíli to beru jako jednu z možností, která nakonec je zoufale hledána, aby se věci mohly posunout, ale pořád je ta odpovědnost na panu premiérovi, který může bez jakýchkoliv problémů vzít seznam našich pěti ministrů a odejít s tím za prezidentem.

Radko Kubičko, moderátor

- Proč se tak neděje? Nedůvěřujete Andreji Babišovi, že to udělá? Protože mnoho ústavních právníků hovoří o tom, že pokud designovaný premiér bude trvat na ministrovi, tak dřív nebo později ho prezident jmenovat musí... Tak proč tato záložní varianta? Myslíte, že Andrej Babiš nebude trvat na tom nominantovi?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Včera ta reakce v zásadě zazněla až poté, co se setkal nejprve pan Poche a potom pan Hamáček s panem prezidentem, a zazněla bezprostředně po setkání v Lánech. To znamená, jak jsem naznačil, já to vnímám a beru tak, že pan Hamáček bezprostředně reagoval na rozhovor s panem prezidentem, nicméně neustále je zde řada stejných variant a toto beru, že pouze pan předseda Hamáček velmi odpovědně zvažuje, jak umožnit ČR, aby měla vládu s důvěrou. Ono se těžko dává důvěra vládě, jejíž základy jsou už na počátku otřeseny. Důvěra se získává složitě a ztrácí jednoduše, a jestliže premiér není schopen dodržet takovou jednoduchou věc jako respektovat návrhy nominace svého partnera a odnést je na Pražský hrad, tak je to problém a je to složité. A bude to složité v příštích hodinách a dnech.

Radko Kubičko, moderátor

- Já teď využiji toho, že jste, jak jsem říkal, velmi viditelnou tváří pražské ČSSD. Pořád se tady hovoří o jakýchsi tajemných dohodách o Pochem, proč ČSSD na něm tolik trvá, že to je jakási dohoda s pražskou organizací. Můžete nám to vysvětlit?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Takto to nestojí. Musíme si uvědomit, že stávající nominanti na ministry nejsou lidé, kteří by v řadách sociální demokracie byli ministry v minulé vládě. Je to jednoznačný krok dále od sociální demokracie, není to popření výsledků a bezesporu velkých úspěchů minulé vlády, ale je to reakce na volební výsledek, kde se jasně ukázalo, že bohužel neuměla minulá vládní sestava prodat a jasně lidem vysvětlit své výsledky, a nejsou špatné. Já si myslím, že je budeme za rok, za dva lépe hodnotit, než je možná dnes vidíme. Ekonomický růst, růst mezd a důchodů a další věci se podařily. Ale ta taktika nového předsedy je jasná. On je nově zvoleným předsedou sociální demokracie sjezdem. Ten sjezd mu dal jasný mandát. Ve vedení sociální demokracie převažují noví lidé.

Radko Kubičko, moderátor

- Čili pan Poche je člověkem nového vedení nebo nové tváře ČSSD? Takto chcete, abych tomu porozuměl?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Musíme si uvědomit, že pan Poche je jednak poslední čtyři roky europoslanec, v minulosti také například vystudoval agrární diplomacii na zemědělské univerzitě, ale také zahraniční politiku na Univerzitě Karlově.

Radko Kubičko, moderátor

- Čili pražská ČSSD za ním z těchto důvodů jednoznačně stojí?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Určitě. Jednoznačně je tam ta odbornost a jednoznačně je to pro Prahu velmi sympatické, že pan předseda Hamáček oslovil někoho z našich členů do svého týmu, to je velmi pozitivní.

Radko Kubičko, moderátor

- Čili vy na tom v tomto smyslu trváte. Když se vrátím k těm vašim předchozím slovům, kdy jste mluvil o tom, že ta dohoda je zpochybňována ještě dřív, než vůbec vláda vznikla, než byla uzavřena, je podle vás možné, že ČSSD ještě po tom všem, jak jste naznačoval, skončí v opozici? Jak vy se na to díváte? Jak jste hlasoval ve stranickém referendu?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- O mně je všeobecně známo, že po volbách jsem nebyl příznivcem koaliční vlády, nicméně po několika měsících tvrdé praxe Poslanecké sněmovny, kdy natvrdo vznikla hlasovací mašinérie SPD, KSČM a hnutí ANO...

Radko Kubičko, moderátor

- Ztratili jsme spojení s Petrem Dolínkem. Omlouváme se za technickou závadu. Na telefonu je připraven Petr Hartman, náš kolega komentátor, který to celé poslouchal. Pan Dolínek sice nedokončil, ale o tom, co říkal, tak ta situace v ČSSD je velmi složitá. Jsi z toho všeho nějak moudrý? Sestavuje se tu vůbec nějaká vláda nebo ne?

Petr Hartman, komentátor

- Vláda se určitě sestavuje, ale je to zvláštní situace, protože sociální demokracie na jednu stranu tvrdí, že trvá na panu Pochem i na všech ostatních kandidátech, prezident republiky má vůči panu Pochemu výhrady, opakuje veřejně, že ho nechce jmenovat, do toho předseda sociální demokracie Jan Hamáček začne připouštět variantu, že by teoreticky mohl vést jak Ministerstvo vnitra, tak dočasně Ministerstvo zahraničí, premiér Andrej Babiš, který by měl podporovat svého koaličního partnera, tak se toho hned chytá a říká, že to je schůdná varianta, jak vyřešit tento problém. Já si myslím, že pokud sociální demokracie chce prosadit všechny své kandidáty, tak by měla intenzivně jednat s Andrejem Babišem a nepřipouštět žádné jiné záložní varianty a měla by se to snažit prosadit.

Radko Kubičko, moderátor

- Jak se díváš na tu otázku, proč ČSSD na tom panu Pochem tolik trvá? Pan Dolínek mluvil o tom, že je to reprezentant pražské organizace, že mu plně důvěřují, ale je to tak důležité, jaké má ČSSD organizace a jaké má vnitrostranické problémy?

Petr Hartman, komentátor

- Pro sociální demokracie to asi důležité je. Bylo to důležité pro to, aby se Jan Hamáček stal předsedou strany. Myslím, že mu v tom pan Poche výrazně pomohl. Je to důležité také z toho pohledu, že Jan Hamáček potřeboval prosadit referendum, aby dopadlo ve prospěch vstupu do vlády, a to všechno bylo svázáno s pomocí různých lidí, kteří mají vliv ve straně, kteří se pohybují více v zákulisí než ve světlech reflektorů, a při takových různých dohadech a různých taktických zákulisních tazích je potřeba také učinit určité personální dohody. Já si myslím, že jedna z personálních dohod byla ta, že pan Poche bude součástí nové vlády. Proto také ti jednotliví kandidáti byli veřejně prezentováni ještě předtím, než se začalo mluvit o konkrétních kandidátech hnutí ANO. Bylo to spojeno s tím referendem a myslím si, že v současné době, byť pan Poche má předpoklady pro to, stát se kvalitním nebo alespoň normálním výkonným ministrem zahraničí, tak nyní už ani tak nejde o jeho osobu, ale spíše jde o ten princip, že sociální demokracie se snaží, co to jde, aby nevyšla z té šlamastyky tak, že ustupuje ve všem a že je velmi slabý partner, který si nechá všechno líbit, protože si myslím, že svět nestojí na tom, jestli pan Poche bude nebo nebude ministrem zahraničí.

Radko Kubičko, moderátor

- Obnovili jsme spojení s Petrem Dolínkem. Poprosil bych vás, abyste dokončil tu svoji myšlenku. Mluvil jste o tom, že jste byl původně proti vstupu ČSSD do vlády. Proč jste si to rozmyslel a jak by měla ČSSD podle vás dále v této zamotané situaci trochu postupovat?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Ano, tam bylo důležité, jak byla potom praxe v minulých měsících v Poslanecké sněmovně. Tam v zásadě ta hlasovací mašinérie SPD, KSČM a hnutí ANO začala řídit všechna hlasování a já jsem se přiklonil k tezi pokusit se sestavit vládu, která bude garantovat demokratické principy ČR a která nenechá destabilizovat a rozebrat to, co se tady budovalo 25 let, to dobré, co se zde podařilo udělat. Proto jsem se nakonec přiklonil k té vládě. Ještě k tomu, co před chvílí řekl pan komentátor. Pan Hamáček nechtěl zveřejňovat jména do referenda. Pan Hamáček nebyl příznivcem svazovat referendum se jmény, ale v rámci jednání předsednictva strany jedna z částí zástupců krajů, kteří nepodporovali referendum a vstup do vlády, ho tím usnesením vybídla, že tak má učinit. To znamená, byl to krok těch, co nechtěli do vlády, aby se ta jména zveřejnila. Takže on nechtěl jít s taktikou ‚řeknu vám jména a vy podle toho hlasujte‘. Naopak. On prosazoval zásadní hlasování jenom o těch vyjednaných cílech.

Radko Kubičko, moderátor

- Tím se to tak zamotalo, jak jste říkal. Přesto jste mluvil o tom, že Miroslava Pocheho byste stejně podporovali jako novou tvář v té vládě, která by se trošku vymezila proti tomu, co bylo předtím. Je to tak?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Přesně tak a má na to kvalifikaci.

Radko Kubičko, moderátor

- Čili vy jste nakonec ve stranickém referendu souhlasil s vládou ČSSD?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Ano, z důvodů, abychom se pokusili mít demokratickou vládu s proevropskou orientací, s uznáváním závazků v rámci zahraničních partnerů a dalšími body.

Radko Kubičko, moderátor

- Jak by podle vás ČSSD měla v tuto chvíli dále postupovat? Měla by trvat na tom všem i s tím, že celá ta věc může ztroskotat?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy /ČSSD/

- Určitě. Pan předseda Hamáček se musí pokusit přesvědčit za každou cenu pana premiéra, aby opravdu splnil to, co je jeho role, a to je, vzal své nominanty, vzal nominanty sociální demokracie, odešel na Pražský hrad, ta jména tam oficiálně oznámil a vyzval ke jmenování těchto jmen za ministry. A především, aby začali pracovat, aby se ujali vedení rezortů, protože se můžeme tady takto ještě 10, 14 dní přetahovat, ale to k ničemu nevede. Je potřeba, aby ty rezorty měly pevné řízení, aby všichni viděli, že na 3,5 roku je zde garance kontinuity a aby i úředníci a navázané odbory organizace věděli, že mají fungovat. Takže je potřeba začít realizovat to, co se dohodlo v těch programových cílech.