Lídr pražského STAN: Pokud nás voliči nepřijmou, bude to náš díl spravedlnosti

S Petrem Hlaváčkem o rekonstrukci kandidátky, Petru Hlubučkovi a vládnutí v Praze

Čtrnáct dní po policejním zásahu na magistrátu kvůli takzvané kauze Hlubuček, který vedl k rezignacím jak v radě hlavního města, tak uvnitř hnutí STAN, jsou Starostové připravení předstoupit před veřejnost s rekonstruovanou kandidátkou. Připravil ji jediný „přeživší“ z jejího původního čela, první náměstek primátora Petr Hlaváček. V úterý večer ji představil kolegům a ve středu ji pak oznámí pak veřejnosti. „Soustředil jsem se na lidi, kteří znají území, kteří nesou vztah k rozvoji, k sociálním službám, mají vědecký potenciál nebo vztah k mladé generaci,“ popisuje obecné parametry náměstek pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

Co k ní můžete říct bližšího?

V téhle společnosti neexistuje nic jako tajemství. Rozeslal jsem kandidátku, kterou už asi všichni mají – už mi k ní gratulovali kolegové z Prahy sobě, že je výborná. Mohou vám jí ukázat všichni, ale já zatím ne.

Zůstáváte lídrem, ale kolik míst jste nechal obměnit?

Do 13. místa jsme kandidátku obměnili, to mi přijde jako šťastné číslo.

Na Twitteru jste napsal, že kandidátku povedete, ale jen s lidmi, kteří „ctí tytéž zásady“ a věříte jim. Jak takové lidi poznáte a jak jste je našel?

Přišlo mi, že STAN se všemi svými chybami a s tím, že je až příliš budované zespoda, potřebuje pracovat na přesahu – a věřím, že se na kandidátku dostali lidé, kteří patří do rodiny demokratických stran. Situace nejen ve STAN, ale všeobecně nahrává extremistům a totalitním stranám. Ale pokud to voliči nepřijmou, beru to jako díl spravedlnosti. V tom je kouzlo demokracie.

A jak jste tedy konkrétní lidi vybral?

Konzultoval jsem to se spoustou lidí včetně krajského výboru v Praze, to je demokraticky zvolený orgán, kterému předsedal Petr Hlubuček. Soustředil jsem se na lidi, kteří znají území, kteří nesou vztah k rozvoji, k sociálním službám, mají vědecký potenciál nebo vztah k mladé generaci a start-upům. Poskládal jsem je, jako když děláte číslo časopisu.

Takže se ukáže, co se dělo kolem Petra Hlubučka a dalších. Co jste v tu chvíli udělal? Zavolal jste Vítu Rakušanovi nebo krajskému výboru a začal kandidátku přestavovat?

Měl jsem dvě možnosti. Buď říct, že na to dlabu, nebo se o přestavbu pokusím. To jsme dva dny probírali v mém týmu a nakonec mi přišlo, že STAN je demokratická strana a to, co se mu stalo, se může stát komukoliv. Měli jsme schůzku s Vítem Rakušanem, kterému jsem řekl, že pokud budu mít podporu, jsem připraven sestavit kandidátku pozitivně. Z lidí, kteří mají krédo. A zkusil jsem to udělat tak, aby tam byly různé profese a výsledek - jednoduše řečeno - podporoval empatické město pro všechno. Tedy aby tam byli lidé různého věku a s různým zaměřením.

Byl jste mezi těmi, kteří tušili, že se kolem Hlubučka něco děje?

Mně nikdo nic neřekl, jsme soustředění na to, co děláme. Samozřejmě mě to mrzí, ale Hana Marvanová jen popisuje, že se choval nedemokraticky a drsně. Přečetl jsem si její dopisy Vítu Rakušanovi a nenašel jsem tam nic jiného, než že je Petr Hlubuček sprostý, sexista a nevychovaný. Je právnička a myslím, že kdyby měla důkazy, konala by. Hádali jsme se o každém materiálu, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že jede v tom, v čem jede. Já jsem tady slyšel úplně na každého něco, je třeba rozlišovat - ale měl jsem být ostražitější. Jenže když slyšíte na všechny pomluvy a následně vyjde článek o tajných bytech a bytech koupených ve Španělsku , nebyl jsem si jistý, jestli to celé není blamáž.

Jednáte o situaci s Vítem Rakušanem?

Ano. Domluvili jsme se, že uděláme všechno pro to, abychom to přestavěli, a já mu věřím.

Hlavně od opozice zaznívají hlasy, aby Rakušan na pozici ministra vnitra rezignoval. Co si o tom myslíte?

Zaprvé si myslím, že svými policisty nemanipuluje. To by pak bylo na odstoupení. A jaké jsou další důvody kromě možnosti destabilizovat vládu a přivést vládu populistů a SPD? Mě žádný jiný nenapadá.

A o demisi ministra Gazdíka?

Myslím, že Vít Rakušan žádné styky s Michalem Redlem neměl. Osobně jsem byl u toho, když kolegy vyzval, aby se přihlásili, pokud nějaké měli. Nedovedu posoudit hloubku těch věcí, u nás v rozvoji od rána do večera s někým jednáme: například s developery. Metro D by nebylo, kdybychom nedohodli majetko-právní vztahy. Jsou to lidé, kteří mají pozemky, nějak k nim přišli a my chceme postavit metro D. A když někdo napíše, že tu byl nějaký chlap a já se s ním setkal… Demokratický volič je přísnější.