Sabina JANOVICOVÁ, redaktorka
Malostranské náměstí, centrum Malé Strany a jednu z nejvýznamnějších pražských náměstí připomíná spíš velké parkoviště, než architektonický skvost hodný obdivu. To by se mělo změnit. Magistrát schválil rozpočet projektu revitalizace náměstí, na který proběhla mezinárodní architektonická soutěž. Na jeho obnovu počítá s částkou 73,5 milionu korun.

Rostislav ŠVÁCHA, historik a teoretik umění architektury
Když jsme jako porota rozhodovala o tom, jaký projekt by měl zvítězit tak jsme vsadili na takový, který je jako velmi konzervativní a velmi uměřený a nestrhává pozornost na sebe. Chtěli jsme, aby mluvila hlavně ta krása okolní architektury.

Petr HLAVÁČEK, 1. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje
Hlavním smyslem té rekonstrukce je vrátit to náměstí víc lidem. Přiměřeně omezit to množství parkovacích míst. A zlepšit vlastně celý vzhled toho veřejného prostranství.

Ondřej BOHÁČ, ředitel institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Vnímáme, že je potřeba v tom městě někde parkovat a nějaká místa hledat. Nahoře to parkoviště bude významně přeuspořádáno. Tam nedojde k nějaké redukci, ale spíše hledají lepší uspořádání toho parkování, aby vznikl nějaký významný prostor, ale zároveň aby bylo možné i částečně parkovat, protože v tom hledáme nějaký kompromis.

Sabina JANOVICOVÁ, redaktorka
Současný vzhled Malostranského náměstí neodpovídá jeho historickému významu. Prostor je nadměrně zatížen auty, což brání volnému pohybu lidí. Hlavním cílem revitalizaci tedy celkové zklidnění dopravy a tím dojde ke zkultivování tohoto místa.

Petr HEJMA, starosta Prahy 1
My se těšíme na to, že tam konečně vznikne místo, kde se budou moci potkávat nejen místní, ale i příchozí do Prahy s tím, že bychom tam rádi viděli ještě více zeleně. Jedná se o tom, že by tam mohli přibýt další stromy oproti té původní variantě.

Sabina JANOVICOVÁ, redaktorka
Návrh na novou podobu Malostranského náměstí vzešel z architektonické soutěže, kterou pořádal institut plánování a rozvoje Prahy v roce 2014. Zvítězil projekt tria architektů Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský.

Petr HLAVÁČEK, 1. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje
Není nějak překvapivý tvarově, nebo že by přinášel nějaký šok. Pracuje úplně se standardními věcmi, jako jsou obrubníky, kamenná dlažba. Samozřejmě významnými aktéry byli pražští památkáři, čili je to, řekl bych taková rozumná kultivace bez velkých překvapení.

Ondřej BOHÁČ, ředitel institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Představili jsme, že tady budou třeba větší dopravní zásahy, že i třeba, co se týče různé předláždění, ale v rámci projednání a schvalování prostě došlo k nějakému kompromisu.

Václav HÁJEK, architekt, spoluautor vítězného projektu
Snažili jsme se obnovit historický charakter náměstí a upřednostnit chodce na úkor automobilové dopravy. Zároveň volný prostor pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí. Na náměstí by se mělo objevit nový mobiliář, kašna a v odpovídajícím rozsahu bude doplněna také zeleň ale počítá se i s tou dlažbou typickou pro historické centrum Prahy.

Sabina JANOVICOVÁ, redaktorka
Původní návrh architektů počítá s tím, že doprava povede pouze ve spodní části náměstí, aby se jeho prostor co nejvíce zklidnil.

Václav HÁJEK, architekt, spoluautor vítězného projektu
Ze složitých jednání vzešel určitý kompromis, kdy v podstatě systém dopravy bude zachován přibližně, jak tomu nyní. Nicméně v horní části náměstí by měla vzniknout zklidněná zóna, buď pěší nebo obytná a vozovka bude vedená ve stejné výškové úrovni jako plocha náměstí.

Sabina JANOVICOVÁ, redaktorka
Na podzim by měl být znám zhotovitel a revitalizace by mohla začít. Pokud se magistrátu podaří dodržet harmonogram rekonstrukce Pražané a návštěvníci Prahy by se opraveného Malostranského náměstí mohli dočkat zhruba za 2 roky. Na konci července radní Prahy 1 odsouhlasili návrh, že by se měl na náměstí po letech vrátit pomník maršála Radeckého, významného českého šlechtice a vojevůdce rakouské armády. Chtějí tak využít plánované rekonstrukce a pomník zde umístit.

Rostislav ŠVÁCHA, historik a teoretik umění architektury
Ono to opravdu bylo velmi působivé sousoší a dobře na tom náměstí vypadalo, tomu bych se nebránil. A ten vítězný projekt s ním víceméně počítal.

Jan VOTOČEK, radní pro finance a majetek, Praha 1
Je to významný podnět, že prostě je tady usnesení rady nad, který hlavní město Praha musí brát v úvahu a jednat. Já si myslím, že by se na tom měla podílet, jak Praha 1 tak hlavní město Praha, tak ministerstvo kultury.

Sabina JANOVICOVÁ, redaktorka
Vše tedy záleží na tom, zda se Praha 1 dohodne s magistrátem. O návrat sochy mimo jiné usiluje spolek Radecký Praha. Pořádá proto veřejnou sbírku, ve které se zatím vybralo téměř 250 000. Náklady na umístění sochy by byly ale mnohonásobně vyšší. Zatím je odhad 19 000 000 Kč jen na pořízení kopie sochy. Originál je totiž umístěn v lapidáriu Národního muzea. Sabina Janovicová, Česká televize.