Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Návrh nového stavebního zákona, který by měl zrychlit a zjednodušit výstavbu v Česku projednávají poslanci. Průměrné stavební řízení v Česku trvá 246 dnů. U dopravní infrastruktury trvá stavební řízení zhruba 13 let středně. U velkých rezidenčních projektů přibližně 5 let. Nový stavební zákon by měl proces urychlit tak, aby od podání žádosti k poslednímu razítku uběhl maximálně rok. Současných 714 stavebních úřadů by měl nahradit nejvyšší Stavební úřad. Pod ním 14 krajských úřadů. O malých stavbách by ale dál rozhodovaly obce. Část opozice ale považuje návrh z pera ministerstva pro místní rozvoj za špatný. Ministryně ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO je teď ve vysílání, dobrý den.

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
Dobrý den.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Vítám také náměstka primátora Prahy za Spojené síly pro Prahu Petra Hlaváčka, dobrý den i vám.

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora /Spojené síly pro Prahu/
Dobrý večer.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Určitě se oba shodnete, že je potřeba zrychlit to stavební řízení a zkrátit dobu povolování. Paní ministryně, stavebníci mají podle vás do roka vědět, jestli mohou stavět nebo ne a to včetně odvolání. Co vše tedy odpadlo, jak dojde k tomu zrychlení?

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
Tak my samozřejmě jdeme zejména do změny procesů. To znamená my nastavujeme, no je to jediné řízení, ne jako to je dneska, kde máme 10 typů řízení a samozřejmě ke každému pak je možnost odvolání a přezkumu. Do budoucna bude tedy jenom jedno řízení, kde samozřejmě bude moci být a bude připuštěno odvolání a přezkum. A právě načtené tyto lhůty, včetně odvolání a přezkumu je do toho jednoho roka. A právě to dodržování lhůt to je dnes ze zásadních momentů celého nového stavebního zákona, aby skutečně stát musel dodržovat lhůty.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
A je to chcete zajistit, aby stát musel dodržovat lhůty? To musí ostatně už teď a stejně nedodržuje.

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
Ano, ale v podstatě my jsme schválili takzvanou fikci souhlasu závazného stanoviska. To znamená ta bude nepůjde o integraci těch dotčených orgánů pod Stavební úřad tak budou mít fikci souhlasu. To znamená, že pokud ten úřad nevyjádří, tak to znamená, že souhlasí. Dále tam máme opatření proti nečinnosti úřadu. To znamená, pokud se úřad dané lhůtě nevyjádří teď myslím Stavební úřad třeba prvoinstanční na obcích, tak to přebírá odvolací orgán to, znamená to už bude Státní plavební správa, a protože zákon zavádí apelační principy to znamená, že ten odvolací orgán už bude v té dané věci meritorně rozhodovat. To znamená nebude to opět vracet tomu prvoinstančnímu orgánu. Je tam spoustu těch opatření, který vlastně povedou k tomu, aby se lhůty dodržovali.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Pane Hlaváčku, ten návrh říká, že pokud Stavební úřad nerozhodne v té zákonné lhůtě, jde tedy věc k tomu krajskému úřadu, který rozhodne. S tím souhlasíte, nebo jak jinak se bránit proti nečinnosti stavebních úřadů, kde ležely ty žádosti i měsíce?

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora /Spojené síly pro Prahu/
Já bych jenom úplně na úvod chtěl popřát paní ministryně brzký uzdravení, protože jsem pochopil, že jí není úplně dobře, to si asi nikdo nepřeje. No a potom bych chtěl, my nemáme jako rozpor v těch novinkách ve stavební povolování. Tam vlastně máme spoustu jako styčných bodů a porozumějí. My za města upozorňujeme na to, že v územním plánování vlastně nedošlo k nějaký zásadní kvalitativní změně, protože ten stavební zákon má 2 části. Jedna je územní plánování, něco čemu říkáme dohoda území a potom to povolování staveb. A tady kodifikace se hodně věnovala té rychlosti, ale to co vlastně potřebují města a co lidi očekávají ve městech je vlastně kvalita toho prostředí, která se vytváří v tom územním plánování, čili naše kritika není až tolik...

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
A to podle vás nový návrh nemyslí?

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora /Spojené síly pro Prahu/
Myslím, že nepřináší vlastně po 30 letech od revoluce vlastně žádnou jako významnou kvalitativní změnu. Uvědomte si, že třeba první republika trvala 20 let a kolik přinesla hodnot. My máme 30 let od revoluce...

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Jak byste si to představovali, můžete být konkrétní? Protože když se řekne územní plánování mnoho lidí si to nedovedu úplně představit.

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora /Spojené síly pro Prahu/
Ano, přesně tak. Tomu rozumím, protože je to vlastně proces, který se odehrává dost jako v takové profesionální rovině. U nás funguje něco čemu říkáme přenesená působnost vlastně státní správy a je to vlastně v Evropě trošku ojedinělý model kombinace samosprávy a státní správy. A my sledujeme, jakým způsobem se vlastně povoluje a pracuje třeba v Německu nebo dalších západoevropských městech a tam to tato pravomoc jako patří těm samosprávám, aby udělali tu dohodu v tom území, naplánovali ty ulice, bloky, prostě jednoduše, jak to město bude vypadat. A potom na principu této dohody však poměrně rychle povoluje. Povolení ve Vídni nebo Mnichově je v kategorii několika týdnů, když vlastně navazujete na pohodu.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Dobře. Paní Dostálová, paní ministryně, proč samosprávy v tom novém zákonu, jak jsem pochopila nebudou mít tady tuto pravomoc? Bude mít nějaký státní úřad krajský?

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
Ne ne ne tak já jenom znovu, to já myslím, že to pan náměstek a děkuju moc pomalé přání, ale já doufám, že to taky přežiju ve zdraví. Já myslím, že došlo k nepochopení. V podstatě v územním plánu necháváme stávající stav, a to pan náměstek kritizuje, že bychom se měli už po těch 30 letech jako dát tomu územního plánování přidanou hodnotu a města by ráda, aby to vlastně byla čistá samospráva to znamená, aby vlastně to nebyla ta přenesená působnost, neboli kombinace té státní správy a samosprávy.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Není možná právě tohleto co zdržuje potom?

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
No my samozřejmě my jsme k tomu měli mnoho jednání, my jsme se shodli na tom, že to technický stavební řízení by mělo být skutečně státní správa a že naopak vlastně ta pozice samosprávy by měl být posílena na tom úseku územního plánování. Seděli jsme zatím několikrát, nakonec jsme se dohodli, že v tom krátkém časovém horizontu asi nikdo vlastně není schopný teďko to vlastně namodelovat tak, aby to byla ta čistá samospráva. Nicméně vím, že kolegové v Praze a velká města ještě o to snaží. Určitě jsme schopni to debatovat v rámci výboru. Na druhou stranu nějaké zlepšení v rámci územního plánu tam samozřejmě přinášíme, viz například, že se budou moci podávat pouze připomínky, nikoliv námitky, že bude sjednocen postup pořizování všech územně plánovacích dokumentací, že bude poučené společné jednání a veřejné projednání, ale to jsou takové jakoby detaily už toho územního plánování. Myslím, že ta podstata je o tom my jsme založili s Prahou s panem náměstkem Hlaváčka pracovní skupinu, která chce do budoucna řešit to, aby územní plánování bylo skutečně čistá samosprávná činnost.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Pane Hlaváčku, budete se tedy v rámci dalšího řízení k tomu zákonu bude druhé čtení pomocí poslanců nějak snažit tedy vsunou do toho zákona další věci ohledně toho územního plánování?

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora /Spojené síly pro Prahu/
Já musím říct, že názor mě jako hodně překvapila ta jednota těch názorů těch větších měst, ať to Ostrava, Plzeň, Brno, Liberec. My jsme to snad až tolik nečekali, že vlastně ty politici jak tvrdí pracovnice, který v těch městech pracují vlastně sdílejí tolik ty naše názory a já vycházím jednoduše z toho, že samozřejmě každý zákon je složitý k projednání. Když si vzpomenete, jak se těžko projednával občan nebo občanský zákoník. Každá prostě větší přestavba normy je složitá. Tenkrát pan kolega Pospíšil vlastně tomu věnoval obrovský úsilí tak, kdy vznikne ten zákon a v této věci mi promáchneme tu příležitost vstoupit jako samosprávy do toho procesu, tak dalších 10 let...

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
A budete tedy toho procesu tedy vstupovat?

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora /Spojené síly pro Prahu/
To je chuť změnit ten zákon a to bude dalších, že to bude 40 let od revoluce, kdy vlastně to, co je s ústavou jako zajištěno nebo to je samosprávy mají ústavou vlastně přidělaný ty práva v územním plánování, tak nedojde k té změně. Čili my určitě se pokusíme seriózně jednat a hledat řešení tak, aby se ten stav jako napravil a mohli jsme jít jako společně dál, protože jako rychlejší povolování kvalitního obytného prostředí je společný zájem úplně napříč stranami.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Paní ministryně, jedním z největších problémů toho současného systému je řada úřadů, které musí dát stavbě razítko. Třeba ochrana životního prostředí, ovzduší, památková péče, doprava, požární ochrana, a tak dále. Vy chcete vytvořit 14 krajských úřadů a jejich součástí budou, ale ty tyto odbory. Jak to urychlí to řízení, když tam ty razítka zůstanou jen pod jedním úřadem?

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
No tak já to řeknu na konkrétním případu. Vemte si, že dneska si musíte samostatně oběhnout až 49 dotčených orgánů to znamená památkáře, hygienu, hasiče, životní prostředí, dopraváky.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Ano, to už jsem naznačovala.

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
Ano, ano, každý vám dá svoje kulaté razítko, ale nikdo se vlastně nekoordinuje. To znamená, že každý vám dát svůj úhel pohledu a vy získáte 14 rozporuplných stanovisek a teď si s tím máte nějakým způsobem poradit. Proto je nutná ta integrace dotčených orgánů. Stavebník má poslat na Stavební úřad žádost s dokumentací ale musí se dohadovat úřady mezi sebou a dát vlastně ty parametry té možnosti povolení těch staveb tomu investorovi jednotně a ne každý samostatně, protože pak opravdu vzniká 14 samostatných dokumentací upravených podle přání buď toho nebo onoho orgánu, a to je opravdu k neprospěchu věci a každý to dneska kulatý razítko je samostatně přezkoumatelné. To znamená všechno se vám to natahuje velmi v těch lhůtách, když to bude v jednom koordinovaném stanovisku u jednoho stavebního povolení, tak samozřejmě bude jedno odvolání a jeden přezkum.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Ministryně Klára Dostálová za ANO byl naším hostem a také náměstek primátora Prahy za Spojené síly pro Prahu Petr Hlaváček. Děkuju vám, na slyšenou.

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora /Spojené síly pro Prahu/
Hezký večer.

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
Na shledanou, děkuji.