Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu:

Po jeho vzniku byl památník zničen nacisty. Byl zničen proto, abychom zapomněli na náš národ, abychom zapomněli na svoji samostatnost a jeho svébytnost. A poté, co jsme získali svobodu, tento památník obnovení je tady, stojí tady a možná my jsme na tom stejně také bychom měli něco obnovit. Alespoň něco opravit. Měli bychom zachovat stejně jako ti, co obnovili a znovu dobu vodní podoby uvedli tento památník československým legionářům, co nám přinesli svobodu. A vezměme si to jako inspiraci pro to, abychom i dnes obnovili naší svobodu, nezávislost, svébytnost a suverenitu. Kromě jiného jsme tím povinováni i našim vítězným synům. Děkuji za pozornost. Děkuji, že jste přišli.

Moderátor:

Děkuji. Pane předsedo. Dovolte mi, abych nyní poprosil o slovo první náměstka primátora hlavního města Prahy pana Petra Hlaváčka.

Petr HLAVÁČEK, první náměstek pražského primátora:

Vážený pane předsedo, vaše excelence, přátelé, dámy a pánové. Jsme tady, abychom oslavili muže z československých legií. Myslím, že ale není správné tento příběh vyprávět pouze černobíle. Myslím, že vlastně vůbec není možné ten příběh vyprávět bez dilematu, který si každý český voják procházel. Nezapomínejme, že do císařské armády narukovalo 1,4 milionů Čechů.