Ivana MALÁ, redaktorka
Dnes byla slyšet kladívka. Už v pondělí to ale budou sbíječky a bagry. Rekonstrukce Václavského náměstí začíná. O výrazné proměně se přitom mluví už mnoho let. Praha má projekt od roku 2025.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Oproti původnímu návrhu tady nebudou ty vjezdové rampy do podzemních garáží a naopak tady budou vysázeny nové stromy. To je důležité pro to, aby jsme vlastně ochladili to centrum města.

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Bude tady vlastně kompletně nový mobiliář v celé té spodní části, který se potom bude opakovat i v té horní části Václaváku.

Monika NOVÁKOVÁ, redaktorka
Ve spodní části se počítá s tím, že se výrazně rozšíří chodníky a přibude druhá řada stromů. Ve druhé fázi rekonstrukce se do horní části vrátí tramvaje.

Ivana MALÁ, redaktorka
Přestavba náměstí bude stát zhruba 330 000 000 Kč.

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Dopravní podnik bude investovat koleje a TSK zbytek.

Ivana MALÁ, redaktorka
Na první klepnutí kladívka čekalo náměstí 15 let. Policie ale slavnost ukončila už po pár minutách. Politiků a novinářů se totiž na jednom místě sešlo příliš.

policista
Jménem policie můžu vás požádat, aby jste se rozestoupili.

Ivana MALÁ, redaktorka
Samotná rekonstrukce by už ale měla být bez problémů. Pro stavební dělníky při práci totiž zákaz shromažďování neplatí. Spodní část náměstí má být hotová do dvou let. Horní část v roce 2025. Ivana Malá a Monika Nováková, Česká televize.

Petr SOJKA, moderátor
Dnes vás ještě mimo jiné zavedeme do Malostranské litografické dílny, ta už tady v říční ulice funguje více než 100 let. A vás čeká druhý díl našeho jarního seriálu O uměleckých ateliérech. Už za chvíli v metropoli.