Moderátor:

Zástupci Spolu, Pirátů a STAN v Praze v noci na dnešek dokončili koaliční smlouvu, kterou budou v následujícím týdnu schvalovat jednotlivé strany. Smlouvu strany plánují podepsat ještě před jednáním zastupitelů 16. února, kde chtějí zvolit nové vedení metropole. Ve spojení jsme s Petrem Hlaváčkem z hnutí Starostové a nezávislí. Dobrý den.

Petr Hlaváček (STAN):

Dobrý den.

Moderátor:

Bude podle vás ten 16. únor opravdu už definitivním datem, kdy strany zvolí nové vedení Prahy?

Petr Hlaváček (STAN):

Tak ještě včera odpoledne to vypadalo nejistě, ale tím, jak se podařilo dokončit ty jednotlivé materiály, včetně těch priorit, tak je to teď velmi realistické a záleží na těch jednotlivých stranách, jednotlivých partnerech, jak ty materiály odsouhlasí.

Moderátor:

A dá se říct, že ty všechny zúčastněné strany v těch jednáních už překonaly ty problémy, které tam byly?

Petr Hlaváček (STAN):

Tak určitě v tom posledním období jsme postupovali dost ve shodě. Včera ta koaliční schůzka, po které byla tiskovka, byla jednoznačně dohodou. A my jsme společně ještě s kolegou Zdeňkem Hřibem a Zdeňkem Zajíčkem dokončili ty koaliční priority. Což byl poslední materiál, který byl rozpracovaný.

Moderátor:

Jak už jsme podotkli, těch problémů při vyjednáváních bylo hned několik. Který byl pro vás jako pro hnutí STAN ten nejkomplikovanější?

Petr Hlaváček (STAN):

Tak pro nás bylo určitě zajímavý, jak se dohodneme na těch jednotlivých počtech v radě. K tomu jsme právě zpracovali materiál, který trošku vysvětloval lidem, jak to v takové pražské radě, což je poměrně složitý organismus, funguje. A jaká je rovnováha sil. A tak to byl vlastně asi nejdůležitější moment. A potom samozřejmě jednotlivé gesce.

Moderátor:

A když přejdeme přímo k vám, jaká bude vaše role v následující radě?

Petr Hlaváček (STAN):

Tak já budu mít na starosti rozvoj, což je zajímavý jenom z toho hlediska, že to není úplně vlastně pro Prahu, která je, jak jsem řekl, poměrně složitá, že ten samý člověk bude mít druhé volební období na starosti tu samou gesci. Čili pro mě je to zajímavé v tom i pro hnutí STAN, že vlastně bude možné spoustu projektů jako rozpracovat víc nebo dokončit. To je důležitý. Myslím tím především třeba na metropolitní plán, který je teď velmi realistické, že se dokončí a schválí v tomhle volebním období.

Moderátor:

A budoucí primátor by měl tedy být Bohuslav Svoboda z ODS. Jaký podle vás bude ten nový šéf Prahy?

Petr Hlaváček (STAN):

Tak Bohuslav Svoboda je zkušený politik, takže předpokládám, že ty svoje zkušenosti do toho vloží a že to bude vlastně jako typický tím, že prostě to není nováček. A myslím si, že bude mít kolem sebe lidi, který nějakým způsobem pomůžou Praze pokračovat dál jako v docela úspěšným rozvoji.

Moderátor:

A čím by se Praha podle vás do budoucna měla zabývat? Je to třeba zlepšení dopravy, bytová politika? Co to je? Co jsou ty priority?

Petr Hlaváček (STAN):

No, tak je to určitě kombinace toho. Protože to bydlení a domy jsou tak trošku takovým masem a ta doprava, to jsou zase takový jako tepny. Takže ta věc jako je vzájemně propojená. Jsou rozjetý velký důležitý projekty ve spolupráci se státem. A nejsou to jenom okruhy, ale je to právě třeba železniční uzel Praha, což je jakoby významný projekt, který vlastně má pomoct mobilitě ve městě a dostupné bydlení. To je prostě druhý významný problém. A my k tomu ještě za STAN přidáváme vzdělávání, protože v tom vlastně je teď obrovský deficit, zvlášť ve středních školách. A je to velmi důležité pro celý region. To znamená, není to otázka jenom Prahy, ale i vlastně přilehlého Středočeského kraje, kde jsou největší deficity vzhledem k postupující urbanizaci.

Moderátor:

A vy, když jste říkal, že vlastně ve vaší gesci bude ten rozvoj, bude se to právě týkat i třeba okrajově té dopravy nebo bydlení?

Petr Hlaváček (STAN):

Určitě. Je to primárně o koordinaci dopravy společně s náměstkem pro dopravu, o by měl být Zdeněk Hřib. A bydlení je významné téma, které souvisí s určitou jako sociální soudržností celé společnosti.

Moderátor:

A už máte vlastně v tom svém oboru, v tom rozvoji nějaké priority, které byste třeba teď chtěl prozradit? Co bude vlastně to první a to hlavní, čím se chcete zabývat v tom?

Petr Hlaváček (STAN):

Je to určitě pokračování a dokončení toho metropolitního plánu, potom podpora Pražské developerské společnosti, což je městská příspěvkovka, která už nyní chystá spoustu městských projektů a souborů. Například na Palmovce nebo na Nových Hradech. A právě koordinace spolu těch dopravních projektů. Ať jsou to tramvaje, metro D nebo právě ten železniční uzel.

Moderátor:

Říká o jednání koaličním v Praze a také budoucím rozvoji v hlavním městě Petr Hlaváček z hnutí Starostové a nezávislí. Díky a hezké odpoledne.

Petr Hlaváček (STAN):

Hezký den přeju všem. Nashle.

Moderátor:

Na shledanou.