Martin Jonáš, moderátor:

Ještě jednou hezké odpoledne z Magistrátu hlavního města Prahy. Dneškem skončila pětiměsíční trnitá cesta za novým primátorem a pravděpodobně také skončí cesta za novou radou hlavního města. Krátce před dvanáctou hodinou byl staronovým primátorem zvolen Bohuslav Svoboda za koalici Spolu velkou většinou 50 z 65 hlasů zastupitelů. My teď přivítáme ve vysílání pana Petra Hlaváčka z hnutí STAN, který je starým, respektive byl doposud náměstkem pro území a strategický rozvoj a bude velmi pravděpodobně po dnešním dnu také novým náměstkem pro tutéž gesci. Dobrý den.

Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy (STAN):

Dobrý den.

Martin Jonáš, moderátor:

Pane Hlaváčku, ještě se vrátím k tomu vyjednávání. Z úst komentátorů takřka unisono zní, Piráti a spolu a s ním i vaše hnutí STAN je vítězem tohoto koaličního vyjednávání. Jak to vidíte vy?

Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy (STAN):

Já osobně to vidím, že to je dohoda, která byla potřeba po strašně dlouhý době. Naši voliči už nám říkali, že je potřeba prostě najít jakou správnou vyváženou koalici. A myslím, že jsme našli vyváženou koalici.

Martin Jonáš, moderátor:

Když jsme dnes mluvili s panem Zdeňkem Hřibem o osudu sdružení Praha sobě, které usilovalo o to stát se součástí této koalice, tak řekl, že to byla vlastně vaše vůle, proč Praha sobě v té nové radě nebude. Doslova prohlásil, že z vaší strany zaznělo, je to mimo mísu. Bylo to mimo mísu?

Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy (STAN):

My jsme vlastně nikdy to takhle neformulovali. Dlouho jsme říkali, že si dovedeme představit ten širší formát. Jenom jsme si čím dál tím víc uvědomovali, že ta širší koalice je nereálná. A jak jsem právě říkal, při určité délce toho jednání jsme jako cítili zodpovědnost udělat dohodu. A myslím, že Praha sobě bude seriózní opozicí. Mají vlastně velmi významné výbory. Na základě takové filozofie, že opozice má větší práva, čili mají tři výbory, ANO má čtyři, SPD dokonce jeden. Čili ten vztah je kultivovaný a věřím tomu, že to bude fungovat.

Martin Jonáš, moderátor:

V průběhu dnešního dne jsme viděli, že zastupitelé hnutí ANO nejenže hlasovali pro primátora Bohuslava Svobodu, ale vyslali směrem ke vznikající koalici několik smířlivých slov od jejich zástupců. Víme, že když se bude hlasovat o náměstcích a radních, tak zastupitelé hnutí ANO nebudou hlasovat proti, ale opustí sál. Máte pocit, že se tady rýsuje nějaká spolupráce, která by mohla vlastně tak trochu vyšachovat vás a Piráty, spolupráce mezi koalicí Spolu a hnutí ANO, přestože ANO bude zasedat v opozičních lavicích?

Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy (STAN):

V tý praktický politice jsou témata, které je třeba rozhodnout v zastupitelstvu. Tu kulturu toho zastupitelstva teprve uvidíme. Ale zároveň jsou koaliční mechanismy, který říkají, jakým způsobem se hlasuje v radě a jakým způsobem v zastupitelstvu. Takže kdyby vznikaly nějaký jako významnější tření na jako významných projektech toho města, tak by určitě byla svolána koaliční rada a bylo by to téma nějakýho jednání. Čili nepředpokládám, že kolegové ze Spolu budou chtít rozbít tu koalici nějak jako velmi rychle. Myslím, že by to bylo v neprospěch všech a hlavně celého města.

Martin Jonáš, moderátor:

Pojďme k té vaší gesci, gesci územního a strategického plánování. Která je velmi mocná, nutno říct, a promítá se do celé řady oblastí. V první řadě do bydlení a dopravy. Co se týče dopravy, zaznělo dnes z lavic SPD, že ani naši vnuci nebudou jezdit po městském okruhu. Myslíte si, že to tak nebude?

Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy (STAN):

Myslím, že kolegové z SPD to trošku přehánějí. Abychom si v tom udělali jasno, ten vnitřní okruh připravuje, staví a platí město. Máme předběžnou dohodu, jak s panem ministrem Kupkou, tak s ministrem Stanjurou, že v okamžiku, kdy budeme mít stavební povolení, tak budeme jednat i o nějaké případně spoluúčasti. A já věřím tomu, že určitě v tomhle volebním období na ten vnitřní okruh městský doručíme územní rozhodnutí. Vnější okruh staví a projektuje a platí stát. My jsme velmi účastni každé koordinační porady. Všechny případný konflikty s výkupama pozemků s městskými částmi aktivně řešíme. Teď jak dobře víte, je ve velmi posunutém stavu ta takzvaná 511 mezi Říčany a Černým Mostem. A připravují se další úseky. Asi nejvíc teď jednáme o tom úseku 520, což je naopak od Černého Mostu k D8. Tím by se vlastně ten polookruh významným způsobem dokončil. A určitě věřím, že úplně v nejbližším období se ta 511 začne stavět a bude to významný průlom, protože vlastně ta doprava přes Prahu 4 se omezí. Takže získá se stavební povolení, v tom jsem velký optimista, a zahájí se stavba. My vykupujeme pozemky na ty takzvané zelené pásy, které jsou zase důležité jako ochrana těch obyvatel, který v tom území žijou.