Moderátor Bohumil Klepetko:

Praha se zatím nedohodla s firmou HB Reavis na odkoupení budovy bývalého Transgasu, požadovaná cena je podle vedení metropole příliš vysoká. Budovu na Vinohradské třídě, postavenou v tzv. brutalistickém stylu, by podle plánu měla čekat demolice. Přípravné práce na ní už dokonce začaly. Jenže proti tomu se dnes na místě konala protestní demonstrace. My tam máme Danielu Tunklovou. Danielo, ta demonstrace, ten dnešní protest. Kdo všechno se ho účastnil? A může něco změnit na už naplánovaném osudu budovy Transgasu něco změnit, jestliže přípravné práce na demolici už jsou v běhu?

Autor Daniela Tunklová:

Jsou tu odborníci, členové z architektury, také pedagogové Fakulty architektury ČVUT. Účast přislíbili také zastupitelé Prahy 1, Prahy 2, z magistrátu, jsou samozřejmě zástupci občanských spolků, kteří se v minulosti snažili tuto budovu zachránit, třeba návrhem na zařazení stavby mezi kulturní památky, to ale Ministerstvo kultury neschválilo. I proto tu dnes promluví dva z autorů této stavby. Architekti Václav Aulický a Jan Fišer a je pravda, že dělníci už začali s bouráním objektu, dnes jsme viděli, jak odklízeli suť. Nicméně demolice je zatím na začátku, organizátoři úplně nepočítají s tím, že by jí ještě zabránili, chtějí ale upozornit na jakýsi podle nich nebezpečný precedens, kdy bude ještě přibývat budov poválečné architektury, které budou demolovány. Transgaz je třeba jedinečný tím, žer byl postaven v sedmdesátých letech pro uložení dvou sálových počítačů a taková stavba už pravděpodobně nikdy nevznikne. Do situace se ještě na poslední chvíli vložilo hlavní město Praha, které ještě stále jedná s firmou, která nebo s majitelem této budovy o případném odkupu. Vypadá to ale, že by se na něm finančně musel podílet nějaký soukromý investor, který by se ale musel přihlásit ještě dříve, než bude budova definitivně demontovaná. Město oceňuje, jak architektonickou hodnotu této stavby, tak také její lokalitu, je totiž kousek od Václavského náměstí a je dostupná velmi dobře i městskou hromadnou dopravou.

Petr Hlaváček /Spojené síly pro Prahu/ náměstek primátora pro územní rozvoj:

Máme to jako nějakou stopu historie, ztotožnilo se s tím spoustu lidí a máme i vlastně představu, že by se tam dalo umístit část magistrátu, nějaký odbor nebo nějaké jako pracoviště.