Mariana Novotná, redaktorka:

Zdravím vás z Mariánského náměstí v centru Prahy, od budovy magistrátu hlavního města Prahy, kde se dnes sešli nově zvolení zastupitelé k ustavující schůzi. Dlouho to vypadalo, že právě dnes se dozvíme i odpověď na tu zásadní otázku, kdo Prahu povede dál. Teď už je ale téměř jasné, že se tak nestane a že si na tu odpověď budeme muset počkat zřejmě až do 24. listopadu, kdy by se tady mělo hlasovat. Není to ale jenom spor o koalici, který ovládá i to dnešní jednání. Zastupitelé tady řeší třeba i otázku obsazení kontrolního výboru nebo třeba taky tu, kdo by měl vést audit pražského Dopravního podniku v souvislosti s kauzou Dozimetr. No a řeší se třeba i rozhodování té dosluhující rady hlavního města Prahy o například velkých investičních otázkách. Což je něco, co by se třeba podle koalice Spolu nebo hnutí ANO mělo nechat právě až na té radě nové. To všechno teď proberu s mým dalším hostem, který je, kterým je Petr Hlaváček za pražské hnutí STAN, dosavadní náměstek primátora. Přeji vám hezký den.

Petr Hlaváček, zastupitel hl. m. Prahy (nestr. za STAN):

Dobrý den.

Mariana Novotná, redaktorka:

Tak co říkáte na tu kritiku, že některá velká rozhodnutí už byste měli nechat právě na nové koalici?

Petr Hlaváček, zastupitel hl. m. Prahy (nestr. za STAN):

Tak je to vždycky v tom přechodu mezi starou a novou koalicí nebo tou novou radou, tak je to vždycky v každém volebním období. Zvlášť když se nepodaří včas sestavit tu novou koalici. A jde o to, že zákon vlastně říká, že ta rada funguje do té doby, než je zvolena nová. A je to z toho důvodu, aby město fungovalo v každý kritický situaci. A kolegům ze Spolu se zdá, že ta stávající rada rozhodují příliš jako o koncepčních materiálech.

Mariana Novotná, redaktorka:

Ze zákona na to máte právo, ale přijde vám to jako legitimní rozhodovat třeba právě o desetimilionových zakázkách? Není lepší to nechat až na těch, kteří dostali teď dostali ten nový mandát od voličů?

Petr Hlaváček, zastupitel hl. m. Prahy (nestr. za STAN):

Jasně. Já jsem třeba ten svůj tisk, který byl kritizován, stáhnu, přestože šlo o Trojskou kotlinu. Projekt, který se chystal osm let. A začala ho třeba Adriana Krnáčová. Čili v Praze všechno trvá poměrně dlouho. Já jsem ten názor respektoval. A je to tak trošku škoda, protože se bude muset vlastně znova projednat. Čili je to legitimní, jak to, co dělá rada, tak to, co kritizuje vlastně Spolu. A je potřeba najít konsensus. A proto ten dnešní bod bude v projednání.

Mariana Novotná, redaktorka:

Další spor, nominace Hany Kordové Marvanové do dohlížení na audit ke kauze Dozimetr, čímž by v podstatě prověřovala rozhodování rady, které je ale teď součástí. Vám to dává smysl?

Petr Hlaváček, zastupitel hl. m. Prahy (nestr. za STAN):

Takhle, je potřeba si uvědomit, aby tomu diváci rozuměli, že už na minulém zastupitelstvu, které, tuším, bylo mimořádné, bylo rozhodnuto o auditech. Ty audity organizuje ředitel magistrátu s podporou legislativního odboru. A ty audity jsou v procesu. Jejich příprava je v procesu. Čili není to tak, že teď se řeší audity.

Mariana Novotná, redaktorka:

Jde o to jméno paní Marvanové.

Petr Hlaváček, zastupitel hl. m. Prahy (nestr. za STAN):

A jde o to prostě, jestli mají politici do toho vstupovat. To je to tma. A při tom posledním zastupitelstvu vlastně hlavní téma bylo, že politici nemají vstupovat do toho auditu, aby ho nějakým způsobem neovlivňovali. A myslím, že demokracie je poměrně silnej nástroj a že se to dneska na tom zastupitelstvu vydiskutuje a že i ta formulace toho, co má případně paní doktorka Marvanová dělat, bude zřejmá. Protože by skutečně nebylo vhodné, aby někdo do těch auditů ze strany politiků, ať takových nebo makových, s jakýmkoliv jménem vstupoval.