Klára Doležalová, moderátorka: Mám jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. A začnu to dobrou: V Česku se staví o téměř 20 % víc bytů než vloni. Špatná je, že se Češi i přesto dál potýkají s jejich nedostatkem. Největší problém je ve velkých městech, především v Praze, kde trend výstavby dokonce polevuje. Více už Adam Novotný, reportér.

Adam Novotný, reportér: Kocourkov. Tak by se dala jedním slovem popsat situace kolem bytové výstavby v Česku. Téměř nikde jinde na světě totiž byrokracie nekomplikuje výstavbu nových bytů tak jako v Česku.

Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora: Budeme posilovat stavební odbor i odbor územního rozvoje. Hledáme řešení toho tzv. jednoho stavebního úřadu, sledujeme iniciativu vlády a rekodifikace stavebního řádu.

Zdeněk Hřib, pražský primátor, Piráti: Potřebujeme odblokovat ty brownfieldy, tak aby se na nich dalo stavět, zrychlit stavební a územní řízení...

Adam Novotný, reportér: Od papírování po předání bytu to v Česku trvá i dvanáct let. Zatímco v jiných českých bytech výstavba bytů alespoň mírně roste, to v Praze jejich výstavba meziročně klesla o téměř 11 %.

Dušan Kunovský, developer: Ta doba se stále prodlužuje. Velký problém je s tím, že těch 50 úřadů a institucí, které se k tomu vyjadřují, často nedodržují termíny.

Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora: Je potřeba hledat řešení toho jednoho stavebního úřadu na zásadní velké akce a zároveň posílit ty stavební úřady na těch 22 obvodech.

Adam Novotný, reportér: Letos se jen v Praze povede dokončit přibližně 2200 bytů. Poptávka je ale výrazně vyšší. O bydlení v Praze je zkrátka zájem, a to i proto, že je bezpečná. Investoři se jen hrnou. Podle odborníků je teď ale na tahu hlavní město.

Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora: Může hledat vhodné řešení do jednotlivých území, může profesionálně a správně rušit stavební uzávěry a hledat v brownfieldech správnou cestu. To jsou místa bývalých železnic, továren, které často mají nějaké zátěž.

Adam Novotný, reportér: S nedostatkem bytů je spojen i růst cen nemovitostí. Ten má pokračovat i příští rok, a to průměrně do 5 % napříč všemi kraji.