Vojtěch Kristen, moderátor:

Je současným prvním náměstkem pražského primátora. Po volbách by však Prahu rád sám vedl. Dnešním hostem Volebního interview Rádia Z a webu Info.cz je lídr pražského kandidátky hnutí STAN Petr Hlaváček. Dobrý den, pane Hlaváčku, vítám vás ve studiu. Děkuju, že jste si udělal čas na posluchače Rádia Z.

Petr Hlaváček, lídr pražské kandidátky hnutí (STAN):

Dobrý den.

Vojtěch Kristen, moderátor:

Pane Hlaváčku, první otázka je společná pro všechny kandidáty. Proč chcete být primátorem a co vás k tomu motivuje, abyste vedl Prahu?

Petr Hlaváček, lídr pražské kandidátky hnutí (STAN):

Tak my máme především rozjeto spoustu projektů, který jsou pro Prahu důležitý, v dopravě, v bydlení. A rádi bysme je dodělali.

Vojtěch Kristen, moderátor:

Vy jste jako STAN součástí uskupení Spojené síly pro Prahu, jste součástí magistrátní koalice. Jak byste hodnotil poslední čtyři roky vývoje v Praze? Pokud budete sebekritický. Co se povedlo a co se nepovedlo?

Petr Hlaváček, lídr pražské kandidátky hnutí (STAN):

Tak myslím si, že všichni ti jednotliví aktéři dohromady nebyli úplně zkušení. A možná kdybychom jako víc drželi pohromadě, tak bysme té práce udělali ještě víc. Ale úplně odmítám takový jako mýtus nebo narativ, že se za ty čtyři roky v Praze nic nedělo. Myslím, že naopak se rozjelo spoustu projektů a každý ten projekt jako je střednědobý, dlouhodobý a kontinuity je hrozně důležitá.

Vojtěch Kristen, moderátor:

Vy jste zmínil, pokud bychom drželi pohromadě. Tam byla řada sporů vlastně jak v rámci vaší koalice Spojené síly pro Prahu, tak to občas vřelo i mezi koaličními partnery. Do jaké míry to oslabovalo podle vás tu akceschopnost magistrátní?

Petr Hlaváček, lídr pražské kandidátky hnutí (STAN):

No, jak jsem řekl, myslím si, že stejně se jako spoustu věcí povedlo. Ale myslím, že to byla určitá jako nezkušenost. A vyplývá to z toho, že to koaliční vládnutí je skutečně náročný. Myslím, že to je třeba důvod, proč v Německu před několika lety skutečně zavedli přímou volbu primátorů, aby zjednodušili vlastně způsob jako té komunální správy. A vy vlastně v každé té otázce, kterou nesete nebo v tom tématu se musíte nejdřív domluvit v té své vlastní straně, potom v té koalici. A pak to prosadit v zastupitelstvu, kde je samozřejmě povinnost té opozice vás jako rozstřelit. A čili těch momentů jako brzdných a složitých je hodně a vyžaduje to jako velké úsilí. To myslím, že si málo vlastně lidi uvědomujou, jak je to náročný cokoliv dohodnout.

Vojtěch Kristen, moderátor:

Pokud byste se v současných volbách stal primátorem nebo po současných volbách stal primátorem, uhnul byste v nějakém směru ze zásadního směřování toho, jak se Praha poslední čtyři roky vyvíjela? Případně v jaké oblasti?

Petr Hlaváček, lídr pražské kandidátky hnutí (STAN):

Já říkám, že jedním z dalším, kromě komplikovaného koaličního vládnutí, je poměrně jako složitá správa města, kde je 57 městských částí. A já postupuju vždycky dohodou a hledáním prostě rozumné cesty. A určitě co bych udělal jako první, že bych si sedl se všemi starosty z Prahy a dohodl bych jako společný postup na jako strategických investicích a dalších věcech, jako školství a sociální otázky, tak abychom postupovali co nejrychleji a nejlépe. Protože když se to neudělá na začátku, tak potom se ta správa drolí, jo. Takže určitě ve všech těch projektech, které jsou rozjety, ať je to Déčko, příprava okruhu, strategie školství, developerská společnost, která má stavět městské byty. To jsou všechno projekty, na kterých je potřeba pokračovat.

Vojtěch Kristen, moderátor:

Vy jste zmínil ty hlavní, Déčko, okruh. Když se podíváme optikou jednotlivých politických stran, tak se v tomto moc neliší. Všechny chtějí dostavět metro, všechny chtějí dostavět okruh. Vlastně i politici mezi řečí vlastně zmiňují, že ten program je v těchto věcech podobný. Podle čeho by měli voliči si vybrat nakonec? Pokud tedy program je v těch hlavních bodech stejný. Podle čeho by se měli rozhodnout?

Petr Hlaváček, lídr pražské kandidátky hnutí (STAN):

Myslím si, že je důležitý, a to bych vlastně chytrého pražského voliče upozornil, že je hrozně důležitý určitá jako komplexnost. Protože vy nemůžete dělat jenom jednu věc, jo. Protože když děláte jenom jednu věc, tak pomíjíte ty druhé. A v té dopravě se hodně mluví o Déčku. To je veřejná doprava. O tramvajových tratích, to je taky veřejná doprava. O okruhu. To je individuální automobilová doprava. Ale vlastně nejkřehčí skupinou v Praze v tuhle chvíli jsou chodci. A tam je potřeba taky investovat a hledat řešení. A určitě se musí dělat i rozumné cyklostezky, pokud možno oddělené, takové, že můžete projet celým městem. Na to máme vytypované vlastně určité úseky, který by tuhle věc jako velmi vylepšily. Takže těch témat je víc. A každý, kdo se soustředí jenom na jednu věc, dělá chybu, protože to město je komplexní, je pro všechny, těch zájmů je hodně. Nejsou tady jenom řidiči, jsou to i taky mámy s kočárkama, jo. Praha je vlastně v tomhle velmi bohatá.