Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, nedávno schválili zastupitelé s platností od letošního července. Novelizaci stávajících pravidel platících od roku 2013 navrhnul náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Mezi politiky, odborníky i veřejností vyvolala vyhláška rozdílné reakce. Pozitivní i kritické. „Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu. Rozhodně není cílem vyhlášky trestat kohokoli, kdo vyjde na ulici s otevřenou lahví,“ říká v rozhovoru Hlubuček.

Jaké byly hlavní důvody pro novelizaci vyhlášky po devíti letech?

Hlavním důvodem byla aktualizace míst, kde je konzumace alkoholu zakázána. Záměrem bylo vypustit místa, kde konzumace alkoholu již není problémem, a naopak zahrnout místa, kde se od přijetí poslední právní úpravy došlo ke změně, například postihnout nově vzniklé lokality. Posouzení bylo ponecháno městským částem, které mají místní znalost a také o aktualizaci vyhlášky velmi usilovaly. Do nové úpravy jsme pak zahrnuli i dílčí úpravy, které by měly přispět k její lepší vymahatelnosti.

Jak se novelizací zvýší vymahatelnost zákazu?

Problémem staré úpravy bylo především to, že k postižení jejího porušení bylo třeba prokázat, že daná osoba na zakázaném místě skutečně alkohol konzumovala. Strážníci proto mohli pouze přihlížet, jak osoby třeba i pod zjevným vlivem alkoholu, které se nedopouštěly jiného protiprávního jednání, se zdržují někde na místě, kde se alkohol pít nesmí, třeba i s lahví alkoholu v ruce. Nyní však i takové zdržování se s otevřenou lahví budou moci strážníci na místě řešit, aniž by museli takovou situaci pouze sledovat či vyhledávat svědky, kteří by předchozí pití dosvědčili. Jde právě o nástroj sloužící k vyřešení situace přímo na místě.

Z jakých městských částí přišlo nejvíce požadavků na aktualizaci seznamu míst, na kterých je konzumace alkoholu zakázána?

 

Městské části přistoupily k aktualizaci zakázaných míst pečlivě a odpovědně. U některých skutečně došlo k navýšení jejich počtu, například u Prahy 8. U navržených konkrétních míst však hlavní město Praha nechtělo do návrhů zasahovat, jelikož si jsme vědomi právě zmíněných místních znalostí městských částí. Město proto omezovalo především jejich požadavky na rozšiřování obecnějších důvodů zákazu, kde v návrzích zaznívaly například požadavky na zákaz pití alkoholu v nočních hodinách na celém území městské části, zavedení zákazu pití v okolí obchodů nebo sociálních zařízení a podobně, ty jsme s ohledem na záměr zákaz výrazně nerozšiřovat, odmítli.

Novinkou má být i zákaz konzumace alkoholu na náplavkách od půlnoci do devíti hodin ráno. Byly zvažováno i jiné časové rozpětí pro platnost tohoto zákazu?

Koncepce obecně závazné vyhlášky byla předmětem velmi rozsáhlé diskuse nad každou její částí, probíráno bylo mnoho variant. Výsledkem diskuse bylo i určení časového rozpětí zákazu na náplavkách, kde také zazněly různé návrhy. Jako rozumná varianta bylo zvoleno řešení, kdy zákaz časově navazuje na ukončení provozu restaurací na náplavkách a dává tak návštěvníkům impuls ke skončení konzumace, což by mělo přinést zklidnění tohoto prostoru po půlnoci.

Budou strážníci po začátku platnosti novelizace provádět více kontrol?

Strážníci kontrolují dodržování právních předpisů v rámci výkonu služby průběžně, nepředpokládám, že by záhy po účinnosti vyhlášky docházelo k nějakým speciální plošným akcím zaměřeným na její dodržování. V současnosti magistrát ve spolupráci s městskou policií úzce spolupracují na doladění detailů v metodice k aplikaci vyhlášky. Předpokládám také, že budou strážníci, tak jako u každého nového předpisu, v rámci prevence v úvodních týdnech po 1. červenci především občany upozorňovat na změny, která nová vyhláška přináší.

Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti, kteří jí vyčítají údajnou nepřehlednost, prý se v ní nezorientují ani samotní Pražané. A také tvrdí, že není dobré perzekuovat slušné lidi jen za to, že u sebe mají otevřenou lahve. Co říkáte na tuto argumentaci?

 

Nová vyhláška navazuje na dosud platnou úpravu, která zde platí od července 2008, která byla průběžně měněna, proto bych Pražany určitě nepodceňoval, že by neporozuměli zavedeným změnám. I to jim ale chceme ulehčit, pro lepší přehlednost například připravujeme mapu, z níž bude zcela jasně patrné, kde je pití alkoholu dovoleno, a kde nikoli.

Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu. Rozhodně není cílem vyhlášky trestat kohokoli, kdo vyjde na ulici s otevřenou lahví. Proto je zde nastavena podmínka, že přestupku se dopouští ten, kdo se s otevřenou lahví na veřejném místě zdržuje, tedy zde setrvává nějaký čas, je proto možné z okolností jasně dovodit, že je připraven zde alkohol pít.