Radnice hlavního města, kde sídlí představitelé vedení metropole, se během středy vylidnila. V preventivní karanténě skončily desítky lidí, kteří se během posledních dnů střetli s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem (STAN). Ten v úterý v noci oznámil, že se nakazil koronavirem. Obava možného nakažení se přenesla i do sněmovny, kde se někteří poslanci setkali se zástupci hlavního města. Samotný Hlubuček odmítá, že by virus "trousil" po městě a někoho ohrožoval.

HN: Kdy jste zjistil, že máte koronavirus?

V pondělí jsem přišel domů a měl jsem zvýšenou teplotu. Jak jsme jako zástupci města pořád někde v terénu, tak jsme teď všichni vyškolení, abychom se nechali hned otestovat, když se u nás projeví příznaky covidu. Proto jsem si zajistil, aby ke mně hned v úterý ráno přijela zdravotnice, která mě otestovala. Znám majitele jedné laboratoře, kde už jsem se nechal před 14 dny preventivně testovat, proto také tak rychle přijeli.

HN: Test jste si tedy platil sám?

Ano, běžně to funguje jinak. Každý k tomu nemá takový přístup, jako jsem měl já, že jsem si zavolal. Nejdříve mi udělali rychlotest z krve na protilátky, ten byl negativní. Přesto jsem si požádal o test z nosu. Večer mi pak bylo sděleno, že jsem pozitivní. Následně jsem informoval vedení města a věcí se nyní zabývá hygienická stanice.

HN: Jak je vám nyní?

Mám bolesti jako u chřipky, to znamená bolest hlavy, únava, bolesti očí. Je to jako při chřipce.

HN: Zmiňoval jste, že se věcí zabývají hygienici. S kolika lidmi jste mohl přijít do styku?

Nechci nikoho plašit, věcí a dalším postupem se zabývá hygiena. Setkal jsem se ale s velkou spoustou lidí. Říká se však, že člověk je infekční dva dny před tím, než se u něj projeví příznaky. Takže v mém případě se hledají lidé, s nimiž jsem byl v kontaktu od soboty. Bohužel jsme v pondělí měli nejdelší jednání městské rady, co jsme zatím měli, která trvala si sedm hodin. Tam jsme byli všichni v jedné místnosti. Také jsem to od někoho musel chytit v minulém týdnu. Otázka je od koho.

HN: Je nějaké podezření?

Propojení o původci nákazy žádné není, ani podezření. Může to být někdo, kdo nemá žádné příznaky. My jsme měli ve čtvrtek jednání zastupitelstva (to má 35 lidí, účastní se jej i úředníci - pozn. red.), v pátek jsem byl na valné hromadě Želivky na Vysočině, kam se sjíždí starostové různých měst.

HN: Primátor Zdeněk Hřib v reakci na vaše nakažení uvedl, že během nouzového stavu jednala městská rada on-line. "Bohužel po jeho ukončení si vynutili koaliční partneři opět osobní účast na jednání. Proto teď jdeme všichni do karantény," dodal. Jak jeho slova vnímáte?

Považuji to za zneužití této situace panem primátorem ke své politické prezentaci. Přijde mi to od něj hloupé. Dodržovali jsem všechna pravidla daná hygieniky a v nich nebylo řešeno že máme mít on-line jednání rady. Chtěli jsme se scházet proto, že díky očnímu kontaktu projednáte věci mnohem lépe, než když jsou desítky lidí na internetu, kde to pořád padá a někomu není rozumět. Na internetu je to velmi neoperativní a věci při tom zapadají.

HN: Magistrát odhaduje, že by do preventivní karantény mohlo jít až 40 lidí, kteří byli na pondělním jednání magistrátní rady. Je podle vás ohrožen chod vedení města?

Neobávám se toho. Za poslední tři měsíce jsme se naučili pracovat více s technikou. Máme telefony, kamery, počítače. Pokud mi to zdravotní stav umožní, chci také pracovat z domova.