NÁMĚSTEK PRIMÁTORA PETR HLUBUČEK (ST YN) ŘEKL PRÁVU:

* Život v Praze se pomalu vrací k normálu. Jak hodnotíte fungování hlavního města a především vám podřízených složek a organizací během nouzového stavu způsobeného pandemi í covid-19?

Praha jako celek zafungovala v době koronavirové krize na jedničku. Ve městě byla zachována bezpečnost, plynulost dodávek vody a energií, svoz odpadu, fungování městské hromadné dopravy a další nezbytné služby. K tomu všemu Praha i její firmy poskytovaly občanům pomoc nad rámec svých povinností. Krizový štáb průběžně situaci monitoroval a podle potřeby zasahoval. Vím, že to všechno zní jako samozřejmost, ale z příkladů po celém světě vidíme, že to zdaleka samozřejmost nebyla.

* Co myslíte tím, že městské firmy poskytovaly pomoc nad rámec svých povinností?

Jako příklad můžu uvést třeba Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které využily svůj systém registrace občanů s omezenou pohyblivostí, kterým jinak roznášejí balenou vodu při haváriích, a nyní jim dovážely zdarma obědy. V ulicích se také objevily cisterny s pitnou vodou pro lidi bez domova, řada firem poskytla nemocnicím a domovům s pečovatelskou službou dezinfekční a ochranné pomůcky. Šlo vždy o dobrovolnou iniciativu těchto firem a já jsem velmi hrdý na to, že myslely na ostatní.

* Je podle vás možné se na podobné události vůbec připravit?

Nácvik reakce na krizové události patří mezi základní pilíře naší bezpečnostní koncepce. Městské společnosti pravidelně provádějí cvičení na rizikové situace. Mám přímo ve své gesci problematiku vodovodní infrastruktury. Mohu tak říct, že sleduji cvičení pro případ krizových událostí, která několikrát do roka pořádají vodárny. Málokdo ví, jak rozsáhlé a komplexní jsou jejich plány krizové připravenosti. A vždy platí, že kdo je připraven, není zaskočen.

* Když už jste zmínil vodárny, hodně diskutovaná byla možnost šíření viru SARS-CoV-2 pitnou a odpadní vodou. Jaké jsou aktuální informace k této problematice?

Máme jasné stanovisko expertů ze Státního zdravotního ústavu i vyjádření odborníků z vodáren, že technologie úpravy pitné vody používané pro Prahu jsou natolik účinné, že neexistuje žádné riziko přítomnosti viru v pitné vodě. Přesto vodárny přijaly řadu preventivních opatření, jako je například zvýšená sanitace vodojemů. Co se týče odpadní vody, opírají se odborníci o studie Světové zdravotnické organizace a analýzy, které PVK prováděly ve spolupráci s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství. RNA viru může být podle odborníků v odpadní vodě přítomná, protože se virus vylučuje močí a stolicí, ale proces čištění odpadních vod virus spolehlivě zlikviduje. Běžný člověk do kontaktu s odpadní vodou vůbec nepřichází, a vodárny přijaly řadu nadstandardních opatření na ochranu svých zaměstnanců.

* Jaké je podle vás ponaučení z koronavirové krize?

Tato krize nám například ukázala, jak efektivně lze využívat bezkontaktní služby. Když zůstanu u zmiňovaného vodohospodářství, tak příkladem může být nový Vyjadřovací portál nebo aplikace Moje Voda, které umožňují zákazníkům kontaktovat Pražské vodovody a kanalizace bez nutnosti fyzické návštěvy. Věřím, že touto cestou se bude vývoj ubírat. Rád bych na závěr poděkoval všem Pražanům za přístup a za jejich obdivuhodnou disciplinovanost v době nouzového stavu. Rovněž děkuji všem pražským společnostem a organizacím za zajištění všech potřebných služeb a dodávek, které umožnily městu bezproblémově fungovat. Ukázalo se, že v době krize dokážeme držet spolu!