Moderátorka:

Městská organizace Správa služeb hlavního města v těchto dnech rekonstruuje protipovodňový uzávěr vltavského kanálu Čertovka. Cílem prací je zrychlit instalaci protipovodňových opatření při vyhlášení druhého a třetího stupně povodňové aktivity. Podrobnosti jsme probrali s náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem.

Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora (STAN):

My v Praze pravidelně cvičíme stavění protipovodňové ochrany města, té mobilní, kterou máme trvale složenu v Dubči v jednotlivých kontejnerech. A v případě vyhlášení určitého stupně povodňové aktivity, tak se začínají právě podle tedy velikosti průtoku ve Vltavě stavět mobilní zábrany. Zde to jsou takové ikonická vrata z hlediska povodní, která nám zavřou Čertovku, tak aby se nám voda nevlívala tedy do této části Malé Strany. A ty vrata zavíráme ve chvíli, kdy tedy dosáhne průtok prvního povodňového stupně. Ale to samozřejmě mnohdy nemusí stačit, proto nahoře nad těmi vraty se staví ještě další mobilní zábrany. Ty slupice, které můžete tady vidět za mnou, ty právě opravujeme a dáváme je do takové podoby, aby ve chvíli, kdy je potřeba ty slupice postavit a mezi ty slupice poté dát lamely, tak abysme tedy zabránili vodě v tom průtoku do Malé Strany, tak je důležitá rychlost. Musíme si uvědomit, že ve chvíli, kdy nám přichází voda do Prahy, máme třeba 24 hodin na to, abysme ty mobilní zábrany postavili. Máme na to vycvičené už naše jednotky především dobrovolných hasičů ale i armády. A takže ti většinou vědí, co mají dělat a samozřejmě každé zjednodušení a zrychlení té věci je strašně vítáno. Zde u posledního cvičení jsme zjistili, že ty slupice nemají řádné vodící lišty. To nasazování těch slupic nahoru na ty vrata je m nohem komplikovanější, než by mohlo být. Proto jsme se rozhodli, že tedy uděláme tuto úpravu v hodnotě asi dvou a půl milionu korun. Máme tady toto molo, které nám umožní, že ty slupice se opravují přímo na místě. To znamená, nemusíme je odvážet nikam. A samozřejmě ve chvíli, kdyby ta povodeň přišla v nějaké teďka době, řekněme, následujících dvou měsíců, tak jsme schopni ty slupice okamžitě použít a tu povodňovou ochranu tedy v té plné výši té nadstavby 2,8 metru nad ta vrata postavit tak, aby Praha zůstala ochráněná.

Redaktorka:

Po té teda obnově, modernizaci, jak se to urychlí? Kolik to třeba trvá takhle od začátku, když se dozvíte, že teda sem míří ta vyšší voda?

Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora (STAN):

Víte co, ono může to být v řádu třeba několik minut, několika desítek minut. Ale je to i o urychlení té práce. Vy potřebujete, aby to nemusel stavět přímo odborník, ale aby to byl člověk, který potom většinou už se staví to ve chvíli, kdy také nemáme takhle klidnou vodu, je zde větší proud, je zde vyšší hladina vody. Potřebujete tu manipulaci zrychlit i nejenom z hlediska času, ale také efektivnosti. Protože pokud se vám ta slupice nemá ty vodící lišty, tak samozřejmě trefit se do toho správného otvoru, může být napoprvé dobře a rychle, ale také se do něho nemusí trefit rychle, ale samozřejmě třeba na popáté. Takže ten čas se může tím pádem velmi protáhnout, ale nedá se úplně říci o kolik.

Redaktorka:

A je možné říci alespoň od toho momentu, kdy se tedy zvýší ten povodňový stupeň, kdy je ta stěna hotová celá?

Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora (STAN):

Já si myslím, že tady to bude v řádech několika desítek minut. My si musíme ale uvědomit, že nejedná se pouze tady, se podívejte na tu okolní zástavbu, o tu nástavbu, která je nad těmi vraty, ale je to celá ta zástavba kolem celého toku Vltavy. A také si musíme uvědomit, že se nejedná pouze o Vltavu, ale také se jedná o další vodní toky, které v Praze máme. Poslední povodeň, která nám přišla do Prahy, tak nám přišla blesková povodeň po těch malých vodních tocích. Tomu se těžko brání. Spíše děláme nějaká opatření blízká přírodě, aby ta voda, která nám spadne poblíž těch malých vodních toků, ať je to Botič, Rokytka,Ríčanka nebo třeba Šárecký potok, které nám většinou tečou ještě z toho, z těch středních Čech, tak aby se tam dělaly právě opatření v krajině blízká přírodě, meandrování řek, dělají se výstavby suchých poldrů, revitalizují se rybníky. My třeba kupříkladu v současné době stavíme bezpečnostní přeliv na přehradě hostivařské. Ta hostivařská přehrada je poměrně velké bezpečnostní riziko. V případě, že u velké povodně by se nám voda začala přelévat přes korunu hráze a hrozilo by její protržení, tak pod hostivařskou přehradou máme velkou část Prahy 2 a 10, velké zastavěné území a ty škody na majetku, případně i zdraví Pražanů ,by mohly být veliké, takže tam se třeba dělá bezpečnostní přeliv a takováto opatření se dělají na těch malých vodních tocích, abychom zabránili té vodě v těch škodách, které nám za poslední dvě velké povodně od roku 2002 voda v Praze napáchala.

Redaktorka:

A ještě kdy naposledy byla ta stěna v celé výši vztyčena?

Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora (STAN):

Tak naposledy to bylo před přibližně před 2 roky, kdy jsme právě měli poslední cvičení zde. A v ten okamžik se zjistilo, že instalace těch slepic jsou poměrně komplikovaným procesem a bylo tehdy tedy rozhodnuto, že až bude klidná doba, to znamená doba teďka na podzim, kdy těch povodní většinou je nejmenší riziko, tak že na to těšíme právě firmu a udělají se upravit těch slepic tak, aby byla instalace pro příště v případě, že tedy už třeba nepůjde o cvičení, ale půjde o tedy opravdu vysoký průtok vody, tak aby instalace byla jednodušší.

Redaktorka:

Ale v praxi teda ještě nějaké větší vodě ještě tehdy nebyla zkoušená?

Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora (STAN):

Byla, byla, byla, ano, ano, byla. Byla. Při každém vlastně z povodňového stupně, který je nad 1. povodňový stupeň. To byla poslední vlastně velká povodeň v Praze, která byla, jestli se nepletu 2007. Já myslím, že to bylo 2007.