Jedno omezení a nařízení střídá druhé, a přitom počet osob, u nichž byl potvrzen výskyt nového koronaviru narůstá. Náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN) věří, že s ohledem na preventivní opatření a společenskou zodpovědnost by mělo být vše na dobré cestě. O tom, zda se v Praze chystají další omezení či o spolupráci se státním sektorem promluvil v rozhovoru pro Blesk.cz.

Blesk.cz: Pane náměstku, od 13. března vláda vyhlásila nouzový stav. V pondělí magistrát zavedl nařízení, aby lidé, kteří cestují MHD, měli přes ústa a nos roušky. Lze očekávat v nejbližší době ještě další opatření?

Petr Hlubuček: „V prvé řadě je třeba říct, že preventivní opatření se zavádí z důvodu nedostatku zdravotního materiálu. Kdybychom měli dostatečné množství respirátorů a roušek, jak nám sliboval stát, situace se nemusela vůbec vyvinout tímto směrem. Od státu jsme ale v pátek obdrželi pouze 50 respirátorů. Pro město s populací přes milion obyvatel to hraničí až s výsměchem. Jinak v současné době jsme na hraně únosných opatření. Kromě nařízení nošení roušek v MHD ještě apelujeme na obchodníky, aby do svých obchodů nevpouštěli zákazníky, kteří přes ústa a nos nebudou mít roušky. Je opravdu zapotřebí minimalizovat jakékoliv riziko výskytu nákazy. Ale pokud obyvatelé těch 14 nebo 30 dnů karantény opravdu poctivě dodrží, věřím, že jsme na dobré cestě. To ale ukáže až čas.“

Jaké jsou nynější zásoby roušek a respirátorů, kterými magistrát disponuje a může je distribuovat dál?

„Dochází nám, ale zatím to není alarmující. Do 14 dnů by nám pro zdravotníky a jiné složky, na kterých je chod města závislý, měly vystačit. Zároveň už v zahraničí sháníme další respirátory. V průběhu tohoto týdne bychom měli obdržet 15 tisíc kusů, dalších 235 tisíc Praha plánuje koupit a poohlížíme se po dalších. Také hodláme rozšiřovat místa, kde by byla dostupná dezinfekce, a vytipovali jsme v Praze lokality pro mobilní stany, kde budou probíhat testy na koronavirus. Budou rozmístěny u vinohradské nemocnice, u strahovského stadionu v Zátopkově ulici, u Průmyslového paláce v Holešovicích a v Podolí poblíž Žlutých lázní.“

Kde mimo stanic metra lze s dezinfekcí do budoucnosti počítat?

„Ani jí není nekonečné množství, takže možnosti jsou omezené. S ČVUT jsme navázali spolupráci na výrobu 2 tisíc litrů dezinfekčního prostředku denně, přičemž výroba a distribuce těchto dezinfekčních prostředků vyjde Prahu denně na 120 tisíc korun. V současnosti je distribuujeme například právě do vestibulů stanic metra. Nově ji magistrát bude poskytovat i do městských částí a v plánu je také jejich rozmístění do frekventovaných lokalit. Mimo nich je ale nutné mít na paměti, že dezinfekce je platná, ale není všespásná. Kromě ní je skutečně nutné dodržovat hygienické návyky.“

Různé městské části spolupracují s neziskovými organizacemi či dobrovolníky, kteří šijí roušky. Připojí se i magistrát k těmto iniciativám?

„Určitě je to chvályhodná činnost, ale nyní nic takového neplánujeme. Prioritou je sehnat roušky co nejdříve v co největším množství, a to formou nákupu. Kdyby magistrát vyčlenil některé z úředníků na šití roušek, jejich výroba by šla pomalu a minulo by se to efektem.“

Až město obdrží zmíněné tisíce respirátorů, komu budou poskytnuté?

„Především pro zdravotníky a vůbec složky integrovaného záchranného systému. Zároveň také pro zaměstnance, na jejichž pracovní činnosti je chod města závislý. Vyjma výše zmíněných jsou to například pracovníci starající se o dodávky vody, energií, potravin nebo o veřejný pořádek. Zároveň ale podle určitého klíče, který vytvoříme, hodláme respirátory distribuovat mezi veřejnost. Především seniorům.“

Jak těžké je z hlediska bezpečnostních složek dohlížet na to, aby se lidé řídili zákazy?

„Je potřeba apelovat především na společenskou odpovědnost. Není žádoucí, aby lidé byli zavření doma a zcela izolovaní od světa. Naopak i senioři, kteří jsou nejvíce rizikovou skupinou, by měli tu a tam vyjít ven, s rouškou přes obličej, a projít se. Důležité ovšem je, aby se zdržovali jakéhokoliv osobního kontaktu. Praha je naštěstí zelené město, které oplývá řadou velkých lesů, parků i polí, kam se dá individuálně vyjít na procházky.“

Hrozí přitom lidem, kteří se třeba budou sdružovat nebo v MHD nenosit roušky, nějaké postihy?

„Samozřejmě. Ale opět je zde na místě spíše klást velký důraz na lidskou empatii, odpovědnost a zdravý rozum. Reálně ale není možné pokutovat každého člověka, který by neměl roušku nebo který by nedodržoval odstup dvou metrů od jiné osoby. Pro lidi by místo sankcí měla být motivace to, že neohrozí sebe ani druhé, že budou táhnout za jeden provaz.“

Praha je v současnosti celkem vylidněná. Lidé zůstávají buď doma, někteří odjeli na venkov na chaty a chalupy. Je toto také řešení, jak eliminovat šíření viru?

„V zásadě proti tomu nelze nic namítat u těch, kteří si to mohou dovolit. Chod města se nicméně nesmí zastavit, také určití zaměstnanci potřební pro jeho chod do zaměstnání chodit musí. Například zdravotníci. Jejich dočasné vystěhování mimo metropoli proto není vhodné.“

Někteří z nich jsou ale rodiči a přitom jedna městská část po druhé zavírají i mateřské školky, mnohdy z oprávněných obav z toho, že některé z dětí nebo z personálu již koronavirem byl zasažen. Jak tuto situaci hodlá řešit?

„Apelujeme na městské části, aby právě a především pro děti příslušníků složek integrovaného záchranného systému a strážníků byly zařízeny dětské skupiny, kam by děti těchto obyvatel mohly chodit.“