Moderátor:

Využití plného potenciálu devětatřiceti očkovacích míst v hlavním městě by bylo možné podat vakcínu všem nenaočkovaným Pražanům, kteří neprodělali COVID, za 18 dnů. Řekl to primátor Prahy Zdeněk Hřib po jednání krizového štábu hlavního města. Kromě očkování se štáb zabýval podobou možných opatření při vánočních trzích v Praze.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Já jsem v reakci na ta zvyšující se čísla posledních dnů ta nově ta připravovaná vládní nařízení svolal krizový štáb hlavního města Prahy. Ten se uskutečnil dnes dopoledne. Přijali jsme informace o aktuální situaci od hygienické stanice a složek integrovaného záchranného systému a organizačních složek magistrátu, abychom si vyhodnotili tu aktuální situaci. Já jsem si nechal poslat i čísla od ÚZISu, jak je to s počty osob, které jsou na našem území momentálně nenaočkovány ani nemají zahájeno rozočkování a zároveň neprodělaly tu nemoc Covid-19. To znamená lidé, kteří vlastně budou mít problém podle toho takzvaného bavorského modelu. Těch lidí je zhruba 311 tisíc. Když bych to počítal od 16 let, nad 18 je to přes 300 tisíc osob. To znamená, předpokládáme zvýšený zájem o očkování na území hlavního města Prahy, protože tito lidé, je to asi 28 % Pražanů, má momentálně desetkrát vyšší pravděpodobnost hospitalizace a 11krát vyšší pravděpodobnost úmrtí při nákaze. Takže momentálně v Praze funguje 39 očkovacích míst s denní kapacitou 17,5 tisíce dávek denně. Ve všední den. Je to bez praktiků a bez mobilních týmů. Jsou to tedy ta očkovací místa nejenom ve velkých nemocnicích, kde je teď poměrně delší objednací lhůty obvykle, ale jsou to i ta menší očkovací centra, jako třeba očkovací centrum na Vyšehradě, kde teď třeba je připravená akce tisíc plus tisíc, tedy tisíc nových slotů na sobotu a tisíc nových slotů na neděli. To znamená, je možné se zaregistrovat na ta očkovací místa. Dostanete i tu vakcínu Johnson & Johnson. To znamená, není nutné čekat v těch dlouhých frontách bez registrace. Na tom Vyšehradě tedy mají i tu jednodávkovou. V ostatních to je nutné se informovat tedy, jak to je. Ale každopádně není nutný ani na jednodávkovou čekat ve frontě. Těch 17,5 tisíce denně v podstatě znamená, že teoreticky bysme mohli proočkovat všechny ty Pražany, kteří zatím očkovaní nejsou a zároveň tu nemoc neprodělali, za nějakých 18 dní. To je samozřejmě velice teoretická hodnota. Počítá to s tím, že by se tedy očkovali úplně všichni. A zároveň by se nepřijeli očkovat žádní Středočeši, což samozřejmě víme, že tak jako nefunguje. Nicméně v tom Středočeském kraji jsou ty počty, řekněme, velice podobné. Takže z toho se dá počítat ta teoretická kapacita. Momentálně v praxi je denně v Praze podáváno 8 až 10 tisíc dávek. To znamená, ta kapacita 17,5 tisíce rozhodně není zcela využita. Máme i 12 mobilních týmů, kteří očkují nejenom v pobytových službách, ale i třeba v některých soukromých firmách, které se nám ozvaly. Zareagovaly na tu naši nabídku možnosti se nechat naočkovat tímto způsobem jejich pracovníky. Takže já jsem rád, že to funguje a té nabídky ty firmy využívají.

Petr Hlubuček, náměstek primátor hl. města Prahy (STAN):

Určitě je potřeba říci, že jsme tedy se domluvili s hygienou, že nebudeme snižovat počty těch odběrových míst testovacích, které v Praze máme a to i těch, kde končí nájemní smlouva do konce tohoto roku. To znamená, tam budou tyto nájmy prodlouženy. A opětovně bychom tady chtěli nabídnout nejenom hygieně ale především tedy Pražanům, návštěvníkům Prahy ubytování ve chvílích, kdy nebudete nakažení nebo ten, který se dostane do karantény, nebude moct tu karanténu nebo ten pobyt z důvodu tedy své infekce vykonávat v domácím prostředí nebo někde na hotelu, tak nabídneme opětovně ubytování hotelového typu s potřebným servisem, tak jako jsme to nabízeli už v minulých vlnách. A pomůžeme tedy v mnohých rodinách situaci tímto zjednodušit a vyřešit.