Už žádné obálky, žádné netransparentní přidělování bytů, tvrdí Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblasti sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví. V rozhovoru pro deník FORUM 24 řekla, že do vedení Prahy nepřišla dělat revoluci a chce navázat na práci svých předchůdců. Plánuje se zaměřit na navyšování kapacit v domovech pro seniory, absenci zubní pohotovosti nebo zavést transparentní elektronické aukce v oblasti bydlení. Ve své funkci starostky Prahy 2 končí. Náměstkyní primátora chce být Udženija na plný úvazek.

Jak hodnotíte stav Prahy, ve kter é m ji přebíráte, ve kter é m vám ji předává býval é vedení?

Nepřišla jsem dělat revoluci. Chci navázat na práci mých předchůdců a za sebe přispět k další evoluci sociální péče, zdravotnictví a bytové politiky. Každý je důležitý. To je moje přesvědčení. Chci pomoci lidem v těžké životní situaci, podpořit rodiny v nouzi, pečovat o seniory, nemocné, potřebné. Mým dlouhodobým cílem je pak kvalitní život pro každého Pražana, který potřebuje podat pomocnou ruku.

Stala jste se náměstkyní primátora pro oblasti sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví. Co bude nyní v této oblasti vaší prioritou?

V sociální péči je to o navyšování kapacit v domovech pro seniory, péče o handicapované, dlouhodobě nemocné a potřebné. Zároveň je to investice do nových projektů.

Do čeho chcete investovat?

Ráda bych, aby šly investice ruku v ruce s nejmodernějšími přístupy a trendy. Tedy rozšiřování komunitního bydlení, zlepšování terénních a odlehčovacích služeb a užší spolupráce s neziskovým sektorem.

Čemu je potřeba se věnovat ve zdravotnictví?

Ve zdravotnictví trápí Pražany absence zubní pohotovosti, která, jak věřím, bude brzy vyřešena. Již nyní je spuštěn zkušební provoz zubní pohotovosti v naší městské poliklinice ve Spálené ulici. Koncem března ho budeme vyhodnocovat tak, abychom představili stálé řešení. Stejně tak bychom rádi dotáhli projekt nové centrály pro pražskou záchranku. Už nyní patří naši záchranáři do evropské špičky a mým cílem je zajistit takový standard, aby se naším strážným andělům pracovalo ještě lépe.

A co plánujete zlepšit v oblasti bydlení?

Chtěla bych zavést transparentní elektronické aukce. Pražané si žádají nájemní byty a chci poskytnout komukoliv, kdo se chce ucházet o nájemní bydlení, aby tu možnost měl. Už žádné obálky, žádné seznamy, žádné netransparentní přidělování bytů. Část bytového fondu zůstane určena pro vybrané profese, tak jako je tomu i nyní, a sociální bydlení chci řešit převážně přes Centrum sociálních služeb, pod které spadá i městská nájemní agentura. Zde vidím obrovský potenciál.

V čem vidíte oblast, kterou by měla uznat za svoji prioritu Praha obecně?

Užší spolupráce s jednotlivými městskými částmi. Ty nejlépe vědí, co jejich občané v jednotlivých oblastech potřebují. Právě koordinace bez bariér mezi magistrátem a jednotlivými Prahami je jedinou cestou k tomu, že bude život kvalitní opravdu všude.

Dříve jste řekla, že za nejpalčivější problém hlavního města Prahy považujete dopravu a nepořádek v ulicích. Platí to stále, nebo to předčily jiné problémy?

V dopravě máme jasné priority. Zrychlení výstavby obou pražských okruhů, metro D, posílení příměstské vlakové dopravy a spoustu dalších témat. Naším společným cílem je to, abys se mohl Pražan pohybovat jakýmkoliv způsobem, kterým zrovna v tu chvíli chce nebo potřebuje, bez omezení. My chceme, aby mobilita v Praze fungovala. Ať už chcete jet MHD, autem, na kole nebo prostě pěšky.

Nacházíme se ve velmi ekonomicky turbulentní době, je třeba šetřit. Na čem se podle vás dá ušetřit v Praze?

Sociální oblast nemůže být tou, kde se bude přílišně šetřit. Finanční prostředky do této kapitoly musí kontinuálně růst. Chceme rozvíjet a podporovat nárůst kapacity potřebných služeb na území celé Prahy, tak aby to bylo hodno 21. století.

V rámci vaší agendy je jedním z nejhlasitějších problémů dostupné bydlení a ceny nájmů v Praze stále rostou. Jak se k tomu hodláte postavit?

Máme projekt družstevního bydlení, nově založenou Pražskou developerskou společnost a pevně věřím, že se nám podaří ještě více prohloubit transparentní a jasně vymezenou spolupráci se soukromým sektorem. Osobně si myslím, že z této spolupráce mohou Pražané těžit. Na řadě je i podpora výstavby na brownfieldech, tedy na nevyužitém zastavitelném území, třeba v prolukách a nedostavěných částech obytných bloků.

A budete se zajímat o nevyužité městské byty?

Ano, stávající městské byty opravíme tak, aby se co nejdříve vrátily na trh a mohli si je pronajmout noví zájemci.

Jakými konkrétními prostředky chcete zajistit poradenství týkající se bydlení, hospodaření domácnosti a finanční gramotnosti? Jak chcete tyto informace dostat k lidem, pro které by to mohlo být nejpřínosnější?

Skrze doplňkovou síť chceme navýšit kapacity odborného sociálního poradenství, ale i zde by klíčovou roli měla mít organizace pro to zřízená, a tou je CSSP.

Podle programového prohlášení koalice se chcete snažit, aby Praha byla nejzelenější metropolí Evropy, na druhou stranu je v plánu řada výstaveb bytů – nevylučuje se to navzájem? Proč?

Většina nových projektů splňuje ty nejpřísnější ekologické standardy a zaobírá se tím, jak se co nejšetrněji chovat ke světu kolem sebe. Ve všech směrech. Ať už jde o energetickou soběstačnost budov nebo například o vhodnou revitalizaci okolí. Moderní výstavba je v udržitelném přístupu hodně napřed. Naším úkolem je zajistit, aby se tak dělo i v Praze.

Chcete v Praze optimalizovat síť krizových pobytových zařízení pro děti a mládež. V čem vidíte nejpalčivější problém v této oblasti, který je potřeba narovnat?

Chybí především pobytové a ambulantní krizové služby v oblasti duševního zdraví. Psycholog, psychiatr, terapeut nebo odborné poradenství. Jde o problematiku napříč několika resorty včetně školství a my v této věci budeme hodně aktivní. Koneckonců je to jedna z mých priorit.

Ve vašem programu uvádíte: „Podpoříme opatření na zapojení osob se zdravotním postižením do běžného života.“ O jaká opatření by se mělo jednat?

Zapojení osob se zdravotním postižením do běžného života jde realizovat zejména tím, že pro ně v Praze vzniknou kapacity v bydlení a v komunitních službách. Samozřejmě s podporou odpovídající potřebám u konkrétních osob. Zároveň budeme vytvářet prostředí, kde část těchto lidí, která tu schopnost má, bude moct najít přiměřené, klidně i podporované, zaměstnání.

Jak se zatím takto ze začátku vyvíjí jednání s opozicí?

Zatím je těžké to hodnotit. Samozřejmě vím, že někteří členové opozice na nás nenechají nit suchou nikdy. Kdybychom nebyli, neměli by snad ani program. Ale třeba u Patrika Nachera máme zkušenost z minulého období a vím, že jako opozice se dokážou chovat věcně a korektně.

Myslíte, že jste postavili dostatečně silnou a schopnou koalici, aby vydržela po celé volební období?

Ano, protože od podepsání koaliční smlouvy spolupracujeme a nehádáme se. Vše řešíme profesionálně. Každý z nás do toho jde jako týmový hráč. Jsme připraveni dělat věci pořádně a spolu. Za jedním cílem. Chceme, aby byla Praha lepším místem pro život. Každý den.

Splňuje podle vás primátor Bohuslav Svoboda všechny kompetence, který by měl ve své funkci mít?

Má obrovskou chuť do práce. To je pro mě důležité. Touží po lepší Praze a dle toho si kolem sebe sestavil tým, který je v jeho očích schopný posunout naše město kupředu. Práce primátora je být prvním mezi rovnými, nemusí rozumět všemu. Na to má přeci nás, své kolegy.

Hana Kordová Marvanová byla vyřazena z klubu pražské koalice SPOLU. Co na její přístup říkáte a byl podle vás ze strany koalice takto radikální krok nutný?

Myslím, že k tomu už bylo vše řečeno. Z obou stran. Osobně mě to mrzí, protože z člověka, kterého jsme ve všech směrech naplno podpořili, se z hodiny na hodinu stal solitér. Tím to pro mě končí a soustředím se na práci pro Prahu.

Hovořila jste o tom, že opustíte post starostky Prahy 2. Víte již, komu svou funkci předáte?

Ano, chci být náměstkyní primátora na plný úvazek. Nyní se musím domluvit se svými kolegy na tom, kdo moji práci a agendu převezme. Jméno dnes ještě nemáme, ale mým cílem je úřad předat nejpozději na červnovém zastupitelstvu, což znamená, že se ho jistě brzy oznámíme.