Kristina Kloubková, moderátor: Evropa prožívá nejteplejší víkend roku. Teploty na některých místech Evropy přesáhly 45 stupňů Celsia.

Martin Pouva, moderátor: Extrémní horka sužují více než 20 zemí. 6 z nich vydalo nejvyšší – tzv. rudé – varování před vedry.

Vladimír Kouba, reportér: Řím v poledne: Přes 40 stupňů Celsia je i ve stínu. Ani tak extrémní podmínky neodradily tisíce lidí, aby vyrazily za památkami do rozžhavených ulic. Čeká se i na osvěžení u veřejných kašen.

Marcelo, turista v Římě: Je to na nás moc. Jsme z Brazílie.

Vladimír Kouba, reportér: Nejvyšší varování před vysokými teplotami bylo vydáno pro Itálii, Švýcarsko, Chorvatsko, Polsko, Francii a Španělsko. Zemí, kde je nad 30 stupňů Celsia, jsou na dvě desítky. Ve Vídni naměřili např. 38 stupňů Celsia. Přečkat nejhorší hodiny v koupací lodi na Dunaji bylo dobrou volbou...

Sophie, obyvatelka Vídně: Je to v centru města a je vedro.

Vladimír Kouba, reportér: Jedním z nejhorších míst jsou dálnice. Několikahodinové kolony postihly řidiče v Rakousku, Itálii a tradičně i v Chorvatsku.

Tihomir Bera, lékař: Lidé by měli zůstat doma a mít i zavřená okna. Měli by hodně pít a vyhnout se alkoholu.

Vladimír Kouba, reportér: Na některých místech Španělska rozdávají úřady lidem vodu zdarma. Extrémní teploty na téměř polovině kontinentu netrápí jen lidi. Obrovské škody hlásí především zemědělci. Italští vinaři už sklízejí. Takto brzy poprvé.

Martin Pouva, moderátor: Velká vedra trápí samozřejmě i Česko. Nejhorší je to ve městech. Ulice a domy se tam v horkých dnech rozpalují a vytvářejí v hustě zastavěných centrech tzv. tepelné ostrovy, kde je vzduch ještě o několik stupňů teplejší než jinde. Řada měst vypracovává strategii toho, jak udělat pro lidi letní pobyt v centrech snesitelnější.

Martina Kuzdasová, reportér: Kašny, kropicí vozy, stín stromů: Lidé vyhledávají jakoukoliv možnost osvěžení. Třeba asfalt se rozpaluje až na 60 stupňů Celsia. Silnice nebo zdi domů horko nasávají a pak sálají do okolí. Kvůli tzv. tepelnému ostrovu je vzduch v centru města daleko teplejší než jinde.

Jana Plamínková, radní Prahy pro oblast životního prostředí, STAN: Teplota je tam vyšší asi o 3 stupně.

Martina Kuzdasová, reportér: A neustále stoupá. Jak přetopená centra zchladit, řeší řada měst.

Jana Plamínková, radní Prahy pro oblast životního prostředí, STAN: Musí se udělat tisíce drobných opatření, která když se dají dohromady, tak ten efekt může být velký.

Martina Kuzdasová, reportér: Praha počítá s velkým vysazováním stromů (strom v horkém dni odpaří až sto litrů vody a působí jako klimatizace).

Petr Dvořák, mluvčí ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav): Když půjdeme uprostřed velkého města do parku, tak tam zaznamenáme teplotu až o 5 stupňů Celsia nižší.

Martina Kuzdasová, reportér: Zelení by měly být víc porostlé fasády domů, na střechách by měly vznikat zahrady, a tam, kde to půjde, možná povinně.

Jana Plamínková, radní Prahy pro oblast životního prostředí, STAN: Budeme naléhat, abychom takové opatření udělali.

Martina Kuzdasová, reportér: Město by měly zchladit nové rybníky, ale také fasády se světlejšími nátěry nebo světlejší asfalt na ulicích. Ty sálají méně než tmavé povrchy. Zchladit se chce také Ostrava. Hledá místa, která to potřebují nejvíc. Ostravané v mapě na internetu označují místa, kde je jim ve městě příjemně, a také ta, kde se ve vedrech nedá vydržet.

Petr Havránek, mluvčí, Magistrát města Ostravy: Lidé vyznačili už asi 700 míst.

Martina Kuzdasová, reportér: Vedení Ostravy to pomůže při tvorbě strategie ochlazování města.

Kristina Kloubková, moderátor: A prý nás v Česku čekají další vedra. Zítra sice podle předpovědi bude pršet, ale v úterý teploty opět vyskočí nad 30 stupňů Celsia.

Krátká zpráva k tématu: V pondělí bude 22 až 26 stupňů Celsia, v úterý bude 32 stupňů Celsia a místy se objeví bouřky a přeháňky, a ve čtvrtek – zatímco na západě může být jen 16 stupňů Celsia, na východě bude až 33 stupňů Celsia.