VAVŘINEC HRADILEK vodní slalomář a kajakář

Nemyslím si, že zrovna elektrokolo může někomu změnit život, ale dokáže určitě pomoci široké škále uživatelů. Z mého pohledu je nejkrásnější využití elektrokola pro starší lidi, kteří už nejsou fyzicky tak zdatní, ale stále touží po aktivním životě, a chtějí poznávat trasy, které by si bez elektrokola nemohli dovolit. Já čas od času využiji elektrokolo-skládačku na závodech, kdy musím jezdit kolem tratě nahoru dolu. Pobaví mě ale, když mě dvacetiletý týpek předjede na elektrohorském kole. To bych mu raději život změnil já lekcí tělesné výchovy. Ale je to možnost dnešní doby a každý si může zvolit cestu, jaká se mu líbí.

PETRA KOLÍNSKÁ náměstkyně pražské primátorky (SZ)

Elektrokolo mi pomohlo najít odvahu jezdit po Praze na kole. Na kole jste totiž téměř všude rychleji než autem nebo MHD, ale cestu mi komplikuje nedostatek chráněných cyklopruhů. V ulici, kde jedu společně s auty, mi pomáhá elektrokolo získat potřebné sebevědomí. A pak je tu elegance, s jakou můžete vyjet každý kopec – na e- -kole je to čirá radost, jedu, a ještě mi zbývá dostatek sil se na lidi usmívat. Kolo taky s úspěchem používám při seznamování se s územím, kde se připravuje nová výstavba, které relativně rychle projedete, a přitom vidíte všechny detaily. Vřele doporučuji všem radním pro územní rozvoj. E- -kolo je vhodné pro každého bez ohledu na fyzičku. Jediné, co je potřeba promyslet dopředu, je parkování. Elektrokolo je těžké a časté tahání do schodů je zdraví nebezpečná věc.

RADKA DUDOVÁ socioložka

Když jsem se vrátila po dvou letech z Nizozemska, toužila jsem pokračovat v tamním stylu přepravy – všude se dostat na kole. Jenže v Praze je za a) všechno daleko a za b) všechno do kopce, zvlášť pokud bydlíte dole u řeky. Navíc jsem potřebovala vozit tehdy pětiletého syna. Koupila jsem si proto elektrokolo a z Holadska si objednala cyklosedačku. Mohla jsem tak vozit syna do školky i do školy do kopce v Modřanech, jezdit do práce v centru. Mnohem méně jsem používala auto i MHD. Cesta na kole byla stejně rychlá a mnohem příjemnější. Teď jsme se přestěhovali do menšího města, kde je také dost kopců, a tak to praktikuji i tam. Akorát že teď vozím druhé dítě. Bohužel jsem kvůli tomu dost líná jezdit na neelektrickém sportovním kole, zvykla jsem si, že nemusím dřít.