Moderátor Veronika Kabátová:

Z pražských stavebních předpisů zmizí požadavek na takzvané oslunění bytů. Dnes o tom rozhodli radní. Dosud platí, že 1. března musí na třetinu podlahové plochy bytu dopadat sluneční paprsky alespoň 90 minut. Vyškrtnutí předpisu napotřetí prosadili radní hnutí ANO a Petr Dolínek z ČSSD. Vítá ho i Institut plánování a rozvoje.

Ondřej Boháč, ředitel Institut plánování a rozvoje, Praha:

To nařízení, které bylo tak nešťastně formulováno, že té zástavbě ve městě reálně jenom ubližovalo a neumožňovalo nám postavit normální čtvrti, které jsou nejoblíbenější, takže tím, že se to schválilo, za to jsme velmi rádi. Praze se otevírá cesta k tomu, aby získala více startovacích bytů pro mladé lidi, aby bylo víc dostupného bydlení.

Moderátor Veronika Kabátová:

Novelu nepodpořili radní Trojkoalice. Zelení ji kritizují. Podle nich hrozí, že stavební řízení naopak ještě prodlouží a hlavně se obávají, že umožní, aby se přímo vedle domů stavěly nové budovy, které je zastíní.

Petra Kolínská /Zelení/ náměstkyně primátorky hl. m. Prahy:

Žádná ochrana je úplně bezprecedentní výjimka, v celé republice ta norma pro oslunění platí, a proto se tak obrátíme na Evropskou komisi, která musí novelu pražských stavebních předpisů notifikovat.