Jan VARGA, redaktor
Chytrý svoz odpadu bude v Praze pokračovat. Projekt hlavnímu městu ulehčil práci s obsluhou kontejnerů rozmístěných na území metropole. V odpadních nádobách jsou totiž rozmístěny senzory, podle kterých je možné kontrolovat aktuální stav kontejnerů.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Jedná se o nějakých 464 senzorů, které následně měří zaplněnost té nádoby a díky tomu víme, kdy máme vyslat auto na jejich vysypání, potažmo ta data, ty informace o té zaplněnosti jsou také dostupná v aplikaci Moje Praha, takže občané se mohou podívat, jestli zrovna, když chtějí vyhodit po Vánocích krabici, tak jestli náhodou ten koš není zrovna plný.

Jan VARGA, redaktor
Praha chce projektem docílit uklízenějšího městského prostředí a větší spokojenosti obyvatel. Samozřejmě ale chytrý svoz odpadů pomůže také ušetří výdaje.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Pochopitelně, když to auto popelářské nemusí jet k prázdnému nebo poloprázdnému kontejneru, tak pochopitelně ušetříme i takto. Vlastně 40 těch senzorů byly senzory pro detekci ucpání vozové šachty u podzemních kontejnerů, takže díky tomu se dalo ušetřit i na servisních zásazích.

Jan VARGA, redaktor
Pilotní projekt běžel na území 10 městských částí od února loňského roku, a to po 12 měsíců. Získal také několik odborných ocenění, například v rámci soutěže Chytré město pro budoucnost získal projekt v kategorii Chytré město 2019 nad 200 000 obyvatel první cenu.