Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Část hejtmanů nový nouzový stav chce. Podle premiéra Andreje Babiše je jich 5 až 6, jiní říkají, že to půjde i bez něj. Dohodnout by se na společném postupu měli zítra. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha i bez nouzového stavu bude dál řídit opatření vláda, bude ale mít horší podmínky. Dnešní jednání s vládou bylo podle něj nadbytečné.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Vláda to řídí špatně, a pokud nebude dál pokračovat nouzový stav, tak to znamená, že my jim ještě zhoršíme ty podmínky, v kterých oni to řídí. A musíme si také uvědomit, že konec nouzového stavu neznamená, že přestává situaci řídit vláda, respektive ministerstvo. Nepadá to na hejtmany. Budou pořád o tom rozhodovat ti stejní lidé, jenom budou mít horší podmínky.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
No a připojíme k tomu hned politickou debatu na úvod. Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy. Dobrý večer.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Pak je tady také Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje, kterého zdravím. Dobrý večer i vám.

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Dobrý večer všem divákům.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
A také je s námi ve vysílání Vítězslav Schrek, hejtman kraje Vysočina. I vám dobrý večer přeji.

Vítězslav SCHREK, hejtman Kraje Vysočina /ODS/
Pěkný večer.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Tak pánové, řekněte mi, jak se postavíte ke konci platnosti nouzového stavu za téhle situace, kdy nevíme, jak to bude vypadat dál, aby zemi nezavládl ještě větší zmatek, než známe dosud? Pane primátore.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Také je nutné vnímat tu realitu tak, jak je, to znamená, že skutečně nedojde k plošnému zrušení všech těch opatření, která jsou nyní zavedena, respektive změní jejich právní režim. Podle té prezentace, kterou nám ukázal dnes na tom jednání pan ministr Blatný, dojde k tomu, že větší část těch opatření bude vlastně převedena pod režim zákona o ochraně veřejného zdraví. V některých případech dojde k určitému rozvolnění, například ty maloobchodní provozovny, služby typu kadeřnice a podobně, by měly být otevřeny, byť by tam měla být zachována nějaká omezení na počet lidí na tu plochu. Ale v zásadě by se měly otevřít i wellness, fitness, muzea, galerie. Ty wellness a sauny asi s nějakými testy, nejenom tedy s tím kapacitním omezením.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Dobře, tak to je tedy strategie, kterou vy si přejete? Vy si přejete prostě, aby se ty služby a všechno ostatní otevřelo, pane primátore?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
To není o tom, co já si přeju. Já mluvím teďka o tom, co udělá ministerstvo. Toto /nesrozumitelné/.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
No a zajímalo by mě, jak se k tomu postavíte vy. Ta moje otázka zněla jinak, protože vy víte, že máte i jiné možnosti. Máte třeba možnost, jak o tom hovoří premiér Babiš, požádat ho o vyhlášení nového nouzového stavu. Tomu byste vy byl nakloněn, nebo nikoliv?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ta žádost o vyhlášení nouzového stavu musí být něčím podložená. A je otázka, poté, co zavede ministerstvo všechna tato opatření, co vlastně na tom stole reálně zbývá. Z mého pohledu my jsme připraveni spíše vyhlásit stav nebezpečí, protože ty věci, které tam na tom stole, lidově řečeno, zbydou, jsou vlastně řešitelné v rámci toho stavu nebezpečí. Je důležité si uvědomit jednu zásadní věc. Tady opravdu nezmizí v noci z neděle na pondělí ten koronavirus, ale zásadně se změní osoba toho krizového manažera. /nesrozumitelné/

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Takže vy jste pro stav nebezpečí. Já jsem chtěla, prosím, jenom vaši strategii. Tomu zbytku ještě se budeme věnovat. Pánové, prosím, pana Holiše nejdříve, aby také odpověděl na to, jakým způsobem si myslíte, že by bylo teď nejideálnější tu situaci řešit? Prosím.

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Tak my jsme ve Zlínském kraji přežili přes Vánoce tu největší vlnu covidové pandemie. Teď se momentálně nacházíme, řekněme, v tom klidnějším období, ale vnímáme v republice dva kraje, které jsou na tom velmi špatně. A já se na to dívám tak, že se nejprve chci pobavit s kolegy, jestli nepotřebujeme nějaké společné rozhodnutí, a teprve potom budu za kraj jednat. Pokud se týká mého osobního nastavení a mého rozhodnutí, vidím jednoznačně v pozici hejtmana řadu výhod, pokud platí ten právní stav, a to je nouzový stav, kde může fungovat krizový štáb celé republiky, kde lidé uvidí, že máme jednotná nařízení a nebude tak způsobovat jejich přejezd v krajích různá opatření. Takže já jsem pro obnovení nouzového stavu v pondělí, nebo v těch dalších dnech.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Takže budete patřit jednoznačně mezi hejtmany, kteří by požádali vládu o vyhlášení nového nouzového stavu, je to tak, nebo ne?

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Ano, mám to nastaveno tak, že zítra budu svolávat krizový štáb ještě před jednáním s hejtmany. A pokud se hejtmani jasně nevyjádří, tak jsem připraven ještě v sobotu vládu požádat.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Jak je na tom Kraj Vysočina, pane Schreku?

Vítězslav SCHREK, hejtman Kraje Vysočina /ODS/
Já jsem se dnes jednoznačně vyjádřil ve smyslu, že bych byl moc rád, abysme jako hejtmani přijali, pokud možno, jednotné stanovisko. Od začátku se přikláním k tomu, že nouzový stav je z hlediska toho legislativního rámce a té právní jistoty pro mě jako pro hejtmana a myslím si, že i pro ostatní kraje, v podstatě mnohem lepší pro naplňování opatření v boji proti pandemii. Na druhou stranu se jaksi nemohu smířit s tím, aby se to postavilo do role, kdy hejtmani mají být odpovědni za to, jestli v České republice je, nebo není nouzový stav. To je zkrátka jednoznačně odpovědnost vlády České republiky. My jsme o tom chtěli dnes diskutovat a chtěli jsme vědět, jak se vláda postaví k tomu, pokud nouzový stav nebude. A myslím si, že ty diskuze budou probíhat ještě zítra, protože jednoznačná odpověď tam nezazněla v takovém rozsahu, aby se hejtmani mohli všichni nějak rozhodnout.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Tak řekněte mi, co vám tedy vláda nabídla jako podpůrné řešení? Protože vy říkáte, že byste byl rád, pokud byste se na tom shodli všichni, ale to vypadá, že je v podstatě takový, řekla bych, nedožitý sen, protože vidíme, že se neshodnou už ani poslanci ve sněmovně. Nakonec slyšíme i různé názory mezi hejtmany, tak co bude dál podle vás?

Vítězslav SCHREK, hejtman Kraje Vysočina /ODS/
Já bych byl moc rád, aby vláda vnímala to, že hejtmani dnes se jim snažili předat, že jsou samozřejmě ve většině pro zachování protiepidemických opatření, která jsou skutečně nutná pro boj s pandemií, ale že jsou tady potom věci, které společnost už po těch 10 nebo 12 měsících vnímají jako velmi problematické a že by se tím vláda měla intenzivně zabývat. Že jsou opravdu věci, jako je řízený návrat do škol dětí, jako jsou záležitosti uvolnění prodeje v malých prodejnách, rozšíření toho prodeje za určitých protiepidemických opatření. To, na co řada lidí upozorňuje, že jsou v podstatě až absurdní záležitosti, tak myslím si, že ten lidský faktor by vláda v tuto chvíli měla velmi vážně brát na vědomí, protože u spousty lidí únava stoupá.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Dobře, takže nouzový stav ano, ale, dejme tomu, s jinými podmínkami, s jinými vládními nařízeními, s lepší strategií. S tím třeba souhlasíte také, pane Holiši? I když jste jaksi hejtmanem za hnutí ANO, tak předpokládám, že třeba ne úplně ve všem se musíte shodnout s vládou. Tak kde vy myslíte, že třeba vláda dělá chyby, kde vláda možná dává i prostor pro to, aby lidé obcházeli různá nařízení a tak dále?

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Je to přirozené, že se nemusím všem shodnout s vládou a klidně to přiznám a dneska jsem se vlády i na některé věci ptal. Vítám tu možnost, že jsme se měli s vládou možnost potkat a opětovně jí říct, že některé věci nefungují. Jak na to zareaguje vláda, to je otázka na ni.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
A budete konkrétní, prosím, co podle vás nefunguje z vašich zkušeností? Prosím.

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Tak nebavíme se pouze o těch omezeních nebo o těch opatřeních, protože ta třeba ve Zlínském kraji zafungovala a po Vánocích jsme se z toho dostali díky těmto opatřením, protože takto jednoduše by to asi nešlo. A to je třeba tady taky říct, že ta opatření ve Zlínském kraji zafungovala. Co se týče toho, kde se nerozcházíme nebo vzneseme připomínky, je, že řada podnikatelů nebo společností, firem, které nemůžou prostě teď dneska provozovat své živnosti, tak si myslím, že by měla dostat rychlejší podporu. Ta podpora by neměla být vázaná, toto jsme se snažili dneska vládě předat. Jsme domluveni na tom, že půjdeme s konkrétními návrhy hlavně na podporu cestovního ruchu, který teď je momentálně úplně vyřazen. A budeme s vládou jednat, jestli ta opatření by šla nebo ta podpora by šla zrychlit. To jsou věci, které se dneska probíraly, ale podstatné je, že v rámci toho nouzového stavu /nesrozumitelné/.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
A dostali jste odpovědi? Protože jsou tady také hejtmané, kteří jsou z toho jednání poměrně zklamaní. Hejtman Grolich říká: "Bylo to celé nadbytečné. V podstatě nevíme nic." Jaký pocit z toho máte vy?

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Dobře, ve 30 nebo ve 40 lidech se nedá udělat konkrétní závěr, to asi je každému jasné. Dneska to byl první kontakt na tu reakci, která přišla. Bohužel se snažíme zachránit situaci po tom, co se totálně nedohodla a zklamala Poslanecká sněmovna. A za mě, pokud se bavím o svém přístupu a budu hodně konkrétní, tak si nedokážu představit, že se postavím před lidi ve Zlínském kraji a řeknu: nežádal jsem o nouzový stav, zaplatí všechno Zlínský kraj a případně lidi, kteří budou ohroženi na životech, což se bohužel ještě stále dneska děje, si beru na svědomí jenom proto, že jsem nepožádal vládu o nouzový stav. Tohleto já nikdy neudělám.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Pane primátore, podle vás tedy stav nebezpečí a jaksi ta kompetence, kterou by zčásti možná ve větší míře převzaly kraje, případně velká města, stačí za téhle situace?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já bych ještě jednou rád zdůraznil, tu kompetenci ve skutečnosti nepřeberou kraje, tu kompetenci přebere ministerstvo zdravotnictví, které drtivou většinu těch opatření vydá pod jiným právním režimem. De facto ta opatření budou velice podobná, rozvolnění by mělo dojít u těch maloobchodů a těch služeb a nějakých dalších věcí. Je to určitě příležitost, jak přehodnotit některá z těch opatření, protože co si budem povídat, některá z nich rozhodně za tu dobu už dávno nefungují. Některá opravdu ztratila smysl, ta by asi měla být změněna. Některá je možná nepochybně úplně zrušit. A je nutné vnímat, jak to je. My jsme se v tom režimu nouzového stavu pod vedením pana premiéra dostali do situace, kdy jsme třetí nejhorší v Evropě.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Dobře. A buďte tedy konkrétní, co podle vás nefunguje a co vy byste třeba udělal jinak, pokud tedy budete mít tu možnost, dejme tomu, jaksi do toho během těch jednání vstupovat, protože hovoří hejtmané o tom, že se chtějí s vládou více bavit. Na druhé straně, zástupci vlády říkají, s opozicí se bavit také nelze. Všechno nám boří a bortí. Existuje z toho cesta ven?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My v tuto chvíli čekáme, až uvidíme černé na bílém. To, co, kdy vydá to ministerstvo zdravotnictví. Tam, kde skončí ministerstvo zdravotnictví dle zákona o ochraně veřejného zdraví, tam začíná vlastně hejtman.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Ano, proto se ptám na tu kompetenci, která se částečně jaksi...

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Z mého pohledu to, co by mělo zůstat na tom stole, jako jsou například určení těch škol pro, určení škol pro tu IZS pracovníky a zdravotníky, je řešitelné v rámci stavu nebezpečí. Je nutné ale vnímat i to, že skutečně každý ten kraj je ve skutečnosti v jiné situaci, když odhlédnu od jako velkých specifik Prahy a Středočeského kraje, tak stále tady zůstává fakt, že ty kraje jsou prostě rozdílné. Zavřené okresy jsou někde jinde, je někde jinde než ve Zlíně. Například to znamená, ta situace je opravdu různá v různých krajích. A je nutné to vnímat takto.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Tomu si myslíte, že je potřeba to přizpůsobit, v jakém režimu by tedy podle vás měla žít Praha.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Jak už jsem zmiňoval. My jsme dohodnutí předběžně s paní hejtmankou Peckovou, hejtmankou Středočeského kraje, jsme připraveni vyhlásit ten stav nebezpečí, ta opatření koordinujeme tak, aby nedocházelo ke změně režimu vlastně při překročení té administrativní hranice mezi Prahou a Středočeským krajem, protože ten region funguje dohromady jako celek, a já pevně doufám, že skutečně ta opatření budou nyní, tak jak je vydá ministerstvo zdravotnictví, de facto jako kolem těch dosavadních opatření, takže budou skutečně, tam nebudou opatření, které by zbytečně šikanovaly, a že ta opatření budou zaměřená více na tu osobní odpověď.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Ještě poslední, co je tedy podle vás ta zbytečná šikana, ať to zazní jednoznačně, protože něco jsme od pánů konkrétního slyšeli, z jejich zkušeností v jednotlivých krajích.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, tak některé možnosti najdete v těch obchodech, kde jsou ty zapáskované regály. To si myslím, že je naprosto zjevné, že to je snad jedno, co si v tom /nesrozumitelné/.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Ten oddělený sortiment zboží.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
To je příklad, další příklad jsou ty zákazy těch, respektive přikázané ty úřední hodiny, jenom 2× týdně 5 hodin. Tím úplně nesmyslně vlastně koncentrujete ty lidi do menšího časového úseku na nějakou plochu na těch úřadech, a potom je tady ta otázka samozřejmě toho, těch zákazů vycházení. To si myslím, že dneska ve skutečnosti málokdo i ví, že by měl fungovat režim jenom do práce a domů, pak se můžete možná ještě proběhnout v parku, ale rozhodně byste neměla vlastně chodit třeba na návštěvy a podobně. To jsou věci, které četní vládní představitelé vlastně znehodnotili tím svým přístupem, organizací těch novoročních obědů u prezidenta, návštěvou u těch hospod, nejrůznějších párty u bossů, procházení zdí do kapituly a podobně. To znamená tohle všechno jsou opatření, která teď pochopitelně nefungují, protože se jimi neřídili ti, které je vydávají, a tím pádem nelze spravedlivě očekávat to, že se jim budou řídit ostatní. A proto doufám, že nyní dojde skutečně k přehodnocení těch opatření, která jsou skutečně ještě smysluplná, a lidé je mohou respektovat.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Pane hejtmane Holiši, já vidím a všímám, i si naši diváci, že vrtíte hlavou. Tak věřím, že to je k naší debatě, pokud se neděje nic jiného. S čím nesouhlasíte?

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Tak já se vůbec necítím takový odborník jako pan kolega Hřib, aby se mohl tady vůbec říkat, které opatření fungují, a které nefungují. Ministerstvo zdravotnictví jasně řeklo, že jsme v situaci, kdy na některé věci prostě čísla nemají, a budou je mít až po nějaké době, až pandemie odezní. Chci tady připomenout, že hlavní zodpovědnost má vždycky za sebe ten jedinec, to znamená, jestli se tady máme vymlouvat, jestli to budou hejtmani, vláda nebo někdo. Tak si myslím, že v prvé řadě by si měl udělat pořádek ten člověk sám u sebe. Měl by začít dodržovat opatření, měl by začít chránit svoji rodinu, a ne se spoléhat, že se o něho někdo bude starat. A tady si to prostě musíme říct natvrdo. Že některé věci teď v této chvíli pro nás nejsou komfortní, ale jestliže nebudeme s prominutím některé věci dodržovat, tak můžeme dopadnout velmi špatně, a to ukázala třeba ta vlna /nesrozumitelné/.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Na druhou stranu, když právě lidé vidí, jakým způsobem ti co je omezují, ta nařízení nedodržují, tak to asi musí mít vliv na ztrátu důvěry. To si nemyslíte?

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Já si myslím, že každý je sám za sebe zodpovědný. Já příkladně dodržuje všechna opatření.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Tomu rozumím, ale já se ptám na ten vliv na ztrátu důvěry, protože máte tady občana a máte tady politika na straně druhé. A politik, který je viděn právě na soukromém /nesrozumitelné/.

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Určitě.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Tak asi není úplně ideálním příkladem.

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Já si myslím, že všichni za to jakousi daň zaplatili. A je to jejich vlastní zodpovědnost. Já by sem se takhle nechoval, a oni si musí zodpovědně říct, jestli jim to stálo za to nebo ne. Tady jsou zodpovědní oni sami za sebe. Já je obhajovat nebudu, já se takhle nechovám.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Pane hejtmane, když řeknu, prosím. Řekněte mi, jaké vy máte třeba zkušenosti, když byste měl popsat i život občanů, to by mě zajímalo. Vidíte, kam je zatlačen, jakým způsobem jsou nebo nejsou dodržována ta omezující opatření. Jak se lidé chovají, mají třeba tendenci je o to víc porušovat, jakým způsobem žijí doopravdy. Máte o tom představu? Třeba u vás ve Zlínském kraji, který může být také trošku specifický?

Vítězslav SCHREK, hejtman Kraje Vysočina /ODS/
Já jsem teda z Vysočiny.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Teda z Vysočiny, promiňte, tak...

Vítězslav SCHREK, hejtman Kraje Vysočina /ODS/
Já se budu ptát obou kolegů, tak ano.

Vítězslav SCHREK, hejtman Kraje Vysočina /ODS/
Určitě, určitě. Já si myslím, že lidi obecně mají tendenci prostě dodržovat protiepidemický opatření, protože vědí. Většina z nich si myslím, že si uvědomují, že covid-19 prostě není legrace, a že to je smrtící choroba, která nás tady drtí. Nejenom jako z hlediska zdravotního, ale především z toho ekonomického, socio-společenského. To jsou prostě věci, které v těch, z hlediska těch dopadů dnů mají a možná budou mít ještě fatální důsledky. Já osobně jsem zvyklý sázet na důvěru lidí, a myslím si, že kdyby se lidem říkala od začátku pravda, kdyby se jim některý věci skutečně vysvětlovaly, kdyby se s nimi komunikovalo trošičku jiným způsobem, tak bysme možná dnes v té situaci nebyli, a já jsem přesvědčen o tom, že v lidech je pochopení a snaha tu situaci řešit a poprat se s ní. Ale ta situace už teď trvá dlouho, a řadu lidí to nejenom ekonomicky likviduje, ale samozřejmě psychosociálně, a to je velký problém.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Proto se na to ptám, protože i váš kraj, teď bych řekla, že i oba ty kraje, proto jsem ho zaměnila za ten Zlínský, přece jenom, je tam hodně vesnic. Lidé často žijí v nějakých komunitách. Jsou zvyklí se vídat, a tak dále, třeba i menší hospodách. Na návštěvách, a tak dále. Máte představu o tom, jak žijí doopravdy, a že třeba opravdu, dejme tomu, nejsou ani ochotní už ta opatření dodržovat, ani třeba v té soukromé, dejme tomu, sféře. Prosím, ještě o krátkou reakci a potom pana Holiše.

Vítězslav SCHREK, hejtman Kraje Vysočina /ODS/
Já si myslím, že to je člověk od člověka. Že to takhle nejde říct, ale já bych vsadil opravdu na to, že lidé jsou zodpovědní, a snažil bych se jim to znovu vysvětlovat, a vrátit jakoby tu záležitost důvěry a společného prosazení těch aktivit tak, abysme pandemii nakonec porazili, protože týká se to nás všech, ať si to někdo myslí nebo nemyslí.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Tak prosím, pane Holiši ještě vaši reakci.

Radim HOLIŠ, hejtman Zlínského kraje /ANO/
Já budu rychleji, my jsme od půlky prosince vyšly s krajem. Akci, která se jmenuje I ty se staň záchranářem, a podle těch čísel, které náš dneska Zlínský kraj ukazuje, tak určitě řada lidí to pochopila, že to nedělají jenom kvůli tomu, že vládní opatření jim omezují život, ale, že to dělají hlavně pro ty všechny okolo nás, takže já jim za to chci teď v tuto chvíli moc poděkovat, protože Zlínský kraj ukázal, že to, o čem mluvil pan Schrek, tak jednoznačně u nás funguje.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Pan primátor má jaké zkušenosti s undergroundem a životem v Praze. Kdyby měl popsat to, jakým způsobem se třeba možná, dejme tomu, kvůli příliš přísným restrikcím v podstatě něco podobného odehrává bez kontroly.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Je nutné si vidět tu realitu, tak jak je. Skutečně v momentě, kdy zakážete popíjení na veřejném prostranstvích, tak teď, když jsou venku dvanáctistupňové mrazy, tak je mnohem pravděpodobnější, že ti lidi budou ve skutečnosti popíjet u sebe doma. Stejně tak vlastně si tím daří zcela řada dalších věcí. Ten problém je skutečně v tom, že lidé v momentě, kdy nevěří těm opatřením jako takovým, tak si najdou nějaké náhradní činnosti, které vlastně hatí ten smysl těch opatření. A to je právě o té důvěře, kterou je teď potřeba znovu získat, a proto pevně doufám, že ta opatření, která ministerstvo vydá, budou nyní mnohem adresnější, mnohem méně šikanózní, a budou skutečně směřovat k té podstatě jako takové. Jinak připomínám ještě věc, kterou může skutečně každý občan dělat, jak pro sebe, tak i pro své okolí, a to je využít tu možnost testování antigenními testy zdarma.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Na to byste apeloval.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Je to jednou za 3 dny na pojišťovnu zdarma, v Praze máme asi 60, dohromady se Středočeským krajem tedy 60 testovacích míst. Je to přehledně zobrazeno na webu COVID.Praha.eu i s tím středočeským krajem.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
A to platí asi pro všechny kraje. To tak. Pánové děkuji vám za účast v debatě a přeji hezký večer. Na shledanou.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Na shledanou a díky.