Poslední nouzový stav postrádal smysl, Česko díky němu covidovým premiantem nebylo

Krizový štáb hlavního města včera doporučil primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), aby na území města vyhlásil od pondělí stav nebezpečí, pokud nebude prodloužen celostátní nouzový stav. O tomto řešení, které by pomohlo bránit šíření epidemie, jednali primátor i hejtmani několika krajů už ve čtvrtek. I kdyby byl nouzový stav v následujících dnech prodloužen nebo obnoven, kraje včetně Prahy tím naznačily variantní scénář, který by mohl nastat při dalším zamítnutí nouzového stavu poslanci.
Po případném vyhlášení stavu nebezpečí hlavním městem, které nejspíš přijde na řadu v pondělí, by Praha získala nové kompetence. Podle Hřiba to však důvod k velkému optimismu být nemusí. „Není možné očekávat, že přijde nějaké mávnutí kouzelnou hůlkou a situace se zlepší,“ říká primátor.

* Co se pro Pražany změní od pondělí?

Z informací, které včera zazněly na odpoledním jednání Asociace krajů ČR s vládou, vyplývá, že v pondělí po ukončení nouzového stavu nedojde k okamžitému zrušení všech omezení. Naopak lze očekávat, že ministerstvo zdravotnictví větší část opatření zachová. Koronavirus v noci z neděle na pondělí opravdu nezmizí. Změní se pouze osoba krizového manažera.

* Jaké plánuje město kroky v nejbližší době kromě avizovaného stavu nebezpečí?

Záleží hlavně na tom, co podnikne ministerstvo zdravotnictví. V tom, co zbude, budu upřednostňovat, aby bylo méně šikany a více odpovědnosti. A doufám, že se lidé budou chovat odpovědně, jako to dělali doteď. Praha, jak známo, s covidem dlouhodobě ten celorepublikový průměr vylepšovala.

* Je možné, že nouzový stav vyhlásí vláda znovu a bez poslanců?

Vláda dělá věci na poslední chvíli, není jasné, co kabinet udělá v příštích minutách.

* Očekával jste ten výsledek sněmovního hlasování o nouzovém stavu, který přišel? Komunisté přece dělali drahoty už v minulosti.

Já už jsem spíše dopředu rozmýšlel, jak na to budeme reagovat. Tak dva tři dny předem bylo jasné, jaký bude ten závěr. I já jsem zaznamenal, že to teď bude jiné, i když to zase tak moc nesleduji.

* Co vás napadlo jako první, když jste se o výsledku toho hlasování poslanců dozvěděl?

Uvědomil jsem si, že bude nutné počkat, co udělá ministerstvo zdravotnictví. A to není žádná výmluva, tak jsou zkrátka zákony napsané.

* Teď očekáváme, že Praha vyhlásí stav nebezpečí a část protiepidemických opatření bude obstarávat hlavní město. Může to situaci zlepšit?

Ten problém nyní vypadá tak, že i kvůli tomu, že někteří politici byli přistižení při porušování vládních opatření, jsme třetí nejhorší v Evropské unii. Jenže hejtmani a primátoři nemají větší pravomoci než vláda. Není tedy možné očekávat, že přijde nějaké mávnutí kouzelnou hůlkou a situace se zlepší. To, co nás vyvede z problémů, je očkování. My máme web očkování.praha. eu, rozjeli jsme kampaň, nakoupili jsme jehly i injekční stříkačky, abychom mohli začít očkovat hned, jak to půjde.

* Jste pro očkování i za použití čínské a ruské vakcíny?

To je téma na delší debatu.

* Jakou máte představu o životě ve městě od pondělí?

Je to tak, že o čem nerozhodne zmíněné ministerstvo zdravotnictví a zbude to na stole, to pak budeme řešit my.

* A co byste dělali, pokud by ministerstvo o ničem nerozhodlo? Nepotravinové obchody byste nechal zavřené? Kadeřnice by zůstaly i nadále doma?

To všechno je opravdu na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Já opakuji, že bych chtěl méně šikany a více odpovědnosti. Jde také o získání důvěry lidí. A podle toho, jak jsem mluvil se středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN, pozn. red), tak si myslím, že máme stejný názor.

* Byla podle vás dříve přijatá opatření špatná?

Problém byl hlavně v tom, že vládní papalášové nebyli schopní dodržovat svá vlastní nařízení. Mezi pátou hodinou odpoledne a devátou večerní by nikdo neměl chodit ani na návštěvy. A do toho jsme se dozvěděli, že mají premiér s prezidentem mít společný oběd a že se na to pravidla nevztahují, protože se to odehraje v soukromí. To je naprosto neuvěřitelné selhání v tom, jak jít příkladem. A je to opakované – pak Faltýnek, Hnilička. A celé je to jednoznačně špatně. Tou druhou věcí je nenaslouchání odborníkům, například v září kvůli zavedení roušek. I kvůli tomu jsme teď v takové situaci, v jaké jsme.

* Jaké kompetence získáte po vyhlášení stavu nebezpečí?

Část dokonce zůstane stejná jako v nouzovém stavu. Tedy včetně té pracovní povinnosti.

* Medici například pomáhali v nemocnicích v Praze jen na dobrovolné bázi.

Ano, ale během zkoušek je musely nemocnice pustit, aby se mohli věnovat studijním povinnostem. Zůstane nám i povinnost zajistit péči o děti pracovníků IZS a zdravotníků či dalších vybraných profesí. Budeme mít také teoreticky možnost omezení pohybu. Některá ta opatření však z mého pohledu už dávno ztratila svůj původní smysl. Lidé nejsou ochotni je dodržovat, vymáhat je prakticky nelze.

* Jaká z opatření jsou podle vás nejméně smysluplná nebo zbytečná?

Podle mě je to omezení úředních hodin na úřadech – ty se musí vtěsnat do dvou dnů, kdy je nutné mít otevřeno jen pět hodin. Snaha obstarat lidi v takto omezeném čase vede jen k velké kumulaci osob a riziku šíření nákazy.

* Co si myslíte o zvažované povinnosti nosit respirátory třeba v MHD? Byl byste pro?

Já sám jezdím metrem jen v obyčejné roušce po celou dobu té pandemie kromě období, kdy jsem měl policejní ochranku kvůli vyhrožování. Já vůbec nechápu obavy některých lidí, že MHD je nějakým covidovým epicentrem. My máme největší MHD v zemi a celou dobu Praha snižovala ten celostátní průměr v systému PES. A jen díky tomu, že Praha má tak nízká čísla, mohly v celé zemi otevřít před svátky obchody.

* A jak tu situaci s covidem vidíte celkově? A co když se nouzový stav ještě vrátí?

My tady něco děláme opravdu hodně špatně. Doufám, že z ministerstva zdravotnictví přijdou s jasnými opatřeními, která budou dávat smysl. My budeme kroky koordinovat se Středočeským krajem, protože nám nepřijde úplně smysluplné, aby se ten režim nějak významně měnil. Když občané přejedou tu regionální hranici, tak to většinou ani nevnímají. Ale určitě budeme chtít ta stávající opatření přehodnotit. Pokud by vláda dostala další bianco šek na nouzový stav, určitě by to ke zlepšení nevedlo. Naopak k důvěře povede, že lidem necháme více osobní odpovědnosti.