Michal KUBAL, moderátor
Pokračujeme v tom, co načala Marcela se svými hosty. Celkem jsou kvůli nákaze koronavirem u náměstka pražského primátora Petra Hlubučka v karanténě asi 4 desítky lidí, kteří s ním přišli do kontaktu, včetně vedení hlavního města a tedy i primátora Zdeňka Hřiba, kterého se teď zeptám na další podrobnosti, dobrý večer.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.

Michal KUBAL, moderátor
Pane primátore, kdyby se měl vědět výsledky vašich testů?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já předpokládám, že to bude zítra. Dneska jsem byl na odběru a já tedy pevně doufám, že zejména panu náměstkovi se udělá lépe co nejdřív a že z toho nebude žádný velký problém.

Michal KUBAL, moderátor
Minimálně dneska hlásil, že už teplotu nemá, tak jenom aktuální stav zdravotní z toho, co jsme viděli v Událostech. Kolik lidí celkem podstoupí testy na koronavirus, kolika lidí se to bude týkat magistrátu?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Jedná se o zhruba 30 lidí, protože vlastně jde celou radu, to je 11 členů, pak několik předsedů výborů, kteří se účastnili jednání rady, a potom jde dále o pracovníky vlastně magistrátu, úředníky, kteří nějakým způsobem zajišťují to jednání rady.

Michal KUBAL, moderátor
To je ta první vlna, řekněme, pokud by se to nepotvrdilo, tak to u nich zřejmě skončí. Pokud by se to rozšiřovalo dál, tak mohlo by teoreticky hrozit třeba ochromení některých odborů?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já bych nerad v tuto chvíli spekuloval, s ohledem na to, že zatím se nikomu neprojevují příznaky, tak já předpokládám, že v tuto chvíli tedy není, nic nenaznačuje tomu, že by se mělo nějakým způsobem to negativně projevit na službách pro občany. Ale samozřejmě přistupujeme k tomu se vší vážností a ta preventivní opatření, která jsou přijata, jsou odpovídající. Došlo k dezinfekci vlastně jednací místnosti rady, kanceláří pana náměstka a pochopitelně všichni dnes, kterých se to týkalo, tak nedorazili ráno na úřad, zůstali doma. A já osobně tu karanténu mám dokonce, takže jsem vlastně odděleně od rodiny tak, abych nepřispíval k nějakému šíření koronaviru.

Michal KUBAL, moderátor
Dneska bylo zrušené zasedání kontrolního výboru, odkládá se zítřejší jednání zastupitelstva. Proč se nepodařilo sehnat dostatek hlasů pro svolání třeba online zasedání a jak se to projeví vůbec ve výsledcích?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Bohužel ten problém nastal v tom, že vlastně máme vysoký počet těch zastupitelů, kteří jsou nyní v karanténě. Tomu dohromady když ještě připočteme několik zastupitelů vyšších ročníků, kteří pochopitelně mají to vyšší riziko nákazy koronavirem, a z toho důvodu není dobré, aby se účastnili fyzicky toho zastupitelstva. V okamžiku, kdy je to nějaké takovéto podezření, tak bohužel je to už nadpoloviční většina zastupitelstva, to znamená, že tady není dost zastupitelů, kteří by zvládli na začátku jednání zastupitelstva vlastně schválit změnu jednacího řádu, aby umožnili tedy jednat online. To znamená, z toho důvodu jsme museli to zastupitelstvo zrušit, bylo prostě po poradě i se legislativním odborem magistrátu, bohužel tento právní zádrhel se nepodařilo vyřešit, i když jsme byli technicky připraveni. Jinak, co se týče toho, o čem by mělo zastupitelstvo jednat, tak budeme to muset prostě odložit. A jsou tam materiály, které se týkají například dotací na městské části z Evropské unie, nebo například dotace na sport a pro děti sportující v našem městě.

Michal KUBAL, moderátor
Praha patří k nejpostiženějším regionům společně se Slezskem a například v Olomouckem. Uvažujete o tom, že byste i přes možná doporučení epidemiologů některá opatření ještě zpřísnili oproti tomu, co dělá teď stát, co dělají centrální orgány? Praha byla jedním z prvních, vy jste byl vlastně první politik, který se objevil s rouškou. Budete znovu, řekněme, v tomto okamžiku o kus dál, než byly centrální orgány?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My jsme byli skutečně první, kteří zaváděli celou řadu opatření, ať už to byly roušky v MHD nebo ve všech vnitřních prostorách, protože teprve poté je vlastně vláda zavedla i v těch ostatních venkovních místech. A také jsme byli první, kdo rozjel mobilní testování, naše 4 mobilní sanitky byly první vlastně, které jezdily --- které to spustily. V tuto chvíli já čekám na to vyhodnocení, jak to dopadne, a podle toho se potom zařídíme. My samozřejmě nebudeme vyvozovat ta opatření podle toho, kdo konkrétně byl tedy zjištěn jako pozitivní, tady se jedná prostě o statistiku a o záležitosti, kterým se musí věnovat odborníci.

Michal KUBAL, moderátor
Říká Zdeněk Hřib, primátor. Přeju, ať to všechno dopadne co nejlépe. Díky za váš čas.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Děkuji za pozvání a na shledanou.

Michal KUBAL, moderátor
Kam směřuje ekonomika, jaký jí má vláda pomoct a dělá to vůbec dobře? Ekonomický duel už za chvíli. Pak se podíváme na kauzu dotací na Ministerstvu školství a přivítáme taky mladého, nejen podle jeho žáků, inspirativního učitele.