Jaromír SOUKUP, moderátor
Tak. A teď je čas na jeden rozhovor a podle mého názoru zajímavý s velmi exkluzivním hostem, kterého jsem tady ve studiu v tomto pořadu ještě neměl. Zdeněk Hřib, primátor hlavní města Prahy. Dobrý večer, pane primátore.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Já jsem moc rád, že jste přišel, protože v téhle té době chápu, jak jste vytížený. A teď, pane primátore, tohle není rozhovor, otázka odpověď, tohle je taková diskuze. A přiznám se, že vlastně nevím, v kterém stavu teď jsme, zdá se, že těch stavů začíná být příliš mnoho, nouzový, stav nebezpečí, obnovený nouzový. Z vašeho pohledu, co se jako stalo zvláštního mezi čtvrtkem a neděli, že musel být obnoven znovu nouzový stav?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak z mého pohledu se stalo to, že si vláda nesplnila domácí úkol a nedokázala se dohodnout ve sněmovně na tom prodloužení toho dosavadního nouzového stavu a kvůli tomu se teď vymýšlejí takové divné věci. A když jsem, když jsem vlastně včera zaznamenal, že tedy se bude otvírat ten maloobchod, což je vlastně jedna ze zásadních věcí podle mě, aby se trochu zmírnila ta opatření, zrušily ty největší nesmysly, ta diskriminace maloobchodu je jedna z těch, z těch nejkřiklavějších případů, ty zapáskované regály i v těch, i v těch krámech, tak je asi na místě se zeptat, k čemu to vlastně celý bylo, protože teď vlastně dochází k tomu, že pan premiér vyhoví těm požadavkům, které měla ta opozice původně ve sněmovně, tak na co tady byla ta etuda s těmi hejtmany.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Pojďme si to jako popsat. Ta situace se zhoršuje z pohledu počtu nakažených, ten tlak na zdravotnický systém hospitalizace neklesá, počty lidí ve vážném stavu jsou plus minus pořád okolo 1 000 - 1 100, to znamená nemůžeme říct v žádném parametru, že by se ta situace zlepšovala, tohle to je graf těch počtu nakažených či spíše mezitýdně se trochu zhoršuje. A je zřejmé, že ta opatření buď nefungují nebo nestačí nebo jsou zamířená mimo, v tuhle tu debatu upřímně já jsem doufal především, protože ten bianco šek vládě evidentně nestačí, protože se jí nedaří situaci zvládnout, jo, ten nouzový stav z mého pohledu je bianco šek, kdy vláda v nouzovém stavu může rozhodovat. Já bych s tím docela souhlasil, pokud by to fungovalo, můžeme říkat, ono to funguje, bez toho by to bylo ještě horší, ale to nevím, to je nedokazatelná věc. Tak a teď ta debata o tom, co tedy dělat, abysme se z té situace dostali, to je podle mě jakoby primární, protože ten stávající postup je zcela evidentně neefektivní a kromě toho společnost opravdu jako je zdrcena těmi opatřeními, aniž bychom viděli světýlko na konci tunelu.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak já jsem s přišel s tím, že ta správná cesta by měla být dát lidem důvěru, že budou dodržovat trochu mírnější opatření, protože kdyby skutečně fungovala ta stávající opatření, tak by tady vlastně žádná epidemie nebyla, protože kdyby fungovalo to, co je na papíře, tak lidé by se prakticky nesetkávali, epidemie by se neměla, jak šířit a žádné, žádné pozitivní případy by tady už vlastně vůbec nebyly, ale protože jsou, tak je zjevné, že ten COVID není problémem jenom epidemiologickým, to je, to je prostě obrovská krize důvěry lidí na opatření, protože ti, co je vydávali, je sami nedodržovali opakovaně.

Jaromír SOUKUP, moderátor
A teď z vašeho pohledu, co se dělá nejšpatněji nebo nejhůře, protože já jsem očekával, že když se do té situace vloží hejtmané a primátor hlavního města, že to dostane nějaký impuls, že začne být skutečná debata, co děláme špatně, protože něco evidentně děláme špatně, protože pokud se podíváme na Německo, na Rakousko, na Polsko, které papírově měly velmi podobné lockdowny, tak tam ta situace je dramaticky lepší a u nás se prostě zhoršuje. Je to tím, že ta opatření jsou prostě tvrdá, ale zacílená špatně, protože se ta nákaza šíří především na pracovištích, které regulovány de facto v podstatě nejsou, nebo kontrolovány a potom samozřejmě doma, to znamená, máme zaměřit pozornost tam třeba masivním testováním a postupným rozvolňováním maloobchodu, který začíná být prostě velmi nepříjemný, jo, už druhé roční období si nemůžeme koupit nové boty, to začíná být jako v podstatě neudržitelný.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ona je to kombinace těch věcí, co jste říkal, pak asi ještě nějakých dalších, pochopitelně je tam ten efekt leadershipu, ti, co ta opatření vydávali a sami je nedodržovali, to jsou ti pánové, Faltýnek, procházející tou zdí do kapituly. Pan Hnilička s tou party na severu. Ještě bysme asi našli pár dalších případů, přednostní očkování tam patří taky, takže to je jedna věc.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Tomu říkám papalášství, rozmáhající se papalášství.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Druhá věc je pochopitelně to, co jste zmiňoval. Česká republika stojí na tom klasickém průmyslu, tam my, prostě je to otázka, jak to zajistit v té výrobě masivním testováním, respirátory, je to něco, na co by se ta vláda měla soustředit, tohle to bylo vlastně také zanedbané, to není ale úplně příklad, který by nás trápil tedy tady v Praze, protože pražská ekonomika je spíš založená na těch službách, no, a potom pochopitelně jsou to i otázky, který se týkají dodržování těch opatření jako takových z důvodu třeba dostatečných kompenzací pro ty, pro ty lidi tak, aby neměli obavu vlastně nahlašovat třeba ty kontakty.

Jaromír SOUKUP, moderátor
To je jako pozitivní motivace k tomu, aby lidé sami byli, aby lidé byli zodpovědní, ale ona se ta zodpovědnost teď jaksi shrnuje do toho, že máme dodržovat opatření, že máme dodržovat zákaz noční vycházení, a tak dále, ona ta zodpovědnost ale znamená také snažit se opravdu preventivně zjistit, jestli nejsem v kontaktu s někým, kdo je nakažený, jestli nejsem nakažen sám. A pokud tuto snahu budu mít, tak nemůžu na tom být finančně bit, finančně trestán, to je přece zcela zřetelné a v týhle tý věci se neudělalo jako nic, to znamená, pozitivní motivace k testování, trasování tady není, to prostě tak je.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, a třeba, když jste začal o tom zákazu vycházení, to je třeba zrovna typický zákaz, který z mého pohledu už ten smysl vůbec nedává, v momentě, kdy nemáte otevřené hospody, vlastně ani ta výdejová okénka, venku máte minus 12, tak teďka je tady nějaká obleva, ale donedávna to tak bylo, tak nedává vůbec smysl očekávat, že ti lidé budou popíjet venku, když si každý může udělat domácí party. Já jsem zaslechl takovou informaci, že jako je teď, jsou vyprodána chladící zařízení všude, prostě si každý udělal hospodu doma, lidově řečeno.

Jaromír SOUKUP, moderátor
V garáži.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
A potom je otázka teda, na co byly vlastně ty zákazy, když vlastně jsou tady, řekněme, náhradní aktivity, které znamenají, že ti lidé vlastně dělají totéž, akorát nejede ta ekonomik, tak jak by měla.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Víte, já jsem byl trošičku naštvaný na ta neustálá tvrzení vládních představitelů, že epidemii nezvládáme proto, že lidé jsou nezodpovědní. Já jsem přesvědčený o tom, že lidé zodpovědní jsou. Samozřejmě, že část z nich ta opatření nedodržuje, ale těžko můžeme jim dávat za vinu to masivní šíření té epidemie, tady se prostě něco zanedbalo. A já se v té diskuzi s vámi snažím zjistit, co tedy dělat jinak, protože upřímně, to, že hejtmané dali teď bianco šek na 14 dní, to dali.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, on to není úplně bianco šek.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Ale za 14 dní nelze očekávat, že ta situace by se dramaticky lepšila, těch 14 dní je potřeba využít k tomu, abysme jako získali nový přístup, protože takhle to dál nejde.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
To je pravda, no, ale když se na to podíváte, tak jak říkám, v momentě, kdy teda jsem včera slyšel ministra průmyslu, jak říká, otevřeme ten maloobchod za nějakých podmínek, tak když to srovnáte vlastně ta opatření, která je možné zavádět v nouzovém stavu, odečtete od toho ten maloobchod, odečtete od toho ty nesmysly, já říkám například to noční vycházení, a podíváte se na to vlastně, co tam zbývá, oproti opatřením, které by mohlo zavést ministerstvo zdravotnictví v režimu zákona o ochraně veřejného zdraví bez nouzového stavu, tak ta množina už jako není velká, tam prostě zbývá na stole nějaký bazény, sauny, fitka, galerie, muzea, sportoviště dobře, ale to se dá všechno zajistit tím, že tam budou třeba povinné testování a ve skutečnosti si myslím, že potom třeba se navýší ten záchyt těch pozitivních, takže to by mohlo i pomoci. A potom skutečně po těch 14 dnech, když bude otevřený ten maloobchod, tak si pojďme říct, jako k čemu byla celá ta etuda s těmi hejtmany, proč nebylo možné rovnou jít jako vstříc opozici.

Jaromír SOUKUP, moderátor
To je další téma, protože ten maloobchod zcela evidentně se teď ministr Havlíček snaží prodat tak, že vychází vstříc hejtmanům, no, proslýchá se, že příští týden Ústavní soud vydá rozhodnutí, který ten zákaz maloobchodu bude považovat za diskriminační ve srovnání tedy s těmi velkými obchody a pravděpodobně by to, by to rozhodnutí tak jako tak zrušil.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, asi to tak je, ale tím se opět dostáváme k tomu, k čemu vlastně ta etuda s hejtmany byla, proč nebylo možné vlastně vyjít opozici ve sněmovně rovnou vstříc a splnit vlastně ty jejich námět...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Váš názor proč?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
...vlastně hejtmané dávali taky. No, je to o tom, že když se chcete dohodnout tak, nebo když má být vytvořená nějaká dohoda, tak se musí chtít dohodnout obě strany. A z mého pohledu ta vůle na obou stranách bohužel...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Víte, co já si myslím, že Andrej Babiš to hnal na hranu a předpokládal, že nakonec opozice couvne a pak byl překvapen, že se to stalo, že ten nouzový stav nebyl prodloužen, pak teprve začal jednat tedy s vámi, protože jak jinak si to mám vysvětlit, tak ve středu, ve středu byl premiér na návštěvě v Srbsku zeptat se, jak tam funguje vakcinace a podobně. Logicky ve středu by měl být ten den, kdy se jednalo, protože ve čtvrtek už se rozhoduje, podle mého názoru takhle to zahrál a nevyšlo mu to, no.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Z mého pohledu to tak bylo. Ta záležitost skutečně s tou žádostí hejtmanů už se urodila nějak jako plán na poslední chvíli, do té doby se to nějak nezměnilo.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Podle mého názoru, nebo mého názoru, já si o tom můžu myslet co chci, ale pokud si čtu vyjádření ústavních právníků České advokátní komory, tak je tam jeden problém s tím novým vyhlášením nouzového stavu, protože mezi čtvrtkem a nedělí se nic zvláštního nestalo, není tam žádný, žádná skutečnost, která by opravňovala vyhlášení nouzového stavu, ten stav je pořád stejný a není tam vůbec žádná časová prodleva, takže podle mínění mnoha právníků ten nouzový stav tak jako tak teď ústavní není a vy jste v tomhle sehráli určitou roli a teď trošku vůči vám přitvrdím, protože jste premiéra požádali, upřímně, máte dost právníků, proč jste to udělali.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak zkusme si to rozebrat, jak to je. Samostatná věc je ta žádost, kterou podává hejtman a samostatná věc je to rozhodnutí vlády, takže když se na to podíváme, podíváte se do zákona o krizovém řízení, tam je zákonná povinnost hejtmana, v momentě, kdy ten stav nejde zvládat stávajícími možnostmi stran nad nimi postupy, tak vy máte jako hejtman povinnost ze zákona požádat vládu o vyhlášení toho nouzového stavu. Kdybyste to neudělal jako hejtman, tak byste měl odstoupit. A potom je tady ta druhá rovina, nebo ta druhá fáze, která následuje poté, a to je o tom, že vlastně vláda by měla si sehnat pro nouzový stav delší než 30 dní podporu ve sněmovně, no, a pokud toho není schopna, tak by měla nejspíš odstoupit, což je jakoby ta druhá rovina, to znamená, hejtmani udělali jenom to, co vlastně...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Ten důvod, proč jste to udělali, protože ty důsledky jsou zřejmé. Premiér nebo vláda obešla rozhodnutí sněmovny. Ta sněmovna si to nepochybně nenechá líbit, to znamená, vůle sněmovny prodlužovat nouzový stav se podle mého názoru bude blížit nule, pokud tam tedy nevznikne nějaká nová vládní koalice, protože ta vláda je menšinová, že jo, to znamená, že oni, pokud jim odešli komunisté, což se zdá v tomto případě, že natrvalo, no, tak těch možností vláda mnoho jako nemá, jak získat tu podporu, a to, že obešli sněmovnu, je prostě zcela zřetelný.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, tady se samozřejmě ukazuje, že mít menšinovou vládu v době takovéto krize je rozhodně nedobrý nápad přinejlepším, tedy eufemisticky řečeno, to znamená,...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Ten důvod, počkejte, ten důvod, proč jste je žádali, ten je finanční, já jsem se o tom před časem už bavil s hejtmanem Grolichem, bavil jsem se o tom s hejtmanem Netolickým, ptal jsem se, a v podstatě už před týdny, když jsem se zeptal, nestačil by stav nebezpečí, vždyť ta vláda skutečně ty výsledky v boji s epidemií nemá, nechce to nový impuls, tak mi říkali, no dobře, pokud bychom vyhlásili stav nebezpečí a zavedli ta omezující opatření my, tak veškeré náhrady škody, kompenzace, a tak dále jdou za námi a na to my peníze nemáme, to se mi zdálo jako celkem logický a za tou žádostí jsem viděl tenhle důvod. Míli jsem se?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, ten zákon to říká trochu jinak, odpovědný za ty škody, za opatření je vlastně stát, byť platebním místem je v nějakých případech kraj, ale tam by teoreticky měl zafungovat nějaký mechanismus, kdy se to nárokuje od toho státu, když si to kraj jakoby zanárokuje potom dodatečně, ale já nemůžu mluvit za ostatní hejtmany, kteří mohli mít své jiné důvody, já jim celkem rozumím, protože zdravotnictví v krajích má podstatně menší kapacitu, než to naše pražské, to je určitým způsobem specifické. Pochopitelně my tady v Praze nemáme ty 3 zavřené okresy jako mají kolegové v těch příhraničních regionech. Ještě bysme našli nějaké další rozdíly. Ale my vlastně v Praze, nebo já jsem razil to, že se má postupovat podle toho zákona o ochraně veřejného zdraví, tehdy tedy ta opatření nevyhlašuje hejtman, vyhlašuje v první řadě ministerstvo zdravotnictví. Hejtman začíná vlastně až tam, kde skončí ministerstvo zdravotnictví, podle těch předběžných analýz to vypadalo tak, že na tom stole zůstane jenom eventuálně nějaká pracovní povinnost, ta se teď moc nevyužívá, ty náklady by nebyly velké, a ještě tam zůstalo například zajištění těch takzvaných určených škol pro pracovníky ve zdravotnictví a IZS, když jsou ty školy ostatně zavřený, tak tady ta skupina lidí má ty školy nějaké specifické otevřené, tak to by určoval hejtman, to by určitě nebylo tak finančně náročné. Ale u nás to dopadlo tak, že v momentě, kdy vlastně všichni udělali tu žádost o vyhlášení nouzového stavu, tak Praha nemohla být jediný region, kde by platil jiný režim...

Jaromír SOUKUP, moderátor
No, jasně, to jsem pochopil.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
...že by tady byl otevřený ten maloobchod, všichni by se sjeli do Prahy a ten efekt by byl úplně opačný, než jaký jsem zamýšlel, to znamená, já jsem chtěl dát lidem důvěru, že budou dodržovat...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Ale pokud byste to udělal sám, no, tak...

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
To nemůžete udělat sám, to musela být aspoň nějaká...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Já to celkem jako chápu, jo, já jsem chtěl slyšet to vysvětlení vaše, protože vy jediný jste to dal s takovou výhradou nebo podmínkou, ale logicky v zájmu ochrany zdraví Pražanů jste to udělat musel, protože pokud by Praha byla jediný region ještě s našimi velkými nákupními centry, a tak dále, kde bude otevřeno, tak logicky by se sem sjely statisíce lidí, což by bylo velice, velice riskantní, no. A co se bude dít dál?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, tak to bude záležet hodně na vládě, jak se postaví k těm podmínkám hejtmanů, protože on to není jakoby bianco šek, tam je celá řada podmínek, které si ti hejtmané dali. A pochopitelně vláda s ním bude muset nějak přistoupit a nepochybuji o tom, že podle toho, jak k nim přistoupí, tak potom...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Tak pojďme si vyjmenovat ty zásadní, ten pandemický zákon, ten jsem viděl, plus minus opravdu kopíruje to, co už bylo v parlamentu někdy od dubna, tuším, nebo od května. Zcela evidentně se tím nikdo zvlášť nezabýval, to znamená, na ministerstvu zdravotnictví ani na vládě to nikdo neřešil, a když teď byly v tom stresu, tak to rychle vyndali, něco tam trošičku poupravili a předložili to tady jako pandemický zákon.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já myslím, že moc to ani neupravovali...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Trošičku něco tam je drobnýho, ale je to takový...

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ale je to spíš symbolické, to znamená, ano, to je vlastně ten zákon, který narazil ve sněmovně už na jaře a pochopení ani podpora pro něj nebyla, to znamená, pochopitelně, že je nutné ten zákon předložit v nějakým tvaru, který bude mít šanci...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Ale, ale, takhle, takhle, opravdu teď mi řekněte jako opravdu váš názor, na mě to působí trochu děsivě, když takhle zásadní věc, která opravdu bezprostředně ovlivňuje životy milionů lidí, jako je nouzový stav, je komentován předsedou vlády, který si splete Legislativní radu vlády a legislativní odbor na vládě, jo, já mám takový pocit, že to začíná být mimo kontrolu.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, tak já už to nesleduju, takhle to člověka rychle jakoby omrzí.

Jaromír SOUKUP, moderátor
To je, jako kdyby vy jste si splet právnickou fakultu a váš legislativní odbor, to jsou přec jenom opravdu 2 rozdílné instituce a upřímně řečeno předpokládám, že si to jako nespletete. A pokud premiér tedy říká, že vyhlášení nouzového stavu bylo se souhlasem Legislativní rady vlády a ta pak řekne, že o ničem neví, že se nikdo neptal. Tak...

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Jak říkám, já už to tak nesleduju, ale zaznamenal jsem nějaký takovýhle, takovýhle věci. Jako tu důvěru to nevyvolává, no, ale jak říkám, ta důvěra bude potřeba za těch 14 dní, protože za těch 14 dnů se sejdeme znovu pravděpodobně a řekneme si tedy, jestli, jak se k tomu ta vláda postavila. Ten můj názor je stále stejný, podle mě je potřeba restartovat tu důvěru lidí v ta opatření tak, že se trochu zmírní. A naopak tak jako my dostáváme důvěru od občanů ve volbách, tak mi ji zase dáme...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Vy jako lékař při takhle masivním šíření toho viru v okamžiku, kdy se hovoří o těch mutacích více nakažlivých, a tak dále, věříte, že jako ty opatření jsou dostatečná, i kdybychom je úplně všichni dodržovali, jako že jsem přesvědčen, že většina lidí je dodržují, ale chodíme do práce, chodíme nakupovat, musíme být s dětmi a žijeme v našich bytech s rodinami a přesto se to prostě masivně šíří. Věříte tomu?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak ta britská mutace se tady šíří už, myslím, si celý celý únor, nejspíš i kus ledna. To znamená, z mého pohledu, jak jsem říkal, v momentě, kdyby lidé, kdyby se ta opatření vlastně dodržovala, tak tu žádná epidemie není, to znamená, z mého pohledu je skutečně otázkou motivace lidí, aby se to dodržovalo. A tu motivaci musíme prostě zvýšit tím, že lidem dáme důvěru, že budou dodržovat ta opatření poté, co se odstraní ty největší nesmysly. Zákaz nočního vycházení, klasický příklad podle mě diskriminační zákaz toho maloobchodu, ty galerie, muzea, vůbec taky nechápu jako, co tam kdo jako sleduje za epidemiologický účel, to jako...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Já si myslím, že ten lockdown, ten lockdown, který byl zaveden u nás, plus minus byl zaveden všude stejně a podle mého názoru to bylo více politické rozhodnutí zavřeme všechno, aby si jednotlivé jaksi segmenty služeb a maloobchodů, a tak dále, nestěžovaly, zavřeme všechno, necháme otevřené jenom to, co je nezbytně nutné, akorát zhruba po roce, kdy to s malými výjimkami platí, je opravdu na místě si říci, co je nutné mít zavřené a co nebezpečné není, zcela zřetelně prodejny obuvi, pokud tam bude nějaká limitace počtu zákazníků na plochu, tak žádné epidemiologické riziko není...

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Žádné bych neříkal, ale řekněme, že...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Dobře, ale ne zásadní, protože jako úplně nulové epidemiologické riziko je, že zůstaneme všichni doma a budou nám přes plot házet...

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Takový ty zorbingový koule by mohly fungovat.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Chleba, lidé v oblecích, pak skutečně se žádná epidemie šířit nebude, ale takhle nemůžeme žít, to nejde.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No jistěže, to určitě nelze, to znamená my jsme se bohužel teď dostali do takové nepříjemné situace, že jsme vlastně třetí nejhorší v Evropské unii, i když teda je tam teda ještě před námi asi ta Británie, ale ta už teda v Evropské unii není, takže jsme třetí nejhorší, no, a do téhle situace jsme se vlastně dostali s nouzovým stavem, to znamená, tady je něco špatně, něco tady nefunguje, je potřeba opravit, a ta cesta z mého pohledu vyjede přes ten restart těch opatření, takže můj názor je stále stejný, otázka vlastně na ostatní hejtmany, jak se k tomu postaví za těch 14 dní, což bude hodně záležet na tom, jak se k tomu postaví ta vláda.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Já teda nevím, jo, já si dovolím s vámi nesouhlasit, nejsem lékař, jo, ale já mám takový pocit, že ta opatření sama o sobě už teď prostě nestačí, pokud lidé musí chodit do práce a dělat ty věci, které teď dělají, můžou přísnější dodržování možná může trošičku pomoci, ale obávám se, že úplně zásadně ne, ale cestu bych osobně viděl v masivním testování, v masivním testování a odstranění toho finančního nesmyslu, že člověk, který zůstane v karanténě na 60 % platu a podobných podobných věcech.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já myslím, že spíš to druhé, než to první tedy, to testování určitě ano, to je potřeba, ale z mého pohledu je to spíš o té motivaci těch lidí vlastně fungovat s těmi opatřeními, a to právě jedním ze zásadních problémů jsou nedostatečné kompenzace, pokud vlastně...

Jaromír SOUKUP, moderátor
To je jasné, to s vámi souhlasím. A školství. Víte, pokud mám pochybnosti, že vláda je schopná tu epidemii řídit, to znamená řídit zemi, aby tedy proplula, prošla touhle tou strašlivou krizí, pokud možno s co nejmenšími ztrátami, no, tak mám logicky samozřejmě obavu o školství, protože děti skutečně už takřka rok s malými přestávkami nechodí řádně do školy, a to už je jako hrozně dlouho. Vemte si tříleté učební obory nebo pohybové dovednosti, a tak, už je to hrozně dlouho. A teď tedy, jestli jsem to dobře pochopil, se plánuje otevření devátých tříd a maturitních ročníků od 1. března, ale upřímně ani ten první stupeň základních škol, zatím jsem nenašel ani plán, co by se s tím mělo dělat, jo, a teď a teď si vemte, že už bude jako březen a školní rok končí v červnu.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tam by mělo právě zafungovat to testování. Ministerstvo tedy předložilo nějaké návrhy, jak by to mělo fungovat. Z mého pohledu je trochu problém v tom, že tady se zase nevěří těm krajům a zase se snaží se vymyslet nějaká /nesrozumitelné/, to znamená jedna velikost, která bude jako popasovat všem, což podle mě nebude v konečným důsledku. Z mého pohledu by bylo ideální, aby prostě kraje, ta samospráva, která je těm lidem nejblíž a zná nejlíp tu situaci v tom místě a koneckonců je vlastně i zřizovatelem většiny těch středních škol, o kterých se tady bavíme v té první řadě od 1. března, tak aby kraje mohly si zorganizovat to testování tak, jak potřebují, protože tady jsou pochopitelně...

Jaromír SOUKUP, moderátor
To chápu, ale já jsem teprve pochopil, že teprve teď dneska dává teda ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství dohromady, kolik těch testů budou potřebovat, jak se to bude dělat, teprve teď začnou někde shánět, já mám teda obavy, že to ani nikde neseženou, protože předpokládám, že sklady výrobců testů teď zrovna nejsou úplně přecpaný. Proč se to dělá zase na poslední chvíli?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, to není asi otázka na mě, ale právě ten...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Vaše radní pro školství, když je v kontaktu, v kontaktu s ministerstvem školství, tak vám říká co, řeší to tam někdo?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Náš radní pro školství samozřejmě je v kontaktu s panem ministrem a já si myslím, že jedním z možných řešení téhle situace jsou ty PCR testy, ale s tím takzvaným poolingem, to znamená, že se vlastně testuje smíchaný vzorek všech žáků ve třídě. A teprve, když je v něm zjištěna pozitivita, což to PCR zvládá, protože to zcela teoreticky umí jako detekovat jedinou molekulu, jediný řetězec té PCR, vlastně v tom vzorku, tak tehdy teprve jakoby jdete testovat jednotlivě ty, ty žáky. A z mého pohledu třeba v tom Rakousku, teď jsem viděl nějakou statistiku půl milionů testů, tam vyšlo jim nějakých 200 pozitivit, to znamená, to si myslím, že by mohlo fungovat krásně.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Dobře, tak se ukázalo, že ty školy evidentně na tom, jestli to tak je i u nás, jo, jako v tom Rakousku, tak ty školy nebyly velký riziko.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak to uvidíme.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Uvidíme, já vím, ale to teď nevíme, to se musí prostě zjistit při tom testování, jak to bude, ale současně školství, proč nebyli, a teď se omlouvám, já vím, že to jsou dobrý otázky na blbém místě, jo, že vy mi nemůžete odpovědět, ale proč nebyli učitelé dáni do té první priority očkovaných, protože logicky, jestli tedy jsou školy riziko, což nám tedy se říká celou dobu, tak nejohroženější jsou samozřejmě učitelé a pokud učitel onemocní, tak ty žáky nemá kdo učit, a ta škola tak jako tak kolabuje. Proč se na ně jako nemyslelo?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tomu rozumím. Na druhou stranu to, co my potřebujeme vyřešit, jsou především ty kolabující JIP a ARO, a to zdravotnictví, to znamená, to je zaplněné především těmi lidmi, kteří jsou spíše staršího věku, nebo mají ty přidružené choroby, takže cílíme to očkování na ně, proto jsme vlastně v Praze organizovali to prioritní očkování v těch domovech seniorů, teď již v domech s pečovatelskou službou, a to je ta cílová skupina, na kterou se zaměřujeme především. Část výuky teoreticky můžete odvést i s respirátorem, dá se tam to řešit tím testováním, to znamená, že když je těch vakcín vlastně nedostatek, tak já celkem chápu to stanovení těch priorit, zvlášť když ty školy jsou vlastně teďka zavřené a nebyl úplně ten plán, jak je...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Já vám rozumím, no, akorát, jasně, já vám rozumím, akorát mně to opravdu přijde jako už opravdu nejpostiženější odvětví našeho života, je to školství a mstíme se na dětech a teprve teď se tedy dozvěděli, že se tedy uvolní do škol 3 miliony respirátorů, že tedy se zařadí učitelé do nějakého stupně priority očkování, teprve teď se to začíná jako řešit, no.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak máte pravdu, že se to celé má dít mnohem rychleji, že vláda měla začít to testování ve školách, začít asi už v době, kdy je zavírala, ne tedy 14 dní před tím, kdy se mají otevírat, to je samozřejmě problém, tady se vlastně všechno dělá na poslední chvíli, v té krizi to do jisté míry ukazuje ten abrakadabra management, který tady ta vláda dělá.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Tak to je. A teď, vy jste to nakousl na začátku, že pokud vláda takhle fatálně neuspěje v Poslanecké sněmovně, tak ten princip parlamentní demokracie spočívá v tom, že vláda podá demisi, protože logicky, pokud vláda ne nedokáže prosadit nic v Poslanecké sněmovně, tak v podstatě nemůže vládnout logickým krokem, aniž by se o tom muselo příliš mnoho hovořit, je demise. Tahle ta vláda lékařskou terminologií je jako na kapačkách, dá se říci, možná ve stavu klinické smrti, protože pokud při takhle zásadní věci, jako je nouzový stav, která naprosto fatálně ovlivňuje životy lidí, nedokázala získat většinu, nedovedu si představit, jak chce jako vládnout, co se bude dít za těch 14 dní, protože pokud nezískají vaši podporu, Poslanecké sněmovny podporu nemají, co se bude dít, podá vláda demisi, nebo se na tu sněmovnu vykašle a bude si vládnout po svém, nebo...?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Z mého pohledu je ještě větší problém, než že ta vláda nemá momentálně zjevně, nebo ty opatření, které vláda chce zavádět, nemají důvěru Poslanecké sněmovny, vlastně to, že ta opatření zcela zjevně nemají důvěru těch lidí, protože jinak by je ti lidé dodržovali, i kdyby byl třeba jenom v rovině doporučení, takže to, co by se mělo dít dál, těžko říct, já nejsem politolog, já nesedím ani ve sněmovně, já tady řeším...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Já vím, ale jste primátor hlavního města a v tuto chvíli s hejtmany máte v podstatě, teď hledíte na to, že vláda řízení země de facto nezvládá, protože se opakovaně ocitáme v nouzovém stavu. Je teď úplně jedno, je to úplně jedno, co se mělo stát dřív, co se mělo stát později, ve srovnání se zahraničím tu situaci nezvládáte, nezvládáme. A vy jako hejtmané a primátor hlavního města jste prostě vysocí činitelé samospráv, máte taky spoluodpovědnost za naší společnosti, neřeknu za stát, to ne, ale za naší společnost, tak teď je to asi trochu na vás, abyste určili tep doby, možná ve spolupráci se sněmovnou, nebo nevím, něco se musí dít.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak z mého pohledu to, co je potřeba udělat, je to, co jsem prosazoval i přes ten víkend, to znamená, z mého pohledu otevřít maloobchod, služby za hygienických podmínek, třeba v režimu jedna k jedný, testování v těch průmyslových podnicích, jednoznačně ve školách samozřejmě také a ty kompenzace tak, aby lidé se nebáli hlásit ty svoje kontakty a vlastně skutečně provést i ten symbolický restart těch opatření tak, aby se ta opatření začala víc respektovat. Pochopitelně mnohem lépe by se to dělalo v momentě, kdyby ta vláda se vyměnila také, ale to bohužel asi...

Jaromír SOUKUP, moderátor
To asi ne. Teď finance, vy jste primátor hlavního města, tedy máte rozpočet srovnatelný s ministerstvem dopravy, nebo já nevím, vládnete tedy velkými veřejnými penězi. Včera ministerstvo financí tedy oznámilo, že navrhne, nebo vláda schválila na návrh ministerstva financí novelu zákona o státním rozpočtu, která ten schodek, který byl schválen zhruba před 6 týdny, tak nějak, zvyšuje o 180 miliard. Co se tam jako stalo. To se nevědělo před 6 týdny.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Stalo se to, že byl schválen ten daňový balíček, což bylo svého druhu populismus Andreje Babiše, kterému skočila na lep ODS, takže díky tomu vlastně se tady vytvořil ten problém, že teď se vytváří dluhy, které budou splácet ještě děti našich dětí a možná ještě jejich děti, což určitě není dobré v téhle situaci tohle dělat, zvlášť když prostě se tady bavíme o tom, že je potřeba udělat ty kompenzace a bez toho to fungovat nebude, to znamená, my jsme se proti tomu ohrazovali, i proti tomu, že vlastně ten výpadek veřejných financí měl být částečně sanován tím výpadkem financí pro samosprávy, což mělo jednak ty nepříjemné mnohé efekty, řekněme, centralizaci státu a takových těch mírně jako autokratických tendencí, co vidíme v Polsku a v Maďarsku, ale také ten problém byl v tom, že v momentě, kdy město nebo obec nebo kraj, kterýkoliv prostě z těhle subjektů nebude moct zadávat investice, tak ta místní ekonomika se také bude hroutit, protože v součtu ty obce jsou skoro stejně silný veřejný zadavatel jako ten stát, tím pádem v momentě, a to třeba to stavebnictví je zrovna záležitost část ekonomiky s největšími těmi multiplikační efekty, takže tady prostě reálně bylo riziko, že se zastaví tady ta ekonomika a díky tomu se roztočí prostě ta spirála, která nepovede k ničemu dobrému, proto jsme se proti tomu vlastně ohrazovali, částečně ten problém se vyřešil, to ano, ve prospěch měst a obcí a krajů, ale nevyřešil se ten základní problém, že se tedy zase zvýší ten státní deficit a ten výsledek teďka vidíme v praxi.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Co to bude znamenat pro Prahu ten daňový balíček, oba dva víme, že určitý dopad na pražský rozpočet mít bude, vy teď už máte taky, to byl tedy dopad na příjmovou stránku pražského rozpočtu, vy teď vidíte už i zvýšené výdaje. Co se bude dít s pražským rozpočtem?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Budeme muset to zohlednit, budou nutné pravděpodobně ještě další nějaké škrty, teď se pracuje na snížení počtu úředníků na magistrátu, abysme ušetřili na těch provozních výdajích. A my jsme tedy dali dohromady, protože málo lidí si dokáže představit vlastně, co s těmi penězi to město dělá, jaké všechny služby za to vlastně to město nakupuje, tak jsme dali dohromady takový web, jmenuje se to rozpočtový hazard, rozpočtový hazard Praha EU, kde si můžete jakoby naklikat ten...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Tam jsem se díval. Uvidíme, uvidíme na vlastní oči tedy nějaké omezení služeb, já nevím, osvětlení, údržbu silnic nebo něco podobného, uvidíme to na vlastní oči?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak my máme teďka vydefinované oblasti, na kterých šetřit nechceme, jedna z věcí, co nechceme teďka udělat, je zdražovat ten roční kupon na MHD v Praze, někdy v budoucnu to bude nepochybně nutné, ale ne teď, chceme s tím prostě počkat, až se ekonomika zvedne.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Mimochodem Piráti, které reprezentujete, mají docela dobře podle posledních průzkumů našlápnuto, já nechci říct na vítězství ve volbách, ale skutečně, jeden z těch průzkumů říká, že koalice Starostů a Pirátů by ve volbách skutečně zvítězila, tady to je podle jednotlivých stran, ale pokud se tam počítaly ty koalice, tak by skutečně zvítězila. Je to pro vás reálné, takhle se cítíte, Ivan Bartoš předsedou vlády.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, já myslím, že je to určitě ta varianta, která pomůže téhle zemi výrazně lépe, než pomáhá ta stávající vláda, je to určitě jedna z věcí, na kterou se v říjnu těším, ale...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Tyhle ty průzkumy znamenají, že ať je to, jak je to, že Andrej Babiš nebude premiérem. Tečka. Takhle to je.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, já si myslím, že by to téhle zemi pomohlo, ale já jsem od těch voleb celkem vzdálen, protože já v nich kandidovat nebudu...

Jaromír SOUKUP, moderátor
Nebudete.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
...do sněmovny.

Jaromír SOUKUP, moderátor
To jsem tak jako chtěl...

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Takže mě se tyhle volby týkají stejně jako každého jiného občana v České republice, ale já v nich nějak aktivně žádnou...

Jaromír SOUKUP, moderátor
To jsem se chtěl zeptat, jestli necílíte na ministerský post, pokud by Ivan Bartoš byl předsedou vlády, odpověděl jste, že nebudete kandidovat do sněmovny, takže mi na tuhle tu otázku taky asi neodpovíte.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ne, já vidím, že v Praze je spousta práce ještě a tohle město naprosto nezbytně nutně potřebuje stabilitu, protože v momentě, kdy se to vedení mění příliš často, tak to vede k tomu, že se nezvládají připravit ty dlouhodobé investice, my jsme vlastně teďka oznámili vstup do druhé fáze, třeba u budování vltavské filharmonie, což je vlastně velice projekt na dlouhé roky. A tyhle věci, to, že tady nemá Praha jako moderní architekturu na veřejných budovách městských, je vlastně důsledek toho, že v minulých letech vlastně předchozí dvě volební období byly hodně bouřlivé, v některých se udělaly dva převraty dokonce, vždycky měl primátor ve vlastním klubu nějaké pučisty bych skoro řekl, takže ta nestabilita skutečně tomu městu vlastně vůbec nesvědčí.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Pane primátore, já vám moc děkuju za to, že jste přišel do studia a za tuhle tu diskusi.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Děkuji také za pozvání. Na shledanou.

Jaromír SOUKUP, moderátor
Zdeněk Hřib, tak to byl ten exkluzivní host, kterého jsem avizoval, já jsem opravdu rád, že přišel. Za a) teda toho času moc nemá. Za b) logicky primátor hlavního města nebo primátor Olomouce asi nemá zrovna 3 hodiny volna, kde má co na práci. Za b) do televizí moc nechodí. A tady jsem v pořadu přivítal poprvé. On tady byl v Aréně, ale tady v pořadu Týden podle ještě nebyl, tak to jsem rád. A to, co říkal, mělo hlavu a patu. Já jsem ho trochu tlačil k tomu, aby převzal a vyjadřoval se k celospolečenské nebo celostátní politice, aby nezůstal uzavřen jenom v Praze, protože hejtmané a primátor hlavní města je na úrovni hejtmana, jo, my máme 13 krajů a hlavní město Prahu, i když je volen trochu jinak, není v krajských volbách, ale je na úrovni hejtmana, aby se k tomu vyjadřoval. On byl tedy zdrženlivý, nevyvrátil mi, nevyvrátil mi, že ty finanční důvody tam hrály roli, tedy odpovědnost za ta opatření, a tak. Naznačil také, že ta argumentace hejtmanů, kteří říkají, nemůžeme vyhlásit stav nebezpečí, protože by na nás dopadly ty náhrady škod a kompenzace, na které my nemáme v rozpočtu peníze, tak on říkal, no jo, to sice je pravda, ale odpovědnost za to nese stát a kraje jsou pouze výplatní místo, takhle to, takhle to říkal. A má pravdu. Hejtmané se trošičku zalekli souboje s vládou o peníze. Já nevím, jestli se zalekli definitivně, nebo dali ještě nějaký čas, dodatečný čas těch 14 dnů Andreji Babišovi, aby nějakým způsobem zareagoval a snažil se dohodnout s Poslaneckou sněmovnou, nebo s nimi, takhle, možná, že se nemýlili. Možná, že se Andrej Babiš, obrazně řečeno, chytí za nos, vyjde jim vstříc a bude se snažit s nima dohodnout, ale takhle, po zkušenostech s Andrejem Babišem bych na to moc nespoléhal, aby za 14 dnů hejtmané a primátor hlavního města trošičku neplakali nad rozlitým mlékem a nekonstatovali, no jo, Andrej Babiš nějak nesplnil to, co nám slíbil, ale možná maluju čerta na zeď, možná to bylo moudré a prozíravé rozhodnutí, to teď opravdu nevím, já bych jenom nechtěl, abysme tady za 14 dní stáli a já jsem říkal, já jsem vám to říkal. Tak. A já jsem rád, že primátor hlavního města je takový, jaký je. A těším se, doufám, že to pozvání nepřijal naposledy.