Je to souběh několika věcí, které rychlost povolovacích řízení ovlivňují, ale mám pocit, že děláme spoustu kroků, které stav zlepší. Zachránili jsme Pražské stavební předpisy, pokračujeme v přípravě Metropolitního plánu, který jsme teď v předstihu zveřejnili, a v březnu můžeme začít s jeho projednáváním, říká pražská primátorka.

Je vám vyčítáno, že se nepohnulo s okruhem, nepostavil se ani metr metra D, proč tomu tak je?

Nevšimla jsem si, že by nám někdo vyčítal, že bychom nezačali stavět metro D, naopak jsme první Rada, která celý projekt začala posouvat kupředu. V minulosti nejenže se pozemky nevykupovaly, ale některé důležité dokonce prodávaly. My pozemky vykupujeme, jde to pomalu, ale jde to. Schválili jsme variantu, kterou budeme realizovat, a už příští rok začneme s geologickým průzkumem. Pokud jde o Pražský okruh, respektive jeho dostavbu, tak přestože je investorem stát, nikoliv město, děláme maximum, aby se s ní začalo co nejdříve. Město rozhodně nic nebrzdí, naopak i díky nám se podařilo získat kladný posudek vlivu na životní prostředí a stavět se začne už v roce 2020. Městský okruh jsme také posunuli a schválili jsme jeho pokračování. Byl to boj, protože musíme fungovat v nějaké koalici, ale podařilo se. Teď je potřeba dál makat a všechny projekty posouvat kupředu.

Jaké řešení vidíte ve sporech mezi klasickou taxislužbou a alternativním Uberem? Zasáhnete tvrději vůči taxikářům, pokud znovu budou pomalou jízdou či jinak protestovat v ulicích metropole a omezovat tak provoz, Pražany i turisty? Pokud ano, jak?

Já hlavně věřím, že k ničemu takovému už nedojde, protože ta blokáda neprospěla vůbec nikomu, ale ze všeho nejvíc poškodila právě taxikáře. Město dělá to, co dělat může. Intenzivně kontroluje jak běžné taxikáře, tak řidiče využívající Uber. Od začátku října nám novela zákona dala nové možnosti a ty využíváme. Dokud nebude jiná legislativa, tak Uber je pro nás taxislužba jako jakákoliv jiná a musí pro ni platit stejná pravidla. Pokud se někdo rozhodne vydírat Prahu tak, jako to udělala ta skupina taxikářů, nemůže očekávat, že s nimi sedneme k jednomu stolu. Po celou dobu mluvíme s těmi, kteří Prahu neblokovali, a teď připravujeme velké jednání, na které chceme pozvat dotčená ministerstva, zástupce Úřadu vlády, ale i zástupce dispečinků a digitálních platforem. Chceme hledat takové řešení, které nebude diskriminační pro žádnou skupinu, ale přitom bude odpovídat tomu, že žijeme v 21. století.

Jaké řešení vidíte jako ideální v případě sdíleného krátkodobého ubytování, Airbnb?

Samozřejmě vytvořením legislativy, která celou problematiku nových služeb nějakým způsobem uchopí. Ta musí hlavně definovat, co je a co není sdílená ekonomika, protože já mám za to, že spousta nových digitálních služeb o sobě tvrdí, že jsou sdílenou ekonomikou, ale realita je jiná. Konkrétně s Airbnb ale jednáme, chceme je přimět k tomu, aby se zasadili o důsledné vybírání místních a lázeňských poplatků, což by podle mne mělo být i v jejich zájmu.

Co vedení Prahy do konce volebního období stihne?

Chci, abychom stihli zrekonstruovat dolní část Václavského náměstí. To je věc, která od roku 2005 v podstatě stála a my ji konečně zrealizujeme. Získali jsme územní rozhodnutí a do konce roku chceme požádat o stavební povolení. Podobný příběh je se Šlechtovou restaurací, její rekonstrukce byla také léta slibována a dnes již probíhá. Pak je to obnova Výstaviště, kde by v příštím roce mělo být hotovo několik viditelných věcí, a také rekonstrukce náplavek. Je toho poměrně dost, ale hlavně také musíme dál posouvat všechny velké projekty – vnější i vnitřní městský okruh, metro D nebo Radlickou radiálu.