Moderátor: Spodní část Václavského náměstí v centru hlavního města se po letech dočká rekonstrukce. Změny této části náměstí by měli uvítat především chodci. Díky úpravám získají více prostoru. Méně místa budou mít naopak automobily, které se při vjezdu do té dolní části Václavského náměstí nově neobejdou bez povolení. Přípravné práce mají začít příští týden. Na podrobnosti se zeptáme pražské primátorky Adriany Krnáčové z hnutí ANO. – Více prostoru pro chodce, pítka, základna pro umisťování vánočního stromku... Toto jsou spíše, řekl bych, kosmetické věci. Jaké jsou další – a ty podstatné – úpravy této části Václavského náměstí?

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Důležité je, že po 15 letech se nám konečně povedlo získat pravomocné stavební povolení. Ono to nebylo úplně jednoduché, protože samozřejmě je potřebné získat souhlas všech dotčených orgánů, což se za 15 let nějakým způsobem nedařilo. Ale kromě těch pítek a toho většího prostoru pro chodce tam bude vysazeno další stromořadí, bude vydlážděna celá ta plocha do určité nivelety, tak aby tam opravdu celý ten prostor sloužil v podstatě občanům, aby tam bylo možné rozestavět, dejme tomu, stolky s židličkami, aby ten prostor skutečně sloužil tomu kulturně-společenskému účelu, tak jak to bylo v minulosti.

Moderátor: Součástí úprav mají být také nájezdové rampy do podzemních garáží, které třeba kritizoval památkový ústav. Domníváte se, že to nešlo vyřešit jinak?

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Bohužel to nešlo vyřešit jinak, a to z toho důvodu, že v okolí těch ulic bychom museli úplně předělat provoz, což by trvalo několik let, a myslím si, že by z toho Pražané nebyli úplně šťastni. Nicméně takové nájezdové rampy můžete najít např. v centru jak ve Vídni, tak v Paříži a v podstatě to vůbec nevadí. Důležité bude, jakým způsobem bude upravena doprava, a to se budeme snažit, aby byla co nejméně rušivá.

Moderátor: Paní primátorko, proč se řeší a upravuje pouze spodní část Václavského náměstí v Praze? Nemělo by se rekonstruovat komplexně, jako celek?

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Víte, pane redaktore, spodní část trvala 15 let. Kdybychom zahrnuli do toho i vrchní část najednou, tak je to dalších 15 let (podle toho, jakou mám zkušenost ohledně vyjednávání stavebního povolení za posledního 3,5 roku). Projekt je samozřejmě udělán pro celé Václavské náměstí, nicméně musíme vyřešit v první řadě, jakým způsobem a kudy půjde tramvaj – to je taky v diskuzi s Prahou 1, a v podstatě s dotčenými orgány. Jakmile toto bude vyřešeno, tak myslím, že můžeme zahájit i proces vyjednávání územního rozhodnutí a stavebního povolení právě pro tu vrchní část.

Moderátor: Vy jste několikrát zmínila číslo 15 let – že to trvalo. Proč? Kdo tady nejvíc brání obnově Václavského náměstí, jehož vzhled je dlouhodobě kritizován především obyvateli Prahy?

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Víte, já nechci jít do detailů, ale samozřejmě jsou některé síly, které si v podstatě vůbec nepřejí, aby Václavské náměstí bylo zase opět krásné, a jsou samozřejmě i někteří památkáři, kteří si myslí, že bychom měli zakonzervovat město v současném stavu a vůbec ho nerozvíjet. Tohle jsou, myslím si, hlavní příčiny, proč se 15 let na Václavském náměstí nic nestalo a bylo neustále kritizováno. Mně to bylo strašně líto, protože když jsem přišla do této funkce, tak jsem slíbila, že určitě něco podnikneme na Václavském náměstí a že minimálně spodní část začneme rekonstruovat. A ten slib plním, ačkoliv to bylo ukrutně náročné. A musím říct, že v celém svém životě jsem nezažila tolik překážek, které byly uměle kladené právě do celého tohoto procesu – do toho, aby se začalo rekonstruovat Václavské náměstí.

Moderátor: Vy jste zmínila nějaké temné síly. Kdo si tedy nepřeje rekonstrukci Václavského náměstí? Je to soukromý kapitál? Jsou to investoři? To, že památkáři mají nějaké nároky, je pochopitelné.

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: To je pochopitelné, ale v určitém okamžiku musejí pochopit, že někdy není jinak možné udělat tu rekonstrukci tak, jak je navržena a jak je schválena všemi ostatními dotčenými orgány. A to považuju za tvrdohlavost a neústupnost a myslím si, že je to škoda pro Prahu. Soukromý kapitál to určitě nebyl.

Moderátor: Za to zpoždění rekonstrukce tedy může památková péče?

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ano, zejména památková péče.