Luboš Xaver Veselý, moderátor: Na Frekvenci 1 začíná Pressklub, tedy otevřená linka Frekvence 1, a vy už dobře víte, co to znamená. Budou se ptát naši posluchači na č. 257 400 999. Ptát se můžete našeho dnešního hosta, kterým není nikdo jiný než primátorkahlavního města Prahy paní Adriana Krnáčová. Vidím, že jste v dobré náladě, paní primátorko... Znamená to, že jste ochotna odpovědět na jakoukoliv otázku posluchačů?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Přesně tak.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Co tedy zaujalo mě, než se začneme ptát: Vy jste pro úterní E15 řekla takovou hezkou větu: ‚Jsem pro, aby se postavil nový Libeňský most, eventuálně replika stávajícího‘. To znamená, že by to byla kopie?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Tak nějak.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: A to jde?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Jde.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Máme na to peníze?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Máme.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Kolik by to stálo?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Do dvou miliard.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: To není zas tolik...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Myslím si, že to bude i méně. Já to odhaduji, ale myslím si, že to bude kolem 1,3 miliard (se vším všudy).

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Máte někdy z těch mostů ‚špatné spaní‘, zejména po tom příběhu s trojským mostem?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: To byla samozřejmě velice nepříjemná událost, ale když vám tři týdny předtím odborná firma řekne, že je všechno v pořádku a že to můžete dál provozovat a nedoporučují to uzavřít, tak je to pak velké – nemilé – překvapení... Pravdou ale je, že máme tu situaci zmapovánu, a doufám, že se nic horšího nestane. Ale že bych měla dobré spaní, to se nedá říct.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Já teď zopakuji telefonní číslo – 257 400 999. Volejte sem k nám na Frekvenci 1 a ptejte se Adriany Krnáčové na cokoliv. Dobrý podvečer, Frekvence 1. Slyšíme vás...

Posluchač Frekvence 1: Dobrý podvečer, chci se paní primátorky zeptat, jak to vypadá s tou trasou metra D...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: S trasou D je to v přípravě. V letošním roce se začne s geologickým průzkumem, pak se musíme rozhodnout, zda včera diskutovaný společný podnik založíme nebo nikoliv anebo budeme pokračovat v tom zdlouhavém procesu výkupu pozemků, který se nám nedaří. Včera jsme na zastupitelstvu vzali na vědomí ten formát PPP, to znamená spolupráce se soukromým sektorem, a teď to záleží na radě, zda to schválí nebo ne.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: A ono se pro metro taky musí vykupovat spousta pozemků? Vždyť to jde v podzemí, ne?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ale musíte vybudovat výstupy z toho metra...

Luboš Xaver Veselý, moderátor: A kdy je naděje, že by to fungovalo?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Kdyby se nám povedlo založit ten společný podnik, tak do osmi let bychom byli schopni vybudovat tunel a metro by mělo jezdit až do Písnice.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Paní primátorko, vy tedy určitě teď počítáte s tím, že končí volební období, ta vaše působnost, protože budou volby... Co je to nejpodstatnější, z čeho máte radost? Co se vám opravdu povedlo?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Opravdu velkou radost mám z toho, že se nám povedlo ukončit projekt, který se jmenoval Opencard a který město stál 1,7 miliardy.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: A to je tedy to nejdůležitější?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ano. A co se týká dalších smluv, u nichž jsem měla záměr, že s nimi skoncuji, je např. nevýhodný pronájem Škodova paláce. Dále jsme měli v plánu zrekonstruovat Václavské náměstí, což se nám snad do konce roku povede. Opravujeme Šlechtovku, kupujeme 49 % vody...

Luboš Xaver Veselý, moderátor: To jsou ty radosti?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ano, samozřejmě. A je jich hromada dalších...

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Ptejte se primátorky Prahy. Dobrý den, kdo je tam?

Posluchač Frekvence 1: Dobrý den, u telefonu Irena. Já jsem chtěla projevit sympatie s paní primátorkou a chtěla jsem jí říct, že mě taky bavila na základní a střední škole fyzika a chemie... Je mi tím velice sympatická. Otázka: Víte něco o Boromejkách v Petříně?

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Boromejky, to jsou řadové sestry?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ano, řadové sestry, které provozují nemocnici. My je podporujeme, jak můžeme; nemůžeme přímo podporovat nemocnici, kterou nezřizujeme, ale snažíme se materiálně pomoci a v loňském roce jsme tam zřídili výjezdovou stanici pro naši záchranku. Spolupráce s nimi je velice dobrá.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: 257 400 999. Primátorka je vaše – ptejte se.

Posluchač Frekvence 1: Dobrý den, tady Jarda. Já bych se chtěl zeptat, kdo tady rozhoduje o výstavbě sídlišť a baráků atd., protože kapacitně silnice nestačí, a jenom se staví... Stačí se podívat za polikliniku na Proseku nebo podobně. To jsou nehorázná sídliště, kde se nacpe spousta lidí, a přitom pro naše lidi nejsou byty, jsou tady ubytovaní akorát samí cizinci... Můžete mi vysvětlit, kdo to tady plánuje? A po těch silnicích se vám prohánějí auťáky, čtyřnápravové, padesátitunové, a pak se divíte, že máte silnice věčně rozbité...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Máme stavební zákon, který nějakým způsobem rámuje rozhodování o tom území, máme 22 městských částí, které mají stavební úřady, každá městská část má politickou reprezentaci a může se rozhodnout, co na tom území chce stavět. Myslím si, že se odkazujete na paneláky, které se postavily v minulosti. Pochopitelně ta cestní síť je potřebná. V okamžiku, kdy se něco staví nebo připravuje, tak je důležité myslet na to, že je potřebné postavit tam i silnici. To je úplně jasné. A co se týká těch těžkých aut, některá z nich porušují pravidla, takže vjíždějí tam, kam nemají, nicméně zatím nemůžeme jít proti zákonu a v podstatě nepouštět auta tam, kde to zákon povoluje. Nicméně je to problém, snažíme se omezit vjezd do Prahy autům, které mají určitou tonáž, ale nepotkalo se to s úspěchem, lépe řečeno, protestovaly proti tomu jak STČ (Středočeský kraj), tak celá vláda.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Dobrý den. Ptejte se pražské primátorky, tady je Frekvence 1.

Posluchač Frekvence 1: Dobrý večer, tady Michal. Já bych se chtěl zeptat, jestli je něco nového ohledně ‚války‘ taxikářů s Uberem, resp. co se teď bude dít nového? Máme očekávat další protesty ze strany taxikářů?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Předminulý týden jsme měli setkání s představiteli Uberu, s panem premiérem v demisi a s panem ministrem dopravy na Úřadu vlády a tam jsme se domluvili na dvou věcech: Jedna věc je, že zástupci Uberu řekli, že budou respektovat naše zákony, jinými slovy, že o tom podepíší s vládou a s městem nějaké memorandum, a současně slíbili ministryni financí, že s ní podepíší smlouvu o tom, že si budou vyměňovat daňová data a že přistoupí na EET. To znamená, že kontrola tam bude větší. Právě dnes jsme odeslali připomínkované memorandum a já doufám, že zástupci Uberu splní slib a získají licence pro své řidiče.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Tedy podtrženo, sečteno – Uber bude v Praze, ale za jiných okolností...?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ano, když bude respektovat zákon, jako ho k tomu přinutily i jiné země. V opačném případě ho zrušili např. v Německu nebo v Londýně. A zda očekáváme další protesty taxikářů? Nejsou vyloučeny, protože racionální argumenty na tyto lidi bohužel neplatí.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Ptali jsme se vás, paní primátorko, z čeho máte největší radost za dobu vašeho působení... Co je naopak pro vás tím křížem, který si nesete? Co vám radost nedělá? Kvůli čemu špatně spíte?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Já mám celkem dobré spaní, musím říct, ale mám hromadu starostí, a to kvůli tomu, jak pomalu se staví byty pro lidi (jak už tady zmínil jeden z posluchačů). Rádi bychom celou tu výstavbu bytů urychlili, protože v současné době čeká asi 40 tisíc bytů na to, aby bylo postaveno, ale bohužel máme takový stavební zákon, který tomu není moc nakloněn.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: A co se týká oprav, např. Vinohradské třídy, resp. něčeho, co by mohlo opravdu zablokovat na nějakou chvíli dopravu v Praze, je něco takového, co vás tíží?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Někdy se to opravit musí, bez ohledu na to, zda je to volební rok nebo ne. Já se za to omlouvám, ale máme na to prostředky a stavební povolení a občané Prahy určitě čekají na to, že se opraví ulice, které jsou ve špatném stavu a neposkytují tam ani žádný komfort pro lidi, kteří tam bydlí nebo projíždějí. Vinohradská třída je jednou z těch dlouhých tříd, vlastně jednou z nejdelších tříd (ne-li nejdelších tříd v Praze), a my se budeme snažit opravy koordinovat tak, aby nedošlo k zablokování Prahy, jak tomu bylo asi dva/tři dny v případě Žižkova.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Jak mluvíte o těch bytech, tak vy jste v rozhovoru v E15 říkala ‚stavěla bych, až bych brečela‘...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ano. Určitě.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Koho máme na lince? Tady je Frekvence 1.

Posluchač Frekvence 1: Dobrý večer, Jirka u telefonu. Já bych měl asi dva dotazy na paní primátorku: Jak je to s případným dokončením obchvatu na Suchdole v Praze? Druhá otázka – jak je to s případným prodloužením tramvajové linky z Podbaby na Suchdol?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Odpovídám na první dotaz: Tam to bude trošku problematické. Když se podívám na celý okruh, tak rozdělujeme ty dva problematické úseky na 511 kolem Běchovic, to je spojnice brněnské a královéhradecké, kde jsme na dobré cestě, aby kamiony nemusely vjíždět do Spořilova.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Co to znamená ‚na dobré cestě‘?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) má platnou EIU a připravuje dokumentaci k územnímu rozhodnutí, kterou by měli mít hotovu v nejbližších dnech (jestli už není hotová) a měli by ji podat. To znamená, že jakmile získá ŘSD rozhodnutí o umístění stavby, tak mohou jít dál, a to pro stavební povolení.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: A odpověď na druhou otázku...?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Tam je větší problém, protože právě Suchdol a Lysolaje okolí té některé městské části dokonce žalovaly město, že s tím nesouhlasí, byť soud potvrdil ZÚR (zásady územního rozvoje) a koridor, který je platný pro ten okruh. Takže tam máme bohužel tento problém. Doufám, že se starostové umoudří a budou spolupracovat, nicméně vyžádá si to ještě celkem velkou diskuzi... Ale já jsem pozitivní, protože ten okruh musí být dostavěn. Připomínám, že to není stavba města, ale je to stavba státní, a my poskytujeme maximální součinnost, aby se to co nejrychleji postavilo.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Prosím, ptejte se primátorky Prahy na telefonním čísle 257 400 999. Teď ještě jedna věc – ten váš citát ‚zpovykaní Pražané’ z předminulého týdne. Myslím si, že každý z nás, kdo jezdí někdy po velkých městech (New York, Los Angeles, Toronto atd.), teprve pozná, co jsou to dopravní zácpy... V tomto bych vás zcela výjimečně obhájil, protože v tomto zpovykaní jsme – Prahou se jezdí podle mě dobře. Takže měla jste pravdu, ale přesto se ptám: Mrzí vás, že jste to řekla takto?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: No, mrzí mě to, samozřejmě. Hlavně mě mrzí to vytržení z kontextu, to, co z toho udělal editor. Já jsem řekla, že jsme zpovykaní městskou hromadnou dopravou, kterou máme pátou nejlepší na světě. A to je pravda. Každý cizinec, který sem přijde, každý velvyslanec, s nímž se potkám, každý zahraniční manažer, který tady dlouho žije s dětmi, jsou nadšeni právě z městské hromadné dopravy, a když říkají ‚ježišmarja, kdybychom tak my měli něco takového‘... Já jsem také nervózní, když spoj přijede o minutu nebo o tři minuty později, kde to je, protože ta MHD je tak přesná, že si podle toho můžete řídit hodinky. A právě proto, že když toto funguje, tak si neumíme představit, že něco jiného naopak v té dopravě nefunguje a jsme naštvaní. Takže jsme vlastně zpovykaní tou městskou hromadnou dopravou. A to byla ta ústřední myšlenka. Jenomže to bylo vytrženo z kontextu a vypadalo to tak, jako kdybych já lidem nadávala... Považuji to za naprosto nefér.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Když jsem jel v dopravní zácpě v LA, několikrát jsem si říkal ‚kéž bych stál v zácpě u muzea‘...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: To nemusíte ani jezdit do LA; stačí, když přijedete do Frankfurtu... Když stojí dálnice, tak je to horor.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Dobrý den, tady je Frekvence 1, ptejte se...

Posluchač Frekvence 1: Dobrý den, tady Olda z Prahy. Prosím vás pěkně, paní primátorko, jak mluvíte ohledně bytů, tak v Praze 9, na Černém Mostě, ve Smíchově, ulici, tam máte několik volných bytů, už přes deset let, ale nikdo to neobývá...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Já se omlouvám, ale...

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Trošku se nám přerušilo spojení. Pán mluvil o volných bytech a jmenoval nějakou konkrétní lokalitu, kde ‚máte byty‘ (má asi informaci, že se jedná o byty města) s tím, že je jich několik volných. Co na to říkáte?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: To bych musela vědět, o jaké byty se jedná – jsem konfrontována otázkou, na kterou teď neumím odpovědět. Ale když se řekne ‚byty města‘, neznamená to úplně byty magistrátu, může se jednat o byty městské části.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: A jsou takové byty v Praze, paní primátorko, které patří městským částem a jsou volné?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ano, samozřejmě. Já nevím, zda jsou volné – nemám momentálně k dispozici patřičná data. Ale to, že existují byty, které patří magistrátu anebo městským částem, je pravda, máme jich po Praze asi pět tisíc.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Ptejte se Adriany Krnáčové na Frekvenci 1. Dobrý den.

Posluchač Frekvence 1: Dobrý den, tady Láďa. Mě zaujala odpověď paní Krnáčové na otázku ohledně jednání s Uberem. Je třeba při takovém jednání podepisovat nějaké memorandum? Vy jste politička a taky výkonný úředník. Neexistují zákony, podle kterých by se toto dalo řešit, a ne se spoléhat na nějaká jejich slova? Buď zákony dodržují, nebo ne...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Nejsem výkonný úředník, jsem volený zástupce, resp. veřejný činitel (ale volený). Ale ano, máte pravdu – já si taky myslím, že když tady máme zákony, celkem jasně vymezující, kdo může být dopravce a jaké musí splňovat pro to podmínky, tak by se toho měl držet. A to je ‚jádro pudla‘. Čtyři roky tady působí nějaká společnost, která si je velice dobře vědoma toho, jaké zákony v ČR jsou, ale nedodržuje je. Ono to došlo až tak daleko, že jsme je vyzvali k jednání, ale nestačilo to, tak se musel vyzvat i pan premiér – chtěl vědět, co se děje, a jak je možné, že tady tak strašně dlouho stávkují taxikáři. A když jsme mu to vysvětlili, tak si je pozval na jednání na Úřad vlády, na kterém jsem byla přítomna, a právě na tom jednání vzniklo to memorandum.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Ale tady občan se ptá, k čemu jsou nějaká memoranda, když je tady jasný zákon, podle kterého se dá rozhodnout, a proč je tedy zapotřebí nějaké jednání...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Protože ta služba je oblíbená a lidé by do určité míry těžko nesli, když bychom tu službu nějakým způsobem zakázali, ačkoliv není povolena, resp. řešíme svízelnou situaci. Uber operuje v prostoru, který nedodržuje zákony, nemáme žádný ‚vypínač‘ (červené tlačítko na vypnutí) toho Uberu, protože to neexistuje, a současně tady jsou taxikáři, kteří si, ačkoliv nešťastně, ale přesto oprávněně, stěžují, že nemají rovné podmínky k podnikání. Ono to došlo až tak daleko, že se o to začala zajímat vláda, a pan premiér si je pozval na jednání... Ano, já souhlasím s tím, že nedodržují zákony, resp. ignorují je čtyři roky, a není to správné.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Primátorka Prahy je připravena odpovídat. Dobrý den, kdo je tam?

Posluchač Frekvence 1: Dobrý den, tady Ondra z Holešoviček. Já bydlím v ulici, kde projíždí ve všední dny téměř sto tisíc aut, a zajímalo by mě, co se s tím konkrétně bude dít? Ze strany pana Dolínka jsme slyšeli pouze nějaké výmluvy... Mně je 30 let a mám obavu, že se nedožiju dokončení toho obchvatu. Zajímalo by mě, co se v této době stane, aby se tady vylepšila kvalita našich životů? Přijde mi neuvěřitelné, že musíme trpět za to, že někdo bydlí mimo Prahu a každý den potřebuje dojíždět do toho města.

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Já vás chápu. Jsou dvě možnosti. Buď to podtunelovat, nebo to zakrýt. Teď se jedná o to, co je výhodnější a co je cenově přijatelnější pro to město. Druhá věc je, že jsme zjistili, že to podtunelování, které bylo nakresleno, není úplně ideální, protože je to vedle řeky a skály, a asi by to neposkytlo ten kýžený efekt... Ale myslíme na to. Není to tak, že bychom se vymlouvali, to vůbec ne, ale jsou věci, které jsou někdy obtížnější k řešení. Já se omlouvám... Já jsem v Holešovičkách bydlela také a vím, jaká je situace (že je velmi nepříjemná).

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Ale tam není zbytí, kam byste poslala ty auta... (?)

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Není. Právě říkám, že buďto zakryjeme nějakým způsobem tu stávající silnici, nebo to budeme řešit nějakým podtunelováním. Momentálně na to není jednotný názor, ale budu se tomu věnovat. Slibuji.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Posloucháte Pressklub Frekvence 1 a naším hostem je primátorka hlavního města Prahy paní Adriana Krnáčová. Je připravena odpovídat právě teď...

Posluchač Frekvence 1: Paní primátorko, jak vás tak poslouchám, neuvažujete, že byste odstoupila? Protože na to opravdu nemáte...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Neuvažuji o tom.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Máte to někdy těžké, odpovídat na otázky... Ale to, co před chvílí nakousl posluchač, bychom mohli dorazit. Myslíte si, že nastane doba, kdy bude nějakým způsobem omezen vjezd aut do centra Prahy?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Určitě nastane.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Jak je to daleko?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Já si myslím, že to souvisí s celkovým řešením emisí, emisních zón, možná s celkovou expanzí elektromobilů, nabíjecích stanic... Budeme muset přistoupit k určitému omezení, když těch aut, které znečišťují to město, bude více...

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Který z těch způsobů je na spadnutí? Sudá, lichá?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: To nevím. Dnes paní radní Plamínková avizovala, že dopracovala návrh té regulace... Nevím, co v tom je, ale nejsem schopna si představit, že by to někdo hlídal a jak by to hlídal...

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Frekvence 1, dobrý den. Ptejte si primátorky Prahy.

Posluchač Frekvence 1: Dobrý večer, tady Jan Boháč. Chtěl bych se zeptat na severní okruh Prahy. Před chvíli jste řešili situaci v Holešovičkách, ale tam podle mě úplně chybí integrální součást, a to je spojení D8 s letištěm... Kdy to bude na pořadu dne...?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Myslím, že už jsem na to jednou odpovídala, ale odpovím ještě jednou: Já jsem si vynutila ještě od pana bývalého premiéra Sobotky, abychom zřídili komisi právě na dokončení okruhu – jak severní části, tak části kolem Běchovic, té 511. U té 511 jsme už celkem daleko, respektive Ředitelství silnic a dálnic. Ale u té severní části máme velký odpor lokálních politiků a ten musíme přelomit. Je to naprosto potřebné, já si to uvědomuji, nicméně pokud si starostové budou dělat politickou kariéru tím, aby bojovali proti okruhu, který je potřebný pro město, tak to bude velice obtížné.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Vypadá to na poslední posluchačský dotaz. Dobrý den, ptejte se.

Posluchač Frekvence 1: Dobrý den, tady posluchač Petr z Prahy. Já mám možná trochu filozofickou otázku na paní primátorku: Ona mluvila o tom Uberu a o tom červeném tlačítku, které není na vypnutí Uberu, ale zároveň přiznala jedním dechem, že Uber postupuje protiprávně...

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ano.

Posluchač Frekvence 1: Musím podotknout, že jsem nekuřák, takže bych se měl radovat z toho, že kuřáci stojí před hospodami jako za trest... Neraduji se z toho, protože do hospody patří i ta cigareta, tam, kde to má být, a patří tam i to pivo bez účtenky, ale to nechme... Chci se zeptat, je to návod pro lidi, aby začali porušovat zákony, tak jako Uber, a masivně začali kouřit v hospodách a hospodští by nevydávali stvrzenky, protože neexistuje červené tlačítko, kterým by se to vypnulo...?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Já si myslím, že každý občan by si měl uvědomit, že existují zákony, které by měl a musí dodržovat, protože jinak by nastala anarchie a chaos. Myslím si, že pro každého občana je důležité mít tu právní jistotu, ale toto je společnost, která není v České republice registrována, takže já je nepovažuji za český subjekt, a tudíž operují na našem území bohužel bez licence. Takže z toho důvodu si myslím, že je nemůžeme vypnout, nemůžeme jim vzít tu licenci. Je to velice obtížné. Co se týče kouření, myslím si, že je to úplně jiná situace.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Jaká je to situace? Vidíte ráda ty kuřáky před restauracemi stát a hulit?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Já jsem nekuřák.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: To se dá lehce změnit.

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: To se nedá změnit, já kouřit nikdy nebudu. Ale chápu kuřáky, pro které je to nepříjemné. Možná by určité zmírnění bylo na místě, že by se vytvořil určitý prostor pro kuřáky v rámci té hospody.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Je vám to nepříjemné na ulicích před těmi hospodami?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ani ne.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: Máme pátek. Máme pátek podvečer – jaký ještě máte program?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Ještě mám jednu pracovní schůzku.

Luboš Xaver Veselý, moderátor: A o víkendu?

Adriana Krnáčováprimátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: O víkendu mám 2 pracovní schůzky, potkám se se seniory, pak bych ráda šla do divadla, a ještě se věnovala sportu...