Moderátor:

Neměl jsem žádná očekávání v tom, jak dlouho budou ve vazbě. Tak na dnešní propuštění Petra Hlubučka reagoval pražský radní Adam Zábranský. Opoziční zastupitel Ondřej Prokop pak doufá, že bývalý náměstek pražského primátora, který se údajně chystá na zasedání pražského zastupitelstva, bude schopen dodat svou verzi celé kauzy.

Ondřej Prokop, zastupitel hl. m. Prahy (ANO):

Pokud se nemýlím, tak on je stále zastupitel. Nerezignoval. Takže jeho povinností by mělo být na to zastupitelstvo přijít. A já bych si rád poslechl jeho verzi příběhu, kterou jsme doteďka neslyšeli. Protože jsme tady slyšeli spoustu podivných různých příběhů od pana Čižinského, dalších aktérů, tak já si myslím, že by si to zasloužilo vysvětlení přímo od něj.

Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost (Piráti):

Já jsem zvědav, jestli přijde. A jako jestli něco bude chtít říct, tak bude moct, protože je zastupitel. Vůbec nevím, co od toho čekat, ale rozhodně nemám obavy.

Tomáš Portlík, zastupitel hl. m. Prahy (ODS):

Pan Hlubuček by nám měl objasnit roli tady pana Adama Scheinherra, roli pana Čižinského. Protože to jsou jména, která vlastně v těch kauzách nových Holešovic figurují. A já si myslím, že tohleto Petr Hlubuček bez ohledu na to, jak toto dopadne, veřejnosti zkrátka dluží.

Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):

Bylo to asi osm dní poté, co jsem podal trestní oznámení v roce 2020. A Petr Hlubuček je stále zastupitelem, takže může přijít. Součástí koalice už není. Je nezařazený. A pokud přijde, tak jsem zvědavej, co nám vysvětlí. Spíše jestli přijde, tak bych očekával spíše nějaký herecký výkon, nikoliv nějaké rozuzlení kauzy.

Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora, zastupitel hl. m. Prahy (nestr. za STAN):

Já hlavně věřím tomu, že soud jako řádně rozhodne a dá spravedlivé tresty že celá ta kauza bude řádně vyšetřena. Protože kauza Petra Hlubučka poškodila práci mnoha lidí a je to vážná věc.

Ondřej Prokop, zastupitel hl. m. Prahy (ANO):

Nechci tady komentovat to, co dělají orgány v trestném řízení. Předpokládám, že pokud mají dojem, že pominuly důvody pro vazební stíhání, tak asi k tomu mají důvody. Nicméně já bych chtěl říct, že to určitě neznamená nic o tom, jestli je vinný nebo nevinný. To samozřejmě bude předmětem nějakého asi soudního řízení. A je potřeba teďka se na to koukat tak, že to, že ho propustili z vazby, neznamená, že je nevinný.

Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost (Piráti):

Já jsem neměl žádná očekávání v tom, jak dlouho budou ve vazbě. Ale je pravda to, že jsou dále stíháni na svobodě, tak doufám, že to policie co nejdříve došetří, aby to ve výsledku mohl co nejdříve rozhodnout soud a nebylo to jednou z těch kauz, které známe z těch politických, které se vlečou a vlečou, až jsou z toho všichni jenom znechuceni, že nejsou dotaženy do konce. Já doufám, že tato kauza bude dotažena do konce a soudy rozhodnou v dohledné době, abychom se dozvěděli, kdo co udělal.

Tomáš Portlík, zastupitel hl. m. Prahy (ODS):

To, že je na svobodě, nic nesvědčí o jeho vině nebo nevině, že to má rozhodnout státní zástupce. Co mě ale překvapuje, že vlastně tady Adam Scheinherr tvrdí, že to bylo na základě jeho trestního oznámení. Já tvrdím, není to pravda, protože ta kauza Dozimetr, tak jak jsme slyšeli z médií, tak začala v roce 2019. Pan státní zástupce Borgula se vyjádřil v tom slova smyslu, že Adam Scheinherr s policií nespolupracoval, že žádné úkoly od policie nedostal. Ale myslím si, že pan Scheinherr tady může ve studiu dotaz, aby nám na toto odpověděl. A věc číslo tři. Vlastně podával ho údajně na pana Augustina v souvislosti s novými Holešovicemi. Ale pravda je taková, že prostě o rok a půl později potom, co ho podal, jmenoval a souhlasil s jmenováním pana Augustina právě do těch nových Holešovic, které jsou předmětem jedné z těch věcí kauzy Dozimetr. Čili v tom já vidím skutečně problém.

Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):

Když se podíváte do protokolu o oznámení o zahájení trestního řízení, tak vlastně je tam jasně napsáno, že já jsem podával trestní oznámení 27. 4. 2020. O 7 dní později policie začala vyšetřovat novou větev v této kauze, a to větev korupční. Začal to vyšetřovat NCOZ, odbor korupce. A to přesně v té věci ohledně vydírání v rámci projektu Nádraží Holešovice, které se mělo údajně uskutečnit v rámci akcí pana Augustina. Takže máte to černé na bílém.

Moderátor:

Pane Prokope.

Ondřej Prokop, zastupitel hl. m. Prahy (ANO):

Tak pan státní zástupce Borgula jasně dementoval to, co pan Scheinherr říká. Je to na divácích, jestli budou věřit státnímu zástupci nebo panu Scheinherrovi.

Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):

To není pravda. Státní zástupce potvrdil, že jsem podával trestní oznámení a potvrdí vám, že i následující dva roky jsem jim podával další podklady a materiály a informace. Můžete se jich dotázat.

Tomáš Portlík, zastupitel hl. m. Prahy (ODS):

On nikdo nezpochybňuje, že jste podával trestní oznámení. To, co my zpochybňujem, že policie začala vyšetřovat nové Holešovice už dříve a že to trestní oznámení, jak vy tvrdíte, nevedlo k tomu, že se spustilo vyšetřování, protože to vyšetřování začalo, pane Scheinherre, daleko dříve. Čili to je to, kdy mystifikujete veřejnost.

Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):

Pokud si přečtete ten protokol, tak je tam jasný, že 5. 5. 2020 policie, NCOZ, odbor korupce začíná vyšetřovat teprve tuto větev ohledně vydírání v rámci Nádraží Holešovice. To je černé na bílém. To nemůžete rozporovat.

Tomáš Portlík, zastupitel hl. m. Prahy (ODS):

Ne. Ale nové Holešovice se začaly vyšetřovat už dříve.