Moderátorka:

Ceny bytů za posledních pár let rapidně vzrostly. I proto se luxus vlastního bydlení zejména pro mladší generace zdá nedosažitelný. O tom, jak se to dá řešit, nebo jestli vlastní bydlení zůstává prioritou Čechů, se v pořadu Jak volí vaše peněženka bavili pražský zastupitel Adam Zábranský a také předseda strany Svobodní Libor Vondráček.

 

Adam Zábranský, zastupitel hl. m. Prahy (Piráti):

Určitě chceme, aby se stavělo více bytů, a to jak aby stavěl soukromý sektor, tak aby stavěly obce. Klidně pak rozvedu, jak to chceme dosáhnout. Druhou takovou oblastí je rozvoj regionů, protože vlastně celý proces urbanizace, který sám o sobě není nijak škodlivý a rozhodně no nelze zvrátit, tak určitě vyvíjí tlak na ty velká města a my chceme, aby vláda více podporovala ty regiony, aby ne všichni nutně se chtěli stěhovat do Prahy. A třetí takovou oblast, co bych zmínil, tak je, že chceme, aby byty sloužily opravdu k bydlení a ne jako průtokové noclehárny. Takže chceme umožnit obcím regulovat Airbnb v bytech.

 

Petr Musil, moderátor:

Váš recept?

 

Libor Vondráček, předseda strany Svobodní (TSS):

Já musím trošku zareagovat na kolegu, protože zmínil podporu venkova a obávám se, že pokud bychom třeba udělali nedostupnou tu osobní automobilovou dopravu, tak že zvlášť pro venkov by to byl celkem velký problém. Sám jsem z regionu jižních Čech a vím, že tam třeba takový zájem o byty jako v Praze není. Ale my se musíme podívat na tu otázku velice komplexně, takže i toto k tomu samozřejmě patří. Jedna věc jsou příjmy, příjmy těch, kteří poptávají bydlení, ty by se měly ideálně zvětšit, co se týče toho čistého, kolik zbývá například mladým lidem v kapsách. My bychom navrhovali odvody všech do 26 let odpustit. Dneska se to odpouští studentům. Ale myslíme si, že člověk na začátku života, když by byl schopný více peněz uspořit, tak snáze potom dosáhne třeba na své vlastní bydlení. No a pak samozřejmě otázka té nabídky. Takže ještě zjednodušit stavební zákon a taky zjednodušit i pracovní právo tak, aby vlastně ti, kteří v tom stavebnictví pracují, mohli daleko více produkovat těch bytů. A tohleto je podle mě taky docela palčivá věc, protože určitě stavebním firmám chybí zaměstnanci.