Roman ŠEBRLE, moderátor:

Města v Česku hledají možnosti, jak ubytovat sociálně slabé. Stejně tak Praha. Zdejší samoživitelky či lidé bez domova by už letos mohli využít služeb městské nájemní agentury.

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka:

Ta si chce pronajímat byty od soukromých majitelů a přidělit je potřebným. Ti by pak nájemné hradili z příspěvku na bydlení. S plánem přišla Pirátská strana.

Roman ŠEBRLE, moderátor:

Část radních ale plán kritizuje.

Petra JAROMĚŘSKÁ, redaktorka:

V dobách, kdy pronájem přes Airbnb dosahovalo vrcholu, přinášel majitelce přes 60 tisíc korun měsíčně. Nyní marně vyhlíží nájemce. Podobné byty přitom nyní bude hledat Magistrát prostřednictvím agentury, pro sociální bydlení.

Eva KŘÍŽOVÁ, zástupkyně majitelky bytu:

Dalo by se předpokládat, že bychom velmi uvažovali o nabídce v případě, že bychom znali veškerá kritéria, která by nám město dokázalo předložit.

Petra JAROMĚŘSKÁ, redaktorka:

Cílem městské nájemní agentury je v první fázi získat asi 50 bytů od soukromníků, a platit jim pravidelný nájem bez ohledu na obsazenost.

Adam ZÁBRANSKÝ, zastupitel hl. m. Prahy /Piráti/:

V tuhle chvíli se budeme snažit o to, abychom si zajistili byty za nájemné ve výši zhruba 200 korun za metr čtvereční.

Petra JAROMĚŘSKÁ, redaktorka:

V případě představeného bytu, který má 90 metrů čtverečních by majitelka dostala 18 tisíc korun. Jenže majitelka by také ráda věděla, kdo bude v jejím bytě bydlet a jestli ho nezničí. Město slibuje, že zdevastované byty opraví, a vrátí je majitelům v původním stavu.

Adam ZÁBRANSKÝ, zastupitel hl. m. Prahy /Piráti/:

Máme záměr si ty byty pojistit tak, aby ty nejčastější případy, které mohou nastat, byly kryty pojištěním.

Petra JAROMĚŘSKÁ, redaktorka:

Někteří radní jsou ale proti a ukazují právě na to, jak mohou některé sociální byty dopadnout, a jak nákladné mohou být rekonstrukce zničených podlah, obkladů či rozbitých oken.

Alexandra UDŽENIJA, zastupitelka hl. m. Prahy /ODS/, telefonuje:

"Je to naprosté sociální inženýrství a nové OPBH, to je katastrofa, to, co oni schválili. Už teď mám informace o tom, že jak Piráti začali přidělovat byty osobám v sociální tísni, hlavně na Černém Mostě, tam už teď jsou statisícové dluhy na nájemném, jiní si stěžují na jejich chování."

Patrik NACHER, zastupitel hl. m. Prahy /nestr. za ANO/:

Ten problém je potřeba řešit, ale nemyslím si, že se to udělá tím, že vznikne nějaká nová agentura, a myslím si, že to skončí úplně stejně, jako skončil noční starosta.

Petra JAROMĚŘSKÁ, redaktorka:

Nedostatek bytů pro lidi v nouzi řeší města po celém Česku. Zda bude pražský projekt úspěšný, a zda neskončí fiaskem jako třeba snaha vykupovat penziony a předělávat je na sociální bydlení, to by mělo být jasné už během podzimu. Petra Jaroměřská, CNN Prima News.