Jan VARGA, redaktor
Krizové ubytování pro lidi bez domova pokračuje. Rada hlavního města na svém zasedání prodloužila projekt o další 2 měsíce. Už před časem v rámci něj vedení města vyčlenilo kapacity v hostelech, ubytovnách a kempech pro zhruba 350 lidí.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní hl. m. Prahy
Tyto objekty jsou určeny primárně pro starší lidi bez domova nebo lidi bez domova s nějakými onemocněními či zdravotními komplikacemi proto, abychom je uchránili jakožto jednu z nejohroženějších skupin případnou nákazou, ale tím vlastně ochránili i všechny ostatní, protože jak je zřejmé, tak lidé bez domova se nemůžou izolovat doma, protože žádný domov nemají.

Jan VARGA, redaktor
Součástí usnesení pražských radních je pak také záměr vytvořit návazný plán, jak lidi, které se podařilo izolovat ve vyčleněných objektech, uchránit před návratem na ulici a sehnat jim bydlení. Bezdomovectví je totiž pro Prahu ve výsledku dražší než podpora bydlení. V průběhu krize je zatím poptávka po dočasném ubytování enormní.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní hl. m. Prahy
V tomto týdnu se bude uvádět do provozu poslední objekt na tu kapacitu 340 lidí, takže očekávám, že tato kapacita bude také brzy zaplněna. Poptávka samozřejmě by byla určitě větší než tento počet osob, bohužel ale narážíme i na to, že poskytovatelé služeb, kteří ty objekty provozují a zajišťují, aby tam všechno probíhalo tak, jak má, tak jejich kapacity jsou našponované v tuto chvíli, protože tohleto je pro poskytovatele služeb jedno z nejnáročnějších období asi co si kdy zažili, protože ta krize je obrovská.

Jan VARGA, redaktor
Kempy, které Praha pro lidi bez domova vytvořila, se budou v květnu uzavírat. Lidé by se z nich měli přesunout do zděných ubytovacích zařízení. Pomoc těmto lidem se Praze vyplatí. Jen 1 výjezd záchranky totiž vyjde na 10 000 Kč. Další peníze pak město platí za ošetření nebo umístění na záchytce. Tyto náklady by se tak snížily.