Jan VARGA, redaktor
Hlavní město přistoupilo ke zvýšení nájemného v městských bytech, zatím se zvýšení cen týká pouze nově uzavřených smluv o pronájmech magistrátních bytů. Úpravy cen posvětila Rada hlavního města. Podle radního Adama Zábranského jsou úravy nutné, ceny se nepohnuly už 15 let.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní hl. m. Prahy
Výše nájemného, která byla stanovena ve většině městských bytů, což bylo někde mezi 65-70 korunami za metr čtvereční, tak ten výběr z toho nájemného nebyl vůbec dostatečný na to, aby město mohlo udržovat ten bytový fond a navíc, když se teď bavíme o tom, že město chce stavět nové byty, tak musíme řešit otázku, kde na to vzít.

Jan VARGA, redaktor
Nově se tak ceny vyšplhají na polovinu aktuálních tržních cen. Magistrát je vypočítal měsíčně na 164 Kč za metr čtverečný pro širší centrum města a 132 Kč pro zbytek metropole, zároveň ale budou moci nízkopříjmové rodiny požádat o slevu.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní hl. m. Prahy
Počítáme jako, že to je odvislé ta hranice pro tu slevu od výše životního minima, od nějakého násobku životního minima tak, když jsem si dělal nějaké modelové příklady, tak my z toho vyšlo, že vlastně většina rodin dosáhne na ty slevy, takže tam taková základní sleva je 10 %, takže to potom už znamená nějakých 150 Kč za metr čtvereční v širším centru Prahy a 120 Kč ve zbytku Prahy. Jako opravdu nízkopříjmové domácnosti mohou dosáhnout ještě na větší částku.

Jan VARGA, redaktor
Výši nájemného stávajícím nájemníkům zatím magistrát zvyšovat nebude. Má to ale v plánu později. Vedení Prahy by se tím mělo začít zabývat už na podzim tohoto roku. Zvýšení se pak netýká strážníků Městské policie, kterým podmínky užívání služebních bytů magistrát stanovil už před rokem.